Ж ивотът му започва в Айморес, Бразилия. Баща му е изхранвал и изучил него и 7-те му сестри с парите, изкарани със сеч на дървесина в средата на миналия век.
През 90-те години той се връща обратно в Айморес, за да възвърне живота в обезлесената в продължение на десетилетия гора.
Преди няколко месеца една снимка "преди и след" обиколи социалните мрежи. Тази снимка отразява възстановените стотици хиляди хектара от Бразилската атлантическа гора в Айморес. Първото засаждане е направено през декември 1999 г. и оттогава година след година са засаждани над 2 милиона дървета.
Така, 20 години по-късно, природата в региона е била "рестартирана".
Мястото, където в средата на 20 век бащата на фотографа Себастиао Салгадо е изхранвал семейството си с парите от сеч на дървесина, на същото това място Салгадо и съпругата му се връщат и възстановяват пораженията.
Днес, делото, ръководено от инициативата им "Институто Тера" , води до завръщането на 33 вида бозайници, част от които били обявени за застрашени от изчезване, 172 вида птици, 15 вида влечуги и също толкова земноводни. При цветята и растенията възстановени били 293 вида.
Кой е човекът зад каузата
Себастиао Салгадо е единственият син на семейство фермери със 7 дъщери (и всички се казват Мария). Борил се е срещу военната диктатура в родната си Бразилия, учил е икономика, емигрира в Париж и е работил в Международната организация за кафе, заради която пътува до Африка.
Когато е в края на своите 20 години, си купува фотоапарат и започва да снима. Напуска работа, за да пътува по света и да работи по своите репортажи – на хиляди километри разстояние, далече от съпругата и сина си, живели в Париж тогава.
Той отдава живота си на историите, които разказва през обектива си.
Снимките на Салгадо не биха били това, което са, ако не беше неговата отдаденост към социалната справедливост.
Онова, което заснема, е това, в което той самият вярва.
Снимките му са толкова силни, защото Салгадо знае точно какво прави. Ако Салгадо беше просто един човек, който случайно се оказва на места, където се случва социална несправедливост, той нямаше да сътвори снимките, които е направил. Тогава Салгадо щеше да бъде изследовател, турист, но не би успял да разкаже тези истории отвътре – навън.
Когато разглеждате снимки от изложбата "Генезис", бихте си помислили: "Това са едни приятни снимки на природа". Или пък ще решите, че Себастиао Салгадо се е уморил да вижда болката и страданието в света и се е "пенсионирал", като е започнал да снима природа в своите по-късни години.
Но е точно обратното.
Себастиао Салгадо осъзнава, че планетата е може би най-належащият и въпрос от световно значение в съвремието ни.
Доклад на ООН: Очакват ни покачващи се морета, свръхбури и изчезване на вечни ледове
В Тихия океан се заражда топлинна вълна, която ужасява учените
Огненият ад в Амазония заплашва човечеството
И тази изложба ("Генезис") всъщност може да е стартът на най-силната, значима и въздействаща творба на фотографа. В нея Салгадо показва красотата на дивата природа и малко познати племена в недостъпните кътчета на планетата.
Може би именно заради това беше направен филмът "Солта на Земята". Салгадо иска неговото съобщение да бъде разбрано.
Лентата разказва за живота и работата на Себастиао Салгадо, представени от сина му Жулиано, който го придружава при последните му пътувания, и от Вим Вендерс, който също е фотограф и любител на черно-белите снимки. Документалният филм донася на Вендерс специална награда на кинофестивала в Кан, 2014 г.
Каузата да възроди природата е нещо, с което Салгадо се занимава и днес. Земите, възстановени от "Институто Тера", са отстъпени на Бразилия и превърнати в резерват.
Себастиао Салгадо продължава да основава инициативи, посветени на възстановяването на Бразилска атлантическа гора. Продължава да се бори за "рестартирането" на Земята и да възвръща изчезналия отдавна живот.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!