Ч овечеството е унищожило 60% от бозайниците, птиците, рибите и влечугите от 1970 г. насам, а водещи световни експерти предупреждават, че унищожаването на дивата природа сега е критична ситуация, която застрашава цивилизацията, пише британското издание „Гардиън“ (The Guardian).
Новата оценка на клането в дивата природа е направена в мащабен доклад,
изготвен от Световния фонд за дивата природа (WWF) с участието на 69 учени от цял свят. Той констатира, че огромното и нарастващо потребление на храна и ресурси от глобалното население, унищожава мрежата от живот, създавана в продължение на милиарди години, от която човешкото общество в крайна сметка зависи за чист въздух, вода и всичко останало.
На Земята е започнало шестото масово измиране на видове
„Ние се намираме на ръба на една скала. Ако имаше спад с 60% в човешката популация, това би означавало изчезване на населението на Северна Америка, Южна Америка, Африка, Европа, Китай и Океания. Това е мащабът на това, което сме направили“, казва Майк Барет, изпълнителен директор за науката и опазването във WWF.
„Става въпрос за нещо повече от това да загубим чудесата на природата, отчайващо тъжно е и това. Всъщност това в момента застрашава бъдещето на хората. Природата не е просто нещо приятно, тя е нашата животоподдържаща система“, добавя Барет.
Професорът по глобална устойчивост Йохан Рокстрьом в Потсдамския институт за изследване на въздейсвието върху климата предупреждава:
„Времето ни изтича бързо.
Само, ако се заемем сериозно с екосистемите и климата, имаме шанс да запазим стабилна планета за бъдещето на човечеството на Земята“.
Много учени смятат, че е започнало шестото масово изчезване в света и първото, причинено от Хомо сапиенс. Други скорошни анализи разкриват, че човечеството е унищожило 83% от всички бозайници и половината от растенията от зората на цивилизацията и че дори, ако унищожението приключи сега, ще са нужни 5-7 млн. години, докато естественият свят се възстанови.
Индексът на живата планета, създаден за WWF от зоологическата асоциация в Лондон, използва данни за 16 704 популации на бозайници, птици, риби, влечуги и земноводни, представляващи повече от 4000 вида, за да проследи упадъка на дивата природа. Между 1970 и 2014 г. най-новите налични данни, популациите са намалели средно с 60%. Преди четири години спадът е бил с 52%. „Шокиращата истина е, че катастрофата на дивата природа продължава с неотслабващо темпо“, казва Барет.
Най-голямата причина за загубата на дивата природа е унищожаването на природни местообитания,
голяма част от които са за създаване на земеделска земя. Три четвърти от цялата суша на Земята сега е значително засегната от човешката дейност. Убийството за храна е следващата най-голяма причина – 300 вида бозайници се изяждат до точката на изчезване – докато в океаните има прекомерен риболов, повече от половината от който сега е промишлен.
Най-засегнатият регион е Южна и Централна Америка, която е отбелязала 89% спад в популациите на гръбначни животни, до голяма степен причинена от изсичането на огромни площи на богати на диви животни гори.
Човекът може да "помогне" за шестото масово измиране на видове
Учен: Апокалипсис грози голяма част от живота на Земятa
Две трети от дивите животни може да са изчезнали до 4 години
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!