Човечеството отново повишава залозите в смъртоносната си игра на ядрен покер. През 2023 г. светът похарчи общо 91 393 404 739 долара за ядрени оръжия - това е около 250 милиона долара всеки ден, 173 884 долара на минута или 2 898 долара на секунда.
Девет държави притежават ядрени оръжия - САЩ, Русия, Франция, Китай, Обединеното кралство, Пакистан, Индия, Израел и Северна Корея - и всички те са увеличили сумата, която са вложили в атомните си арсенали през миналата година.
Разходите за 2023 г. са с 10,7 млрд. долара по-високи от тези през 2022 г. - тенденция, която се дължи основно на САЩ, на които се падат 80 % от скока. Миналата година северноамериканската суперсила е похарчила повече от всички останали ядрени държави, взети заедно, с общи разходи от 51,5 млрд. долара.
Следващият по големина разход е Китай, който е похарчил над 11,8 млрд. долара за своя арсенал от ядрени оръжия, следван от Русия с разходи от 8,3 млрд. долара. Великобритания и Франция не остават по-назад, като похарчиха съответно 8,1 млрд. и 6,1 млрд. долара.
Всички тези данни идват от нов доклад на Международната кампания за премахване на ядрените оръжия (ICAN), която определи разточителните разходи като "неприемливо неправилно разпределение на обществените средства".
"Ускоряването на разходите за тези нехуманни и разрушителни оръжия през последните пет години не води до подобряване на глобалната сигурност, а до глобална заплаха", казва в изявление Алисия Сандърс-Закре, координатор на политиката и изследванията в ICAN, която е съавтор на доклада.
Милиарди и милиарди долари бяха похарчени за модернизиране и поддържане на настоящите ядрени арсенали, а в някои случаи дори за тяхното разширяване.
Правителствата и армиите обаче са само половината от историята. Новият доклад хвърля светлина върху 20 корпорации, които са натрупали над 30 милиарда долара за работа по разработването, производството, поддържането и производството на ядрени оръжия.
Индустрията за производство на ядрени оръжия е получила най-малко 7,9 млрд. долара под формата на нови договори през 2023 г., според доклада на ICAN. Най-големият печеливш е Honeywell International, която е натрупала около 6,2 млрд. долара от работа по ядрени оръжия, следвана от Northrop Grumman (5,9 млрд. долара), BAE Systems (3,3 млрд. долара), Lockheed Martin (2,89 млрд. долара) и General Dynamics (2,7 млрд. долара).
Всичко това е подпомогнато от лобистки групи, които през 2023 г. са похарчили повече от 118 млн. долара за подпомагане на правителствата.
Това е без да се споменава работата по ядрените оръжия на някои контролирани от държавата организации - като Bharat Dynamics Limited (Индия), China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) или Rostec (Русия) - за които се знае, че допринасят значително за ядрените арсенали на своите страни, но не разкриват публично голяма част от данните си.
Не очаквайте промени и през следващите години. Поне пет компании - BAE Systems, Boeing, Lockheed Martin, Northrop Grumman и Peraton - имат договори, които продължават до 2039 г.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!