Б ританските власти са разклатени от нови скандални разкрития, които подкопават дипломатическите усилия на Великобритания да запази хладнокръвен тон по ядрената сделка с Иран в момент, когато САЩ оказват натиск по отношение на Техеран и търговските му връзки с ЕС. Данните, публикувани в британското издание „Телеграф“, че клетка на про-иранската ливанска организация Хизбулла с години е складирала взривни материали в покрайнините на Лондон, вече предизвикаха реакции и извън Великобритания, а английското правителство и служби бяха принудени да коментират дали са знаели за всичко това.
Според журналистическите разкрития, членове на Хизбулла са складирали взривни вещества и материали за приготвяне на бомби в пакети с лед. Складът е разкрит от британските служби МИ5 и полицията през есента на 2015 г., само месеци след като Обединеното кралство подписва ядрената сделка с Иран. Сред материалите в склада са открити пакети с амониев нитрат в такова количество – близо три тона, че при взрив може да причини поражения на стотици сгради. По време на акцията, полицията претърсва още четири сгради в северозападен Лондон, като е арестуван един мъж по подозрение, че седи зад организацията на клетката.
Read this thread. Hezbollah stockpiled three tons (!) of bomb-making materials in London. News breaks not long after conviction of Ali Kourani, a Hezbollah operative (and black market Uggs dealer) in NYC: https://t.co/HZfjHawU13 https://t.co/K7twqI8ovw
— Michael Weiss (@michaeldweiss) June 10, 2019
Но тогава идва първата изненада. Същият мъж е освободен скоро след ареста, а доказателствата са прикрити, вместо да се търси отговорност. Операцията около склада с взривове е толкова сериозна, че за нея са информирани лично тогавашния премиер Дейвид Камерън и Тереза Мей, която по това време е министър на вътрешните работи. Подписването на сделката с Иран е считано за личен успех на тогавашното британско правителство и нещата са потулени, за да не се предизвика скандал. Но скандалът идва – макар и четири години по-късно.
Британското издание „Телеграф“ провежда разследване в продължение на три месеца, като са интервюирани над 30 настоящи и бивши официални лица във Великобритания, САЩ и Кипър. Един от източниците описва заговора като „изключително добре организиран тероризъм“, а друг заявява, че в склада е имало толкова много експлозивни материали, че е можело да бъде засегнат целия квартал около него.
Скандалът с прикриването на подобна информация е толкова сериозен, че в момента МИ5 и правителствените служители провеждат свое собствено разследване, за да се установят и най-малките детайли около дейността на клетката и най-важно – дали членове на Хизбулла са все още активни на територията на Великобритания. Според британското разузнаване, складираните взривни вещества са само част от по-широка мрежа на организацията, която подпомага извършването на атаки.
Британската преса припомня, че Хизбулла са хващани и друг път в подобна акция – в Тайланд. А през 2017, две години след разкритията в Лондон, член на Хизбулла, базиран в Ню Йорк, е хванат докато поръчва машина за пакетиране на лед от същия тип, в който са складирани взривните вещества във Великобритания.
Интересна подробност е защо взривните вещества са вкарвани в ледени пакети. За да разберат това, британските власти търсят отговор в Кипър. Там, през 2015 е арестуван 26-годишният ливанец с канадски паспорт Хюсеин Басам Абдалла. Той е подготвял в мазето си 65 000 ледени пакета с взривове. По време на разпитите, той признава, че е член на военното крило на Хизбулла. През юни 2015 е признат за виновен за планиране на терористични атаки и е осъден на шест години затвор.
Тогава започва съвместна работа между кипърските и британските служби в опит да разберат дали не се готви нещо по-голямо. Подобни пакети са намерени не само в Лондон, но и в други европейски столици. Взривовете са пакетирани в лед, за да устоят по-дълго и да не бъдат лесно засечени.
Неотдавна Лондон реши да вкара Хизбулла в списъка с терористични организации. Британски източник споделя, че в момента МИ5 работи съвместно с други европейски разузнавания, за да се прекъсне широката мрежа на организацията. Според информацията, особено важен е пътят през Балканите, които служат като логистичен център. Това не е нова информация, макар и пренебрегвана от местните правителства. Така например, Израел предупреждава, че членове на Хизбулла оперират в България, Албания, Сърбия и Македония. От Балканите, Хизбулла подпомага контактите си в Западна Европа и в частност в Германия.
Властите в Албания провеждат няколко пъти през последните години акции, при които са арестувани хора, свързани с Хизбулла.
САЩ определят Хизбулла като терористична група през 1990-те години. Доскоро Великобритания виждаше заплаха само във военното крило на Хизбулла, но през февруари 2019 цялата организация беше определена за терористична. Това решение напрегна отношенията с Ливан, където Хизбулла участва в коалиционно правителство. Хизбулла също така – заради силните си връзки с Иран – е основен съюзник на режима на Башар Асад и бойците на организацията имат силно участие в конфликта в Сирия.
Не за първи път Хизбулла участва в подготовка и изпълнение на терористични актове.
През юли 2012 петима туристи и шофьор на автобус са убити при детонация на бомба на летище „Сарафово“ в Бургас. Българските власти по-късно съобщиха, че двамата заподозрени за атентата са членове на Хизбулла, но както организацията, така и Иран отричат участие. През юни и есента на 2015 властите в Кипър и Великобритания провеждат акции, при които е разбит план за подготовка за атаки в Европа. През март 2017 в Германия пакистански гражданин е обвинен, че шпионира в полза на Иран като една от задачите му е била да събира данни за потенциални атаки.
So it seems Iranian espionage, terrorism & covert influence in SE Europe is kind of a problem.
— John Schindler (@20committee) December 17, 2018
If only somebody had sounded the alarm...https://t.co/T5m6biAcMw
През юни 2018 Холандия гони двама ирански дипломати по подозрение, че са участвали в подготовката на атаки срещу иранската опозиция. Холандското правителство обвинява дипломатите в съучастие в убийството на двама души, единият от които е ирански активист. През същата година Франция обвинява официално иранското разузнаване в подготовка за бомбена атака срещу събрание на иранската опозиция в Париж. Двама белгийски граждани са арестувани във връзка с този случай, заподозрени, че са приготвили бомба и детонатор.
Разкритията на британската преса поставят и без това разклатеното правителство във Великобритания пред силен натиск. Информацията, че са се прикривали данни от 2015 досега в името на по-добрите отношения с Иран, предизвика реакции сред съюзниците на Лондон. Както Израел и САЩ, така и европейски официални лица изразиха недоумение. Въпреки че европейските страни решиха да останат по-скоро в защита на ядрената сделка с Иран, политиката на Франция, Германия и Холавдия се промени след миналото лято, когато бяха разкрити планове за извършване на атаки на европейска територия.
Фактът, че Иран и Хизбулла са обвинени в складиране на взривове в момент, когато Европа търси начин да оправдае позицията си за ядрената сделка, има потенциала както да изостри отношенията между Техеран и най-силните държави в ЕС, така и да се засили натиска от САЩ и Брюксел върху балканските правителства да вземат мерки срещу потенциална заплаха.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!