0

Б олниците в най-големия пакистански град Карачи са препълнени с пациенти, заразени с вируса чикунгуня. Големи държавни болници в града съобщават за 500 до 750 предполагаеми случаи на болестта, пренасяна от комари, което допълнително натоварва и без това изпитващата затруднения система на общественото здравеопазване. 

Но какво представлява чикунгунята, как се разпространява и защо е засегнала толкова тежко най-населения град в Пакистан?   

15 потвърдени случая на заразени със западнонилска треска в София за септември

Какво е чикунгуня? 

Чикунгуня е вирусно заболяване, което се разпространява чрез ухапване от заразени комари от вида Aedes aegypti. Тези комари пренасят и разпространяват също така вируса денга и вируса зика. 

Няма четвърти случай на западнонилска треска у нас

Колко сериозна е епидемията от чикунгуня в Пакистан? 

През последните месеци в Карачи са регистрирани тежки случаи на чикунгуня, особено сред възрастните пациенти и тези с диабет, според доклад от Университетската болница „Ага Хан“. 

Усложненията включват неврологични проблеми като парализа и кома, както и проблеми със сърцето и очите. Тези тежки случаи често изискват интензивни грижи и механична вентилация, като перспективите за възстановяване са неясни и има риск от продължителна хоспитализация или смърт.   

Според правителствени документи, видени от Al Jazeera, 172 души в Карачи са дали положителен резултат на тестовете за полимеразна верижна реакция (PCR) между май и септември. От 956 души, за които има съмнения, че са заразени с вируса, 713 са били изследвани. Действителният брой на случаите обаче вероятно е много по-голям.   

Много хора се диагностицират без PCR тест, като вместо това се разчита на съвпадащи симптоми и кръвни изследвания, които показват нисък брой тромбоцити, което може да бъде причинено от чикунгуня. 

Шоаиб Хан, общопрактикуващ лекар в частна болница в Назимабад в Карачи, заяви пред вестник The Express Tribune, че високата цена на теста също е попречила на пациентите да получат правилна диагноза. 

PCR тестът за вируса се предлага в няколко частни болници и струва 7000 рупии (25 долара) до 8000 рупии (28 долара) в страна, в която месечният доход на глава от населението е 118 долара през 2021 г., според данни на Световната банка, което го прави недостъпен за много хора. 

Една от правителствените болници в Карачи, Медицинският център за следдипломна квалификация „Джина“, предоставя безплатни тестове за чикунгуня, казва пред Ал Джазира Муслим Шах, жител на града, който посети лечебното заведение в четвъртък. Според преброяването от 2023 г. населението на Карачи наброява около 20 млн. души. 

Шах каза пред Ал Джазира, че болницата не разполага с отделно отделение за чикунгуня, а пациентите, хоспитализирани с вируса, пренасян от комари, са в общи отделения, без мрежи против комари.   

Очаква се чикунгуня и денга да останат тежко заразни до декември, казва Абдул Вахид Раджпут, директор на болницата и изследователския център за инфекциозни болести в Синд, пред The Express Tribune.   

Жителите на Карачи и Лахор, където вирусите, пренасяни от комари, са често срещани, обвиняват правителството, че не извършва редовно разпръскване на дезинфектант за унищожаване на комарите. 

Източник: iStock/Getty Images

Как се разпространява чикунгуня? 

Ако заразен комар ухапе здрав човек, той инжектира вируса в кръвта.   

Ако незаразен комар ухапе човек, който вече е заразен, той изсмуква вируса от кръвта на този човек и се превръща в носител, способен да предаде вируса на други хора чрез ухапване.   

Здравните власти предупреждават, че рискът от разпространение на вируса от заразен човек - чрез комар преносител - е най-голям през първата седмица от заразяването. Вирусът не се разпространява директно от човек на човек.   

Този цикъл вероятно е започнал след ухапване от комари на заразени животни. Чикунгуня естествено съществува сред дивите животни (като маймуните), които служат като резервоар на вируса. 

Какви са симптомите на чикунгуня? 

Най-често срещаните симптоми са треска и болки в ставите. Въпреки че фаталните случаи са редки, болките в ставите могат да бъдат силни и да продължат с месеци.   

Заразените хора могат да имат също така главоболие, гадене, умора, болки в мускулите, подуване на ставите или обрив.   

Симптомите обикновено започват от три до седем дни след ухапването от заразен комар. Много хора се възстановяват в рамките на седмица до няколко седмици. След това човек вероятно ще има доживотен имунитет срещу вируса.   

Симптомите на чикунгуня са сходни с тези на денга и вируса Зика. В резултат на това чикунгуня често се диагностицира погрешно, твърдят експерти, включително и от Световната здравна организация. 

Източник: iStock/Getty Images

Как се лекува чикунгуня? 

Според Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC) в САЩ няма специфични лекарства за лечение, но почивката, течностите и болкоуспокояващите могат да помогнат за облекчаване на симптомите.  

Не всички болкоуспокояващи обаче са безопасни по време на съмнение за инфекция. CDC съветва да не се приемат нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), докато не бъде изключена денга, тъй като те могат да увеличат риска от кървене. В тежки случаи пациентите с денга могат да получат усложнения, свързани с вътрешно или външно кървене.   

Източник: iStock/Getty Images

Как може да се предпазим от чикунгуня? 

Здравните власти подкрепят предпазването от ухапване от комари като най-ефективната стратегия срещу разпространението на чикунгуня.   

Това може да включва носене на дълги ръкави и панталони, прилагане на репеленти против комари и пребиваване в затворени, климатизирани помещения на закрито или зад мрежа против комари, когато сте на открито. 

Източник: iStock/Getty Images

Има ли ваксина? 

В Съединените щати се предлага еднократна доза ваксина срещу чикунгуня. Според статия от ноември 2023 г. на Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) тя е одобрена за лица на 18 и повече години и с по-висок риск от излагане на вируса. През юни 2024 г. Ixchiq получава разрешение за пускане на пазара в Канада, а през юли - в Европа.  

Мееран Юсуф, говорител на Министерството на здравеопазването на провинция Синд, обаче заяви, че Пакистан обикновено използва само ваксини, разрешени от СЗО, която досега не е одобрила ваксина срещу чикунгуня.   

Хората с по-висок риск от тежки симптоми са новородените, възрастните хора и хората със заболявания като диабет или високо кръвно налягане. 

Newsweek: Смъртоносен вирус носи нова „сериозна“ заплаха за Украйна

Къде се е разпространил? 

По данни на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията (ECDC) през 2024 г. в света са регистрирани около 460 000 случая на вируса чикунгуня и 170 свързани с тях смъртни случая.   

Според ECDC държавите с най-голям брой случаи през 2024 г. включват Бразилия с 391 754 докладвани случая и Индия с 69 439 докладвани случая.   

Вирусът е идентифициран за първи път в днешна Танзания - тогава известна като Танганайка - през 1952 г. и оттогава е регистриран в 118 държави, според Световната здравна организация.   

В Африка, Югоизточна Азия, Индийския субконтинент, Тихоокеанския регион и тропическите райони на Северна и Южна Америка той е станал ендемичен.   

Ендемичният вирус постоянно съществува в рамките на определена географска област или популация. В този случай епидемиите са предвидими във времето, за разлика от глобалните пандемии, които са по-широко разпространени.   

Бразилия, Парагвай, Аржентина и Боливия са някои от страните с най-много случаи, според европейската CDC. 

Спорадични огнища са регистрирани и на места, където се среща комарът Aedes aegypti, например в Йемен и Италия. През август Франция съобщи за едно заразяване с чикунгуня, което не е свързано с пътуване. 

Денга треска: Какви са причините за най-голямата епидемия в света

Какво прави правителството? 

Миран Юсуф, говорител на здравния отдел на провинция Синд, заяви пред Al Jazeera, че правителството извършва „множество дейности по пръскане“ в цялата провинция Синд, където се намира Карачи.   

Целта на тези усилия е да се изкорени комарът, отговорен за разпространението на чикунгуня.   

Освен това правителството провежда кампании за повишаване на осведомеността. „Извършваме и ларвицидни дейности“, добавя Юсуф. Според CDC ларвицидът е вид инсектицид, който убива комарите в техните незрели стадии на ларви и какавиди, като им пречи да се развият в хапещи възрастни.

Припомняме и тази галерия от нашия архив: 

10 болести, които могат да ви убият в рамките на 24 часа

* Във видеото: 10-те най-смъртоносни вируса на Земята

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Колко е твърде много? Историята на най-дългото време без сън

Любопитно Преди 1 час

Робърт Макдоналд изкарва мъчителни 18 дни, 21 часа и 40 минути без сън

<p>22 декември &ndash; Аферата Драйфус и краят на Чаушеску</p>

22 декември – Аферата Драйфус и краят на Чаушеску

Любопитно Преди 1 час

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

.

Зеленски съобщи, че се е срещнал с директора на ЦРУ

Свят Преди 11 часа

Подробности четете в следващите редове

Джо Байдън

Байдън подписа временния бюджет на САЩ

Свят Преди 12 часа

Новият законопроект предвижда отпускане на средства до март

д

Мъж прекара три дни в кладенец заради предразсъдъци на селяни

Свят Преди 13 часа

За да запази силите си, човекът викал за помощ само веднъж на час

Обстановката на прохода "Шипка" се влошава

Обстановката на прохода "Шипка" се влошава

България Преди 13 часа

Движението не е затворено

,

Заподозреният за нападението в Магдебург е действал сам, съобщи полицията

Свят Преди 13 часа

Въз основа на събраните данни от разследването наличието на съучастник или съучастници може да бъде изключено

TikTok

Албания спира TikTok

Свят Преди 15 часа

По време на среща в Тирана с албански учители, родители и психолози Рама каза, че TikTok е главорезът на квартала

о

Блейк Лайвли съди Джъстин Балдони за сексуален тормоз

Свят Преди 15 часа

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

Киселова изрази съпричастност към семействата на загиналите и пострадалите в Магдебург

Киселова изрази съпричастност към семействата на загиналите и пострадалите в Магдебург

България Преди 15 часа

Тя изказва убеждението си, че гражданите на двете страни застават единни срещу безсмисленото погубване на животи

Мохамед Халаф

Халаф за атентатора в Магдебург: Не може да го вкараме в рамката на джихадизма

Свят Преди 15 часа

Според него случката е нещо ново в историята

Александър Вучич

Вучич: Никога няма да отстъпя под натиск

Свят Преди 16 часа

Възмущението от смъртните случаи в северния град Нови Сад се разпространи из цялата страна

,

Временно е затворен Прохода на Републиката

България Преди 16 часа

Товарни автомобили са се завъртели

,

Руските сили са поели контрол над селище в Източна Украйна, твърди Министерството на отбраната в Москва

Свят Преди 17 часа

Ройтерс не е успял да потвърди по независим път предоставените от руската страна данни

<p>Папа Франциск: Въздържайте се&nbsp;от клюки и сплетни</p>

Папа Франциск укори служителите на Ватикана

Свят Преди 17 часа

Франциск отдавна приветства откровените и открити дебати и дори критиките към собствената си дейност