Б СП внесе четвъртия вот на недоверие срещу кабинета "Борисов" 3. Мотивите са свързани с "Провал в политиката на околната среда и водите", като основните акценти са кризата с водата в Перник и мръсният въздух.
Борисов нареди спешни законодателни промени
Емил Димитров: Притеснява ме вотът на недоверие
Искането бе внесено в деловодството на Народното събрание от лидера на БСП Корнелия Нинова, зам.-председателите на ПГ на "БСП за България" Крум Зарков, Георги Свиленски и Христо Проданов и от зам.-председателя на Комисията по околна среда и води и член на Изпълнителното бюро Манол Генов.
"Внесохме 40 страници мотиви за вот на недоверие към правителството на Борисов за провал на политиката по екология и околна среда. Няма по-силни мотиви от фактите, а те са, че половин милион българи са на режим на вода и има сериозна опасност това число да расте. Дишаме един от най-мръсния въздух в Европа, а България е превърната в сметище", заяви Нинова.
Според правилника за организацията и дейността на Народното събрание 1/5 от народните представители могат внесат вот на недоверие срещу правителството. Това значи, че за внасянето му са необходими минимум 48 народни представители, а парламентарната група на "БСП за България" разполага със 79 депутати.
Цонев: Правителството ще падне, ако всички от опозицията гласуват
Левицата проведе дебат с АБВ и "Движение 21". Очаква се отговор и от "Демократична България". От ДПС, въпреки, че изразиха подкрепа за мотивите, които обещаха да допълнят по време на дебатите в залата, не са се подписали.
Разискванията по вота трябва да започнат не по-рано от 3 дни и не по-късно от 7 дни, а гласуването се провежда не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията.
За да мине вотът на недоверие, за него трябва да са гласували повече от половината от всички народни представители. Ако той бъде отхвърлен, ново предложение не може да бъде направено в следващите 6 месеца.
Според Нинова провалът на Борисов е не само вътрешен, а и на европейско ниво.
"Да, взеха се мерки, но те са временни и представляват гасене на пожари за гасене на общественото напрежение. Те не решават системния проблем. Защото, ако се намери вода за Перник, питаме управляващите какво точно ще се случи с Шумен, Сливен, Ботевград, Търговище, Ловеч", заяви Корнелия Нинова.
Управляващите от своя страна не закъсняха с отговора си към изявлението на опозицията и категорично заявиха, че коалицията е стабилна.
"За нас мотивите на БСП целят политическа нестабилност", каза на брифинг в парламента депутатът от ГЕРБ Александър Ненков.
Той отхвърли твърденията на лидера на БСП Корнелия Нинова, че Шумен е изправен пред водна криза, позовавайки се позова на становище на кмета на града, че язовир "Тича" е пълен.
От ГЕРБ риторично попитаха социалистите, падне ли правителството, с кого ще се коалират, тъй като българите още помнели модела на тяхното управление от преди години.
Според партията на Борисов този вот на недоверие няма да доведе до подобряване на ситуацията.
Това е четвърти вот на недоверие на опозицията срещу кабинета "Борисов" 3. Предишните бяха за провал в борбата с корупцията, здравеопазване и сигурност. Те обаче не успяха да минат при гласуването в пленарна зала.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!