Срещу бившия украински премиер Юлия Тимошенко са внесени четири нови обвинения, съобщи днес нейният адвокат, цитиран от ДПА.
Те са свързани с данъчни нарушения от 90-те години на миналия век, когато Тимошенко е ръководела украинската компанията за внос на природен газ.
ИТАР-ТАСС уточнява, че става дума за подновено разследване от страна на данъчните власти на четири наказателни дела за дейността на корпорацията "Единни енергийни системи" на Украина, в които фигурира и Тимошенко.
През октомври бившият премиер и опозиционен лидер бе осъдена на седем години затвор за това, че в нарушение на закона е наредила да бъде подписано газовото споразумение с Русия от 2009 г.
Тимошенко заяви, че е жертва на политически репресии и заяви, че ще обжалва присъдата.
До 14 ноември районният съд би трябвало да изпрати документите по т.нар. "газово дело" в Апелативния съд.
Коментирайки новите обвинения срещу Тимошенко, адвокатът й Сергей Власенко каза, че в тях няма нищо ново. Те са от 2001-2003 г. и през 2005 г. прокуратурата е затворила делата.
Сега Генералната прокуратура смята, че това решение е било взето "незаконно".
Междувременно съдът в Загреб потвърди второ обвинение срещу бившия хърватски премиер Иво Санадер, което се отнася за вземане на 10 млн. евро подкуп от унгарската петролна компания МОЛ за получаване на контролния пакет акции в хърватската компания ИНА, предаде сръбската агенция Бета.
Хърватската служба за борба с корупцията и организираната престъпност (УСКОК) е поискала на закрито заседание на съда този процес да бъде слят с процеса за аферата с австрийската банка "Хипо Алпе Адриа", който се води в момента срещу Санадер.
Адвокатите на Санадер казаха пред журналисти, че съдът ще се произнесе по това искане по-късно.
Обвинението предлага, ако Санадер бъде признат за виновен, да бъде осъден да върне на държавата 10 млн. евро. По този случай бе водено разследване и срещу бившия вицепремиер Дамир Поланчец, но УСКОК се отказа от съдебното му преследване.
Срещу бившия премиер Санадер е в ход процес за незаконно облагодетелстване по време на война. Той е обвинен, че е взел 3,6 млн. куни (около 482 хил. евро) комисионна от австрийската банка "Хипо Алпе Адриа" за отпускане на заем на Хърватия през 1995 г., когато Санадер е бил зам.-министър на външните работи.
Освен това той е обект на четири разследвания за корупция. Едното от тях се отнася до незаконно финансиране на управляващата партия Хърватска демократична общност, което според информации в медиите възлиза на най-малко 4 млн. евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!