П розяваш се често? Имаш ли нужда от трето или дори четвърто кафе, за да изкараш следобеда на работа? Такива признаци на сънливост може да са знак за сериозен недостиг на сън, който не само увеличава риска от физически инциденти, но може и трайно да увреди здравето ти. Това предупреждава нова позиция на Американската академия по медицина на съня (AASM), предаде CNN.
„Сънливостта е сериозен здравен проблем с широкообхватни последици,“ казва д-р Ерик Олсън, пулмолог и специалист по медицина на съня в клиниката Mayo в Рочестър, Минесота, и президент на AASM.
„От катастрофи на пътя, причинени от заспиване зад волана, до грешки на работното място и дългосрочни здравословни последици – прекомерната сънливост през деня засяга както отделните хора, така и обществото като цяло всеки ден,“ заявява Олсън в официално съобщение, подкрепено от 25 медицински организации, сред които Американската академия по неврология, Националният съвет по безопасност и Американската академия на семейните лекари.
Риск от заболявания
Липсата на качествен сън от поне седем до осем часа на нощ се свързва с повишен риск от развиване или влошаване на диабет, депресия, сърдечни и бъбречни заболявания, високо кръвно налягане, затлъстяване и инсулт, отбелязват експертите.
„При положение че една трета от възрастните в САЩ съобщават за прекомерна дневна съненост, не можем да подценим значението на ранната ѝ диагностика и лечение,“ допълва Олсън.
Твърде често хората омаловажават признаците на сънливост – като например задрямване по време на работна среща – приемайки ги за незначителен проблем, вместо като възможен симптом на опасен дефицит на сън, предупреждават специалистите.
„Задрямването по време на скучна среща е ясен знак за недоспиване. Един добре отпочинал човек няма да заспи, дори и срещата да е отегчителна,“ казва д-р Кристен Кнутсън, доцент по неврология и превантивна медицина във Feinberg School of Medicine към Северозападния университет в Чикаго.
„Прекомерната сънливост през деня може да влоши концентрацията и представянето и често е признак за подлежащо нарушение на съня или друг здравословен проблем,“ казва Кнутсън. „Ако редовно изпитвате прекомерна сънливост, непременно го обсъдете с вашия лекар.“
Скрита заплаха
Когато сме постоянно сънливи, тялото може да ни подведе – преодоляваме прозявките и си мислим, че се справяме. Но тези сигнали могат да бъдат съвсем погрешни, предупреждава д-р Индира Гурубхагаватула, член на борда на AASM и професор по медицина на съня към Медицинския център за ветерани на Penn Medicine във Филаделфия.
„Страшното е, че при хронично недоспиване губим способността си реално да преценяваме колко зле функционираме – мислим си, че сме ОК, а всъщност не сме,“ обяснява тя.
„Когато направим реални тестове за реакция, памет, координация – се вижда, че хората допускат много грешки. Това е особено притеснително, защото въпреки това те са убедени, че са в добра форма.“
При продължителна сънливост мозъкът дори може да преминава в така наречения микросън – кратки епизоди от няколко секунди, в които буквално "заспиваме", без дори да го осъзнаваме.
„Мозъкът буквално влиза в микросън за 2, 3, понякога 10 секунди, след което се събужда. Често дори не разбираме, че това се е случило,“ казва тя. „Но ако това се случи докато шофираме или вършим нещо рисково, може да е изключително опасно. Ако усетите, че може да задремете – това е ясен сигнал, че не е безопасно да шофирате.“
Според статистиката, около 100 000 автомобилни катастрофи годишно в САЩ се свързват с недостиг на сън.
Как да прецените дали сънливостта ви е опасна?
Съществуват начини за измерване на сънливостта, включително чрез скалата за сънливост на Epworth, казва д-р Гурубхагаватула.
Въпросите включват ситуации като:
- Заспивате ли, когато лежите следобед?
- Как се чувствате при четене, гледане на телевизия, разговор с някого?
- Задремвате ли като пътник в кола за дълго време?
- Или докато чакате в задръстване?
„Молим пациентите да оценят вероятността да заспят в тези ситуации по скала от 0 до 3. Максималният резултат е 24 – много сериозна сънливост. Обикновено резултати над 10 изискват медицинска намеса.“
Сигнали за тежка сънливост
С напредването на недоспиването се появяват по-сериозни признаци:
увиснали клепачи, трудно поддържане на изправено положение, световъртеж, треперене на ръцете, загуба на контрол и дори безразсъдно, импулсивно поведение.
Нарушения като сънна апнея, безсъние, синдром на неспокойните крака, проблеми с циркадния ритъм, хронична болка и прием на медикаменти също могат да са причина. Затова е важно да се консултирате със специалист по съня и фармацевт относно всички лекарства – включително без рецепта.