С амолетът "Чесна" е имал разрешение да кацне на летището в Скопие като алтернативно летище съгласно одобрения план на полета, потвърди за агенция МИА службата за контрол на полетите М-НАВ, предава БТА.
М-НАВ категорично отхвърли твърдения в някои медии, че на самолета не било разрешено да кацне в Скопие заради посещението на гръцкия премиер Алексис Ципрас.
Службата призова в интерес на разследването и от почит към загиналите да бъдат прекратени по-нататъшни дезинформации.
М-НАВ вчера информира, че заради лошото време пилотът на самолета е поискал да кацне в Скопие, което му било разрешено, но скоро след това той решил да продължи за София.
По-рано днес
Министерството на вътрешните работи на Северна Македония разпространи кадри от мястото на самолетната катастрофа край Скопие, при която загинаха български бизнесмен, съпругата му и двете им дъщери.
На видеото се виждат останките от малката машина "Чесна”, която се разби в планински район при полет от Охрид към София във вторник.
Самолет се разби в Македония, загина семейство българи
Освен видеото, разпространени бяха и снимки:
Македонски медии пък разпространиха аудиозапис,
на който се чува разговорът между авиодиспечерите и пилота на малкия самолет с българско семейство. От записа става ясно, че управлявалият машината 49-годишен мъж се опитвал да обясни, че са попаднали на място с много лоши метеорологични условия. Преди пилотът да успее да завърши изречението си, връзката се разпада.
Министерството на вътрешните работи на Северна Македония изразява съболезнования на близките на жертвите и на гражданите на България.
Телата на загиналите бяха открити и транспортирани в "Съдебна медицина” в северномакедонската столица за освидетелстване, информира NOVA.
"Водещата хипотеза е лошото време”,
обясни посланикът на България в Република Северна Македония Ангел Ангелов.
49-годишният мъж, който пилотира самолета е бизнесмен. Занимава се със сметопочистване и разделно събиране на отпадъци. Съпругата му е адвокат. Дъщерите им са на 14 и 18 години, посочва NOVA.
Пилотът на самолета е бил достатъчно опитен и е държал изключително много на сигурността и е отказвал полети при най-малки проблеми с времето. Машината е била оборудвана над стандарта за този модел "Чесна P 210 N”. Била е с херметизирана кабина, което й е давало възможност да лети на по-голяма височина.
Все още не е ясно дали българските власти ще се включат в разследването,
каквато заявка имаше няколко часа след инцидента. Българските власти са в постоянен контакт с македонските си колеги. Премиерите Борисов и Заев са провели разговори по случая. В телефонен разговор с Бойко Борисов Зоран Заев изрази съболезнования за трагедията.
Днес българският консул е присъствал на приемането на телата на загиналите в "Съдебна медицина" в Скопие. Очаква се идентифицирането да отнеме повече време.
На мястото на инцидента не са открити документи, които вероятно са изгорели.
Във връзка с катастрофата, станала вчера във въздушното пространство на Северна Македония, посолството на България в Скопие е създало кризисен щаб.
Останките от разбилия се самолет, летял по маршрут Охрид-София, са били локализирани вчера в 19.00 часа местно време на 4-5 км от връх Солунска глава в планината Якубица. Днес преди обяд спасителни екипи на властите в Северна Македония са успели да стигнат до мястото на инцидента. По неофициални данни самолетът е паднал от височина 4200 метра и се е разбил на надморска височина 2200 метра.
По информация от Ръководството на въздушното движение в Република Северна Македония самолетът е попаднал в силна турбуленция и пилотът е изгубил контрол над полета.
По-рано днес министърът на вътрешните работи Младен Маринов на брифинг в Министерския съвет
уточни, че на мястото на инцидента са били открити четири тела. Потвърдена е била информация, че няма оцелели.
"В постоянна връзка и координация сме с колегите от Северна Македония", каза Младен Маринов.
Държавата има възможност да окаже съдействие за прибиране на тленните останки на загиналото семейство,
каза по-късно министърът преди изслушването му в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред във връзка със самолетната катастрофа.
Властите у нас проверяват имал ли е нужната квалификация пилотът на разбилия се самолет и изрядна ли е била машината.
Повече информация за самолета се очаква да дойде от Германия, където той е бил регистриран.
У нас регистрирани са общо 146 подобни въздухоплавателни средства, 35 от които са "Чесна". 276 българи пък притежават лиценз за управление на леки машини. За да получиш такъв документ, е нужно да отговаряш на редица общоевропейски стандарти, посочват от NOVA.
Обзор по темата вижте и във видеото:
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!