Чешкият премиер Петър Нечас заяви снощи, че ще подаде оставка, а управляващата коалиция ще се опита да състави ново правителство, ръководено от друг политик, посочен от неговата Гражданска демократическа партия.
Нечас е подложен на засилващ се натиск да се оттегли заради скандала около твърденията, че негова близка сътрудничка е злоупотребявала с правомощията си и е подкупвала политици, отбелязва Ройтерс.
Шефката на кабинета на премиера,
48-годишната Яна Нагиова, която според медиите била негова любовница,
миналата седмица беше задържана по обвинение, че използвала службата за военно разузнаване за незаконно следене на съпругата на премиера, припомня Франс прес.
Нагиова е обвинена, че е използвала военното разузнаване за незаконно следене на съпругата на премиера, с която той се разведе миналата седмица след 25-годишен брак.
Бившата съпруга на Нечас - Радка, която му роди четири деца, системно странеше от обществения живот през цялата политическа кариера на съпруга си.
Нечас оцеля в осем вота на недоверие,
но сегашният скандал слага край на кариерата му година преди да приключи неговият мандат.
Иронията е, че чешкият премиер често беше наричан Г-н Чист, защото превърна борбата с корупцията в един от приоритетите на правителството си, дошло на власт през юли 2010 г.
Досега името на 48-годишния политик не беше свързвано с нито една съмнителна афера или скандал през последните 20 години.
"Утре ще подам оставка като премиер. Поемам върху себе си пълната политическа отговорност" за случилото се, заяви Нечас на пресконференция в Прага.
Нечас направи това изявление след заседание на ръководството на Гражданската демократическа партия, на която той е председател.
Според чешките медии на мястото на Нечас може да бъде избран
настоящият министър на промишлеността и търговията Мартин Куба,
който е и заместник-председател на ГДП.
Премиерът заяви също, че ще се оттегли и от председателския пост на ГДП, който заема от 2010 г.
Според следствието премиерът може и да не е знаел за незаконната дейност на Нагиова, макар тя да му е била "дясната ръка", коментира "Дойче веле".
Самата тя бе арестувана с още седем души в хода на мащабна операция срещу корупцията в сряда и четвъртък. Един от тях бе пуснат впоследствие. Заради предявени обвинения в ареста остават бившият министър на селското стопанство Иван Фукс, бившият му заместник Роман Бочек, а също Петър Тлухорж, бивш председател на парламентарната фракция на управляващата Гражданска демократична партия (ГДП).
Съдът се мотивира, че ако останат на свобода, те могат да влияят върху свидетелите и да пречат на следствието.
За Нечас - моравец, който пое поста през юли 2010 г.
начело на трипартийно десноцентристко правителство, политиката е нещо сериозно, а не шоу. "Моето убеждение е, че политиката е работа, а не изяви на медийна звезда", подчерта той.
Избран за лидер на дясната Гражданска демократическа партия през 2000 г., Нечас е от нейното консервативно и християнско крило. След поражението на тази формация на изборите за сенат и местни власти през 2012 г., той не се поколеба да си направи самокритика, която му спечели нов двегодишен мандат начело на ГДП.
"За жалост подех реформите по много технократски начин. Често се оказваше, че действията ми са неразбираеми", признава той - нещо рядко за политик, коментира АФП.
Безкрайното говорене за реформи, за финансови пазари или за оценки със сигурност е изморило избирателите, добавя нечас.
Роден на 19 ноември 1964 г. в Ухерске Храдище,
в източната част на страната, Нечас е физик, завършил в Бърно. Дипломната му работа е била посветена на физиката на плазмата.
Преди да влезе в политиката през 1992 г., Нечас работи четири години в местна фирма.
Един от авторите на пенсионната реформа, Нечас беше вицепремиер и министър на труда и на социалните въпроси от 2006 г. до 2009 г.
Той признава, че е гласувал неохотно за Лисабонския договор и се определя като "еврореалист".
Дълго време неговото правителство водеше политика на икономии, с която спечели изборите през 2010 г. Неотдавна обаче той се отказа от тази политика и заложи на растежа като ключ за излизане от кризата на чешката икономика, ориентирана към износа. Това я тласна в най-дългата рецесия в нейната история.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!