Изпълнителният директор на "Нюз интернешънъл" (NewsInternational.co.uk) Ребека Брукс подаде оставка, съобщи днес говорител на американската компания, цитиран от АФП.
"Нюз интернешънъл" е британският клон на медийната империя на милиардера Рупърт Мърдок "Нюз корпорейшън" (NewsCorp.com).
На мястото на Брукс е назначен Том Мокбридж, генерален директор на телевизия "Скай Италия" (Sky.it).
От седмици Великобритания се тресе от грандиозен скандал с подслушване на хиляди телефони на знаменитости, кралски особи и роднини на жертви на ужасяващи престъпления, атентати и драми, в епицентъра на който е изданието на "Нюз интернешънъл" - "Нюз ъв дъ уърлд" (Newsoftheworld.co.uk). Заради скандала таблоидът беше закрит.
Миналата седмица стана ясно, че
Брукс лично е възлагала на частен детектив да подслушва телефони незаконно.
Тя е лична приятелка на премиера Дейвид Камерън, който редовно прекарвал свободно време в дома си в провинцията с нея и нейния съпруг.
В разгара на скандала обаче Камерън призова за пълно разследване на дейността на "Нюз ъв дъ уърлд" и заяви, че Брукс трябва да подаде оставка като изпълнителен директор на "Нюз Интернешънъл".
И преди разкритията за личната отговорност на Брукс Камерън беше в неудобно положение. Той понесе много критики заради назначението на бившия редактор от "Нюз ъв дъ уърлд" Анди Коулсън за директор на комуникационната му служба. През януари Коулсън обаче подаде оставка.
Вчера Комисията за култура, медии и спорт на Камарата на представителите покани Брукс, заедно с Рупърт Мърдок и сина му Джеймс да се явят идната седмица пред нея.
Ако имат поне малко чувство за отговорност, трябва да дойдат и да обяснят действията си пред комисията, каза в интервю за Би Би Си вицепремиерът Ник Клег.
От комисията потвърдиха, че Брукс ще се яви пред нея идната седмица.
Ребека Брукс е започнала кариерата си
в пресата като секретарка във в. "Нюз ъв дъ уърлд" през 1989 г. После става журналист и негов зам.-главен редактор. Следва назначение във в. "Сън", после отново завръщане в "Нюз ъв дъ уърлд". По-късно Брукс минава пак във в. "Сън" и става първата жена главен редактор на изданието.
Преди две години тя напусна "Сън", за да стане изпълнителен директор на "Нюз интернешънъл", който издава "Сън" и "Нюз ъв дъ уърлд".
Мнозина смятат Брукс за
главната виновница за скандала
с подслушването на телефоните. Самата Брукс отрича.
Нейни колеги обаче си спомнят, че през 1994 г. тя урежда интервю за "Нюз ъв дъ уърлд" с Джеймс Хюит, бившия британски офицер, набеден за любовник на принцеса Даяна.
Тогава тя наема хотелския апартамент, в който ще се прави интервюто и екип, който наблъсква саксиите и шкафовете там с тайни записващи устройства, спомня си нейният бивш шеф Пиърс Морган, който сега е водещ на шоу по Си Ен Ен.
Рупърт Мърдок обаче изрази безрезервната си подкрепа за Брукс. Той заяви, че скандалът няма да предизвика промени в мениджърския екип на компанията.
Междувременно разследването на аферата с подслушаните телефони продължава и полицията проверява сведенията, че ръководните кадри на "Нюз ъв дъ уърлд", в това число и Брукс, са изтрили милиони имейли, които са си разменили помежду си в опит да попречат на Скотланд ярд да си свърши добре работата и да открие кой е поръчал подслушването на телефоните.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!