Ч ехия използва все повече руски петрол. През първата половина на тази година делът на петрола, внасян от руския петролопровод "Дружба", е бил около 65%. Миналата година той е бил около 56%, а през предходните години е бил по-нисък. Това заяви Барбора Пуцова, говорител на държавната компания Mero, цитирана от Czech News Agency По този начин делът на руския петрол е най-високият поне от 2012 г. насам.
От миналата година ЕС забрани вноса на петрол от Русия, но Чешката република има изключение при използването на петролопровода "Дружба". Mero е собственик и оператор на чешката част на тръбопровода “Дружба“ и на тръбопровода IKL и е единственият превозвач на суров петрол до Чешката република.
Делът на руския петрол в общия внос се увеличава през последните месеци, докато Чешката република очевидно не е изключение в Европа, като още през лятото анализатори посочиха, че рафинериите в ЕС се опитват да си осигурят повече петрол поради опасения от недостиг на суровини при транзита през Украйна.
Къде отива руският петрол след европейското ембарго?
Чешката република използва петрол от два основни източника. Единият от тях е петролопроводът Дружба, по който в страната постъпва петрол от Русия. Друга част от доставките на петрол се осигуряват от петролопровода IKL от Германия, който се свързва с петролопровода TAL от Италия. За цялата 2022 г. по тези тръбопроводи към рафинериите в Чешката република са преминали 7,4 млн. тона петрол, което е с около седем процента повече в сравнение с предходната година.
Вносът на петрол през петролопровода "Дружба" се увеличава въпреки антируските санкции, наложени заради инвазията в Украйна. През декември миналата година влезе в сила забраната за внос на руски петрол в Европейския съюз. Въпреки това вносът по тръбопровода Дружба, чийто южен клон води през Украйна към Унгария, Словакия и Чешката република, а северният клон - към Полша и Германия, е временно освободен от ембаргото.
Три десетки души протестираха в Прага в неделя пред сградата на Министерството на промишлеността и търговията (MPO) срещу високия внос на руски петрол в Чешката република. Те настояват правителството да мотивира Orlen Unipetrol да намали доставките на петрол от Русия. Според говорителя на MPO Войтех Срнка не е възможно доставките на петрол от Русия да бъдат заменени веднага.
Представителите на инициативата „НЕ на руския петрол“ заявиха, че през 2023 г. в Чешката република е внесен петрол на стойност 25 милиарда крони, от които 7 милиарда крони те определиха като ненужни плащания към руския бюджет. За изчисленията те са използвали данни от базата данни STAZO за вноса на петрол от Русия и данни за минималното изтегляне на руски петрол от договора за 2013 г.
В бъдеще Чешката република планира напълно да се откъсне от руския петрол . Поради това през юли тази година Mero започна проектни работи за разширяване на капацитета на европейския тръбопровод TAL. Проектът за 1,6 млрд. крони трябва да увеличи капацитета за Чешката република с четири милиона тона петрол годишно от 2025 г., така че по тръбопровода ще може да се доставят до 8 милиона тона петрол годишно за страната. Това трябва да направи Чешката република независима от руския петрол . Тръбопроводът TAL започва от Триест, Италия, където се внася петрол от редица държави. Най-голям дял имат доставките от районите около Каспийско и Черно море, САЩ и Африка. От 2012 г. насам Mero притежава петпроцентов дял в тръбопровода TAL.
В миналото, освен от петрола, Чешката република зависеше и от доставките на газ от Русия. От миналата година обаче, като част от антируските санкции, ЕС започна да ограничава вноса на руски газ, а по данни на местното Министерство на промишлеността и търговията от началото на тази година в Чехия не е постъпвал газ от Русия. Той е заменен с норвежки газ и втечнен природен газ (LNG) от терминали в Нидерландия и Белгия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!