Чешкият президент Милош Земан назначи днес правителство с премиер Иржи Руснок, което почти сигурно ще бъде отхвърлено от парламента, съобщи Ройтерс.
Левият президент избра за ръководител на кабинета Иржи Руснок, отдавнашен свой съюзник и министър на финансите в ръководеното от Земан преди 10 години правителство.
Правителството на Руснок би трябвало да управлява до изборите догодина и да помогне чешката икономика да излезе от рецесията, в която се намира вече втора година.
Кабинетът на Руснок обаче вероятно ще изгуби вота на доверие, който трябва до месец да се гласува от парламента, и това ще доведе до нови политически спорове, а вероятно и до предсрочни избори.
Според чешката конституция (която е формулирана неопределено на доста места) Земан може да избере когото поиска за премиер.
Неговите предшественици Вацлав Хавел и Вацлав Клаус винаги избираха кандидати, приети от основните партии в парламента. Земан обаче, въоръжен с пряк мандат от народа, след като спечели 2,7 милиона гласа на изборите през януари, не се чувства обвързан от тази традиция.
След като положи клетва, Руснок заяви, че ще преговаря с партиите, за да спечели подкрепа за правителството си при вота на доверие.
Руснок замени Петър Нечас, който миналия месец подаде оставка, след като близка негова сътрудничка беше обвинена в корупция и незаконно шпиониране на съпругата на Нечас, с която бившият министър-председател е в развод.
Прокурорите поискаха парламентът да отнеме парламентарния имунитет на Нечас, за да могат да му бъдат повдигнати обвинения. Нечас заяви, че ще оспорва обвиненията.
Според президента Земан правителството на Руснок трябва да гарантира на прокурорите независимост при разследването.
"Задачата на правителството ще е да предотврати всякакъв политически натиск върху започналото разследване и да зачита изцяло независимостта на полицията и държавните обвинители. Вярвам, че ще бъдете гаранция, че нещата няма да бъдат "заметени под килима"", каза президентът на церемонията по встъпване в длъжност на правителството.
Основавайки се на това, че разполагат със 101 места в 200-местната долна камара на парламента, трите партии от бившата управляваща коалиция претендират да им се даде шанс да съставят ново правителство.
Ако Руснок загуби вота на доверие, Земан ще трябва да назначи нов премиер. Краен срок за това обаче няма и някои политици от опозицията се опасяват, че президентът може да бави процедурата, за да задържи фаворитите си по-дълго на власт.
Кандидат-премиерът на десноцентристите - председателката на парламента Мирослава Немцова - нарече новия кабинет "токсичен" инапусна церемонията по полагане на клетва по-рано, за да не й се наложи да вдигне чаша червено вино заедно с новите министри.
Кабинетът включва няколко души, работили като съветници на Земан, както и настоящи и бивши членове на подкрепящата президента фракция в социалдемократическата партия, която той оглавяваше до 2001 г. Партийното ръководство поиска от тях да преустановят членството си в партията.
Руснок избра за свой финансов министър Ян Фишер, икономист и бивш премиер на технократско правителство през 2009-2010 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!