У нгарският министър-председател Виктор Орбан е "Троянски кон“, който нарушава европейското единство и защитава руските интереси, заяви чешкият министър по европейските въпроси Мартин Дворжак в неделя, след като Орбан блокира финансовата помощ за Украйна по време на срещата на върха на Европейския съвет миналата седмица. Това е най-силната досега проява на разцепление сред страните от Вишеградската четворка, състояща се от Унгария, Чехия, Полша и Словакия.
"Днес Орбан е този троянски кон, който интензивно и за съжаление все по-ефективно нарушава това единство и се опитва да покаже, че трябва да пренебрегнем Украйна“, заяви Дворжак по време на дискусия, излъчена от CNN Prime News в неделя.
Според чешкия евроминистър Орбан изнудва Европа и злоупотребява с правото си на вето.
"Дунавският диктатор": Орбан срещу Украйна и ЕС
По време на срещата на лидерите на Европейския съвет Орбан напусна залата, което позволи на срещата на върха да одобри започването на преговори с Украйна. Той обаче блокира дебата за дългосрочната ревизия на бюджета на ЕС, която включва около 50 милиарда евро в подкрепа на Украйна.
Орбан е изправен пред критики за предполагаемо използване на украинския въпрос като лост в опит да отключи достъпа до фондовете на ЕС, които бяха замразени във връзка с обвиненията срещу сегашното унгарско правителство, че е заплаха за върховенството на закона в страната. Миналата седмица Европейската комисия реши да отключи 10 милиарда евро, след като Унгария публикува съдебни реформи. Около 21 милиарда евро обаче остават замразени.
"Мисля, че истинското име (на унгарския подход) е изнудване. Мисля, че истинското име е злоупотреба с правото на вето не за защита на националните интереси на Унгария, а за защита на интересите на Русия“, отсече чешкият министър.
Партньорът на Дворжак в дебата, Алена Шилерова от опозиционната партия ANO, се въздържа от коментар относно критиките на Орбан и се усъмни дали изобщо е подходящо темата за преговорите за присъединяване на Украйна да бъде включена в срещата на върха в този момент. Тя посочи, че Украйна трябва да предприеме няколко стъпки за реформи, като например одобряване на съдебната реформа или политиката на субсидиране.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!