М инистърът на външните работи на Турция Мевлют Чавушоглу заяви категорично, че решението за "Света София" е взето законно. По думите му хората имат право да изразят мнението си по този въпрос и Турция уважава това, дори и да не ги подкрепя. Но отхвърля изявления, представляващи намеса във вътрешните работи на суверенна Турция.
Турски съд ще обяви „Света София“ за джамия
Чавушоглу отново разкритикува Гърция, като отбеляза, че тя не зачита религиозните свободи и е единствената държава, която има столица без джамия.
"Гърция е последната държава, която може да дава мнение по тези въпроси. Ние знаем колко лошо се отнасят с турците в Западна Тракия и джамиите в страната", коментира той, цитиран от "Сабах".
Русия и опозицията в Турция коментират "Света София"
Гърция разкритикува неотдавнашното решение за превръщането на "Света София" в джамия. В отговор Анкара заяви, че уважава и опазва културните и религиозни паметници.
В същото време турските официални власти подчертават, че с османските паметници в Гърция се злоупотребява, като се нанася удар върху историческото и културното наследство на турското малцинство.
В годините след обявяването на гръцката независимост много османски сгради са превърнати във военни затвори, кина, офиси, общежития и складове.
Затворени са за поклонение десетки джамии, а други са превърнати в църкви. Много сгради, изоставени по онова време, са в руини.
Помпео: Турция да запази статута на „Света София“
Чавушоглу подчерта, че 80% от регионалните проблеми ще бъдат решени, ако Гърция се откаже от максималистичните си амбиции в Източното Средиземноморие.
На 10 юли Главният административен съд на Турция отмени правителствения указ от 1934 г., който превърна "Света София" в музей. Това решение отвори пътя емблематичната истанбулска "Света София" да бъде използвана като джамия.
"Света София" е един от най-важните обекти на историческото и културно наследство в света. Построена е през VI век по време на управлението на Византийската империя и служи като седалище на Гръцката православна църква. След завладяването на Цариград от османлиите през 1453 г е превърнатя в имперска джамия. Превърната е в музей по време на светското еднопартийно управление на основателя на съвременната турска държава Мустафа Кемал Ататюрк през 1934 г.
Борисов от дома си: Който си обича държавата, не иска да я чупи
Намерението на Турция да промени статута на "Света София" доведе до реакция от страна на няколко държави и ръководители на православни църкви.
От ЮНЕСКО предупредиха, че всяка промяна може да наложи преразглеждане на статута на музея от Комитета за световно наследство.
След първата си среща от месеци, 27-те външни министри на държавите от ЕС обявиха, че "осъждат решението на Турция да превърне в джамия такъв емблематичен паметник като" Света София".
"Това решение неизбежно ще подхрани недоверието, ще насърчи подновяването на разделението между религиозните общности и ще подкопае нашите усилия за диалог и сътрудничество", коментира вицепрезидентът по външните работи на ЕС Хосеп Борел.
Ръководителят на европейската външна политика допълни, че има „широка подкрепа да бъдат призовани турските власти спешно да обмислят и отменят това решение“.
Говорителят на гръцкото правителство Стелиос Пецас заяви в понеделник, че ЕС е "изправен пред предизвикателство и обида" от страна на Ердоган.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!