Ц ените на петрола се повишиха рекордно тази сутрин след атаката срещу двете петролни рафинерии в Саудитска Арабия, подклаждайки нови геополитически страхове в момент, в който Доналд Тръмп обвини за нападенията Иран и предизвика нови опасения, че военен удар срещу страната е неизбежен, съобщава АФП.
Фючърсите Бренд скочиха с 12 долара в първите минути на търговията – най-големия скок от създаването им през 1988-ма година. Това е увеличение с 20%, докато западно-тексаския суров петрол скочи с повече от 8 долара или с 15%, пише АФП.
Малко по-късно и двете позиции понижиха цените си, но въпреки това се задържаха на 10% по-високи нива.
Атаката от страна на подкрепяните от Иран йеменски бунтовници хусити срещу двете саудитски рафинерии на държавната "Арамко" ефективно блокираха 6% от световните доставки на петрол.
Саудитската петролна компания "Арамко" притежава най-големия в света нефтопреработвателен комплекс, намиращ се в източната част на Саудитска Арабия. Това прави Кралството най-големия износител на петрол в света, доставящ над седем милиона барела дневно.
Атаки с дронове спряха милиони барели петрол
В неделя, президентът Доналд Тръмп обяви, че е готов да отговори на атаката, докато държавният секретар Майк Помпео заяви: "САЩ ще работят с партньорите си и съюзниците си, за да се уверят, че енергийният пазар остава стабилен, а Иран понесе отговорността за агресията си".
Техеран отрича обвиненията, но новината възроди страховете за конфликт в размирния Близък изток след серията атаки срещу петролни танкери по-рано тази година, които също бяха приписани на Иран.
През изминалата нощ, Тръмп оторизира освобождаване на петрол от стратегическия петролен резерв на САЩ, докато Aramco обяви, че повече от половината от производството му в размер на 5 милиона барела дневно ще бъдат възстановени в понеделник.
Какви ще са последиците върху доставките на петрол
Саудитска Арабия все още не са коментирали по-подробно атаките отпреди няколко дни, като са посочили, че няма жертви.
Енергийният министър принц Абдулазиз бин Салман заяви, че част от спада в производството на петрол ще бъде компенсиран чрез запаси от огромни складови помещения.
"Властите в Саудитска Арабия твърдят, че контролират пожарите, но това не значи, че те са потушени", заяви Абхишек Кумар, директор по анализи в лондонската компания Interfax Energy. "Щетите на съоръженията в Abqaiq и Khurais изглежда са големи и може да отнеме седмици преди доставките на петрол да се върнат към нормалното", посочи Кумар, цитиран от BBC.
Очаква се Саудитска Арабия да използва резерви, така че износът да продължи нормално тази седмица.
Въпреки това, Майкъл Трън, директор по енергийна стратегия в RBC Capital Markets в Ню Йорк, заяви: "Дори, ако прекъсването се нормализира за кратко време, заплахата от изключване на близо 6% от глобалното производство на петрол вече не е хипотетична, ситуацията е рискова".
Още икономически новини от България и света можете да намерите на Pariteni.bg.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!