Ч аст от служителите на Европейския парламент в Брюксел са ядосани от рязко покачване на цените в столовата. Според тях най-демократичната институция на ЕС е останала с най-малко демократично меню за обяд, съобщава „Политико”.
Увеличенията, извършени през последните дни, докато повечето депутати и служителите на парламента са на почивка или работят извън Брюксел, са с 25 или повече процента и предизвикаха официална жалба от синдикатите.
Порция пържени картофи по-рано струваше 2 евро, а сега е 2,50 евро - скок от 25%, докато цената на супата на деня - лучена с чедър в четвъртък, скочи до 1 евро от 80 цента, също увеличение с 25 процента.
Увеличенията включват добавяне на белгийския данък върху добавената стойност, който преди това не бе начисляван, както и повишаване на цените, които съвпадат с нови договори с частни доставчици, влезли в сила на 5 август.
„Супата е едно, но салата и дори кафето са много по-скъпи”, коментира служител в европарламента от Полша.
Добавянето на сол към раната е подчертано от по-ниските цени в столовите в Европейската комисия и Съвета на Европейския съюз – институции, за които мнозина в европарламента смятат, че вече получават ненужно голямо внимание от пресата и обществеността.
Ако смятате, че няма основа за междуинституционални съперничества в Брюксел, освен мръсните игри по отношение на миграционната политика и дългосрочния бюджет на ЕС, помислете отново. Цената на супата внася далеч по-голям раздор.
В четвъртък супа с шарен боб и паста в столовата на Европейската комисич, беше на цена от само 63 цента. В европарламента натурална минестроне беше 1,30 евро, дори по-скъпа от лучената супа от 1 евро.
Салатата? 1,30 евро за 100 грама в европарламента в сравнение с 82 цента в Европейската комисия.
А какво се случва с вегетарианските ястия? Зеленчуков кус-кус струва 7,50 евро в европарламента в четвъртък, в сравнение с едва 4,95 евро в еврокомисията.
Цените в Съвета на Европейския съюз, където заседават министрите и правителствените лидери са още по-ниски, въпреки че ресторантите са затворени в момента.
Пържоли на тиган в столовата на Съвета, сега затворена за целогодишен ремонт, никога не са стрували повече от 8 евро и това включва безалкохолна напитка. В европарламента ентракотът е 11,50 евро в сравнение с 9,17 евро за контра филе (най-близкото сравнение) в Европейската комисия.
От Европейския парламент заявяват, че една от причините за сравнително по-високите им цени е решението за премахване на субсидиите, които все още продължават да съществуват в другите институции, а това означава, че всъщност цените са по-демократични, тъй като европейските избраници не се радват на субсидирани обеди.
Субсидиите, които струваха на европейските данъкоплатци 5 милиона евро или повече на година, на практика са елиминирани, а годишният бюджет за обществено хранене е намалял до под 1 милион евро.
Парламентаристите обаче се оплакват, че по-високите цени, начислени от новите търговци, са само едно от няколкото увеличения през последните години. И когато се комбинират с налагането на 12-процента ДДС, което по-рано не беше прилагано, поскъпването значително изпреварва ръста на заплатите.
Независимо от цените, храната в европарламента е сравнително добра, признават служители. Определено не е като в централата на НАТО, където столова е оприличавана на полигон за тестване на химически оръжия срещу свободния свят.
Все пак, във време на нулеви и дори отрицателни лихвени проценти и продължителна ниска инфлация в еврозоната, увеличението от 25 процента изглежда неразумно.
Според профсъюзите то е и несъобразно, като се има предвид, че много от служителите, които използват столовата на европарламента, не са от високите етажи, нито високоплатени политически чиновници, а скромно платени секретари, портиери, охранители и… работници от столовата.
А и дори най-добрата храна в столовата си е храна в столова - факт, който по някакъв начин дава по-ясен фокус на контекста на повишаването на цените.
Например, заслужава ли порция предястие от „mille-feuilles de légumes” (която изглеждаха подозрително като безформена лазаня) цена от 8 евро? Наистина ли парче бюфетен чийзкейк трябва да струва 4,70 евро, особено когато тортите и пайовете в еврокомисията се предлагат само за 2,74 евро?
В известие до персонала, Генерална дирекция „Инфраструктура и логистика” на европарламента обяви, че служителите получават много повече от храна при новия режим – на тях им се дават по-питателни и екосъобразни възможности.
„Според новите договори офертата за кетъринг ще бъде допълнително усъвършенствана с прибавяне на нови менюта със здравословни, свежи и качествени съставки, разширен избор на хранителни вещества, намаляване на използването на материали за еднократна употреба и без отпадъци, нов дизайн, модерна комуникация, позволяваща на членовете и служителите информация и обратна връзка и удължено работно време”, се казва в известието.
Служител на европарламента, носещ купа лучена супа, признава, че цените са по-високи, но не чак възмутителни. Говорейки с ясно изразен френски акцент, той казва, че храната не е лоша, но бързо добавя: „Мисля, че в Страсбург е по-добра”.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!