„Украинската индустрия не може да надмине Русия по отношение на производството на конвенционални оръжия и се нуждае от модерни технологии, за да намери нов подход“, заяви украинският министър на стратегическите индустрии Олександър Камишин в интервю за списание Time.
С над 100 млрд. долара помощ от САЩ и ЕС, спряна от вътрешнополитически спорове, Киев се фокусира върху съживяването на местната индустрия, като се стреми да изгради самоделен арсенал от безпилотни самолети и ракети.
Заместник-министърът на отбраната Иван Гаврилюк разкри, че страната планира да увеличи производството на ракети, оръжия и друго военно оборудване няколко пъти през следващата година.
Според Камишин по-специално безпилотните самолети са изключително важен потенциал в продължаващата руско-украинска война.
Украйна и Русия: Войната с безпилотни летателни системи
"Не звучи добре, но има една формула: Цената на убийството е много висока", смята той.
Както илюстрира Камишин, докато една противотанкова управляема ракета "Стугна", която убива средно трима войници, струва приблизително 4 613 долара, един обикновен дрон с поглед от първо лице струва само около 1 650 долара.
Във вечерното си обръщение на 29 януари президентът Володимир Зеленски заяви, че надминаването на Русия в производството на дронове е една от основните задачи за 2024 г. Преди това той също така разкри, че Украйна има за цел да произведе 1 милион дрона през тази година.
През последните месеци ударите с дронове срещу стратегически цели на руска територия стават все по-чести.
Русия и Украйна взаимно се атакуваха с дронове
Въпреки че Киев обикновено не коментира предполагаеми украински удари срещу тила на Русия, министърът на стратегическата индустрия потвърди, че украински дрон на стойност около 350 долара е поразил цел в Санкт Петербург на 18 януари. Украинските медии съобщиха, че атаката е била насочена към петролно депо.
Друг подход, който Украйна използва, е модифицирането на по-стари западни оръжия. Екип от американски и украински инженери успя да преработи ракети Sidewinder, произведени за първи път през 50-те години на миналия век и предназначени за въоръжение на реактивни изтребители, в евтини снаряди за противовъздушна отбрана.
Тъй като подкрепата за Киев в размер на около 61 млрд. долара остава блокирана в Конгреса на САЩ, украинските официални лица вместо това се опитват да получат американски лицензи за поддръжка на вече предоставените оръжия или да ги произвеждат сами.
Киев също така се опитва да привлече чуждестранни производители на отбранителни продукти да открият цехове в Украйна, обещавайки достъпна работна ръка и възможност за тестване на оръжията направо на бойното поле.
Заместник-министърът на стратегическите индустрии Хана Хвоздяр и директорът на украинската отбранителна промишленост (Укроборонпром) Херман Сметанин водиха делегация в САЩ през декември 2023 г., като посетиха завод на оръжейния производител Northrop Grumman.
По време на украинско-британска конференция за отбранителната индустрия през същия месец украинският военен министър Рустем Умеров прикани британските производители да засилят сътрудничеството с украинските си колеги, като изтъкна предимствата на работата в Украйна.
Водещата германска оръжейна компания Rheinmetall първа се съгласи да започне работа в Украйна, като дори си постави за цел да построи първите бронирани машини на място в Украйна през лятото на 2024 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!