Е вропейският съюз е незаменим, пише „Цайт“. Без него територията на Европа отдавна би била разделена на руска, китайска и американска сфери на влияние. И на техните граници непрекъснато би имало заплаха от война, както е в Украйна, Грузия, Сирия, Либия и други страни. Проблемът обаче е, че Европа „е загубила своята привлекателност“ и се е превърнала в „купчина отломки“. А за това са виновни бившият канцлер на Германия Герхард Шрьодер и неговата наследница Ангела Меркел, убеден е авторът на статията Алан Позенер, ситиран от „Фокус“.
Европа е на прага на втора вълна от COVID-19
Германците смятат, че са най-добрите сред европейците. Британците никога не са били ентусиазиран член на Съюза и сега излизат. Французите, когато казват Европа, имат предвид Франция. Полша и Унгария, както повечето източноевропейски страни, са непоправими националисти. Гърция, Италия и другите държави от Южна Европа не разбират от икономика. Какво се случва на Балканите по принцип е невъзможно да се разбере. „И всички се опитват да ни заблудят“, пише германски журналист. „А ние, напротив, правихме на британците една отстъпка след друга, в името на французите изоставихме германската марка, спасихме Гърция и еврото, измислихме култура на гостоприемство. Въпросът обаче е: „Защо въпреки това никой не обича нас, немците?“
В рамките на изказване в Брюксел, посветено на началото на германското председателство на Съвета на ЕС, канцлерът на Федерална република Германия Ангела Меркел заяви, че за да „стане Европа отново велика“, тя трябва да се научи да гледа на света през други очи. Но Меркел не уточни, че германците трябва да осъзнаят, че проблемът се крие именно в тях, или по-скоро в егоизма им. Поляците трябваше чакат 10 години, преди да им бъде позволено да се присъединят към ЕС, а след това Шрьодер въведе и седемгодишна забрана на полските гастербайтери да влизат в Германия.
Защо Макрон "удари с ръка по масата" в Брюксел
След това, въпреки опасенията на Варшава и балтийските държави, се появи оста Москва-Берлин-Париж, която се противопостави на войната в Ирак. Освен това зад гърба на източноевропейците Шрьодер сключи сделка с Кремъл, която направи Германия зависима от руския газ. Бившият канцлер отмени и критериите от Маастрихт за своята страна и Франция. В други „нестратегически“държави, обаче, те продължиха да действат.
Тези, които вярваха, че с появата на Меркел Европа ще стане по-силна, сбъркаха, пише Позенер. По време на миграционната криза тя унизи Източна Европа, опитвайки се да ѝ наложи квоти за миграция чрез Съвета на ЕС. Нещо повече, с едноличното си решение тя изобличи европейския законодателен орган като „книжен тигър“. По това време германският канцлер предприе много мерки едностранно, разчитайки не на европейското законодателство, а на резултатите от проучвания на общественото мнение в Германия.
По време на кризата с еврото Меркел „спаси“ Гърция, като прехвърли дълговете ѝ на германските и френските данъкоплатци. В резултат на това тя превърна икономическата криза в политическа и междудържавна. Германските граждани получиха правото да определят възрастта за пенсиониране, размера на данъците в Гърция, както и какво ще бъде медицинското обслужване за гърците. Този подход предизвика вълна от антигермански настроения в Гърция, а в Германия – антигръцки, защото тежката икономическа политика само изостри ситуацията в южноевропейската страна.
Die Welt: ЕС облагодетелства икономическите "двойкаджии"
В същото време Меркел продължава да подкрепя проекта „Северен поток 2“ за радост на своя предшественик Герхард Шрьодер. Освен това германските власти не са изпълнили обещанията си за увеличаване на разходите за отбрана и по никакъв начин не могат да се противопоставят на „руската агресия“ по границите на Европа с „убедително сплашване“. Всичко това са прояви на немски егоизъм, поради което се наблюдава нарастване на националния популизъм в цяла Европа, убеден е Позенер.
„Какво да правим в тази ситуация?“, Пита авторът. Самокритиката би била подходяща, но в Брюксел Меркел пропусна възможността да го направи. Програмата за финансова помощ, договорена с Франция за страните, засегнати от пандемията, бе най-малкото, което Германия можеше да направи за „измъчения юг“. Според Позенер, ако заради „пестеливата четворка“, която включва Австрия, Холандия, Швеция и Дания, тези планове бъдат осуетени, германското председателство на Съвета на ЕС може да се счита за провал.
Авторът предлага и да се направят отстъпки на премиера Борис Джонсън в преговорите за Брекзит и да му се позволи да създаде някакво подобие на офшорна икономическа зона на границата на ЕС, където може да бъде развито евтино производство без да се спазват обременителните екологични и социални стандарти на Съюза.
„По-малко Европа сега, означава повече Европа в бъдеще“, пише Позенер. Като част от председателството си в Съвета на ЕС Германия трябва да се откаже от желанието да наложи на всички останали европейски страни „германския модел на страната на имигрантите“. Необходимо е да се договорят общи правила за защита на външните граници на Европейския съюз и разпределението на бежанците. В Брюксел Меркел заяви, че трябва да се запази „свободата и идентичността“ на всички граждани и нации. „Така че нека бъдем истински европейци и най-накрая се заемем на сериозно с тази задача“, заключава авторът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!