Символично българско присъствие съпровожда избора на нов папа още от 50-те години на миналия век.
88-годишният българският монах отец Владимир Пенев е човекът, който близо шест десетилетия изготвя копието от герба на новоизбрания папа, който по каноните на Църквата трябва да бъде поставен на фасадата на папската базилика.
При овакантяване на престола поради кончина или оттегляне на папата, от фасадите на папските базилики се сваля гербът на понтифекса. Новоизбраният папа приема свой герб, който е многопластово съчетание от хералдически и църковни символи.
За първи път отец Пенев изпълнява тази длъжност през 1958 г., след въздигането на Блажения Йоан XXIII, известен като "българския папа", защото е бил апостолически пратеник на Ватикана в България от 1925 до 1935 г.
Досега българският монах е изработил четири папски герба и сега очаква избора на нов папа, за да приготви петия.
Копие от герба ще бъде монтирано на фасадата на всяка папска
базилика. Тези базилики са общо 12, от които седем са в Рим.
Една от
най-прочутите и посещавани извън Римската епархия пък е базиликата
"Свети Франциск" в Асизи, която също има исторически връзки с
България.
Тук на 25 октомври 1930 г. са венчани цар Борис III и царица Йоана Савойска, която е била духовно свързана с монашеския орден на Свети Франциск и е погребана в манастирската капела на францисканците в Асизи.
Към този орден принадлежи и отец Пенев, който е и най-възрастният францисканец в манастира.Межувременно адвокати на жертви на сексуално насилие от страна на духовни лица в Чили, Мексико и Италия настояха за отстраняване на трима кардинали от папския конклав, обвинявайки ги в прикриване на престъпления - съответно кардинал Франсиско Хавиер Ерасурис, кардинал Норберто Ривера и кардинал Доменико Калканьо, предаде АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!