Б ългарски доброволци са открили живи петима души под руините след земетресението в Турция, съобщиха от Национална Асоциация на Доброволците в Република България - НАДРБ в своя Facebook профил.
Термовизионна камера е установила, че има още един жив човек на мястото, където вече 14 часа продължава операцията по спасяването на жена, затрупана под отломките на срутила се сграда в Бесни, окръг Адъяман, Югоизточна Турция, предава БТА.
Пожарникари съобщиха пред медиите, че местоположението на жената е установено.
Тя е в много тежко състояние, ръката ѝ е затисната от бетон. Направени са малки тунели, през които български и полски спасителни екипи се опитват да помогнат на жената, но трябва да действат изключително прецизно.
Жената вече над 100 часа се намира под отломките на рухналия жилищен блок. Пожарникарите казват, че е истинско чудо, че е жива.
Издирването на оцелели продължава.
"Нашите герои откриха петима оцелели!!! Операцията по изваждането им продължава и в момента!!! Само заради 1 спасен човешки живот си СТРУВА!", съобщават те.
Шансовете за намиране на оцелели обаче намалява все повече - не само защото след люлеенето вече са минали повече от 100 часа, а и заради много ниските температури в засегнатите райони. Броят на жертвите в Турция и Сирия надминава 20 хиляди.
На терен денонощно, работят около 100 хиляди спасители от десетки държави. Дейността им обаче е затруднена - липсва тежка техника и превозни средства, задръстванията по пътищата са огромни. Президентът Ердоган нарече земетресенията "бедствието на века".
Из под развалините в град Антакия живи бяха извадени трима души. Двама мъже и млада жена бяха измъкнати от жилищна сграда. В продължение на часове повече от 100 спасители работиха по разчистването на отломките, за да стигнат до оцелелите. И в сирийския града Азмарин се случи чудо - спасиха дете, съобщи БНТ.
В град Бесни, окръг Адъяман (Югоизточна Турция), тече спасителна операция за откриване на оцелели хора, съобщи за БТА пожарникар от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН).
Към 1 часа през нощта е получен сигнал за наличие на между трима и осем души, които са живи. Спасителите са чули сърдечен ритъм със специалните устройства, с които разполагат.
Спасителната операция се извършва от български пожарникари и полски спасители.
Град Бесни с население около 27 000 души е сред тежко пострадалите от разрушителните земетресения в Южна Турция.
Обстановката в града е много тежка. Ситуацията се усложнява и от студеното време - през нощта температурите падат до минус 8, минус 10 градуса. В града има и немалка снежна покривка.
Преди два дни турските медии цитираха жители на Бесни, които се оплакваха, че спасителите са стигнали до тях сравнително късно.
Междувременно стана ясно, че планинските спасители от Българския Червен кръст, които заминаха преди няколко дни в помощ на пострадалите от земетресенията в Турция, се връщат в България. Това съобщи за БТА директорът на Планинската спасителна служба Емил Нешев. По думите му няма да се изпраща нова група планински спасители.
"Спасителите са добре, но са твърде изморени и вероятно ще се наложи консултация с психолог", каза още Нешев.
Дванайсет спасители, заедно с пет кучета, заминаха за Турция на 7 февруари. Първото разрушително земетресение тази година в Турция беше регистрирано на 6 февруари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!