П олковник Ромуалд служи във френската армия в продължение на 36 години. Бил е на мисии в Мали, Сенегал и Того, Афганистан и Косово. Сега той воюва в Източно Конго - въпреки че би могъл да се наслаждава на пенсията си у дома, съобщи Deutsche Welle.
Пенсионираният полковник отговаря за деликатна мисия в Гома. Ето защо Ромуалд не желае фамилията му да бъде огласявана. Той е ръководител на екип от 20 души в българската охранителна фирма “Аgemira”. Военният съветва конгоанската армия как да води война срещу милицията М23 и как да въведе ред в собствените си редици. Фирмата осигурява също така техническата поддръжка на самолети и безпилотни летателни апарати, грижи се за снабдяването на войниците и организира сделки с оръжие.
Познати съюзници
Ромуалд разчита на доверени хора. Повечето от служителите му са пенсионирани войници от френската армия. Киншаса ангажира фирма “Аgemira” от България преди две години. Година по-рано М23 отново започва да води сражения. Според експерти на ООН тя е подкрепяна от съседна Руанда с до 4000 войници и оръжия. М23 окупира големи части от плодородната и богата на ресурси провинция Северно Киву.
Освен “Аgemira”, правителството на Конго е наело и румънската военна фирма "Romanii care au activat in legiunea franceza" (RALF) с 800 бойци. Много от тях са служили във Френския чуждестранен легион. Те са предимно от Румъния и Беларус. Бойците от RALF образуват защитен кордон около Гома и стратегически важния град Саке.
Бавен прогрес
“Аgemira” и RALF се възприемат като екип. „Сражаваме се за благородна кауза”, казва убедено полковник Ромуалд. За него случаят е ясен: Руанда окупира Конго в нарушение на международното право, краде суровините му - например от мината за колумбит (колтан) в Рубая, на около 50 км западно от Гома - и принуждава милиони хора да бягат от родните си места. Пенсионираните военни от Европа смятат да освободят Конго от тази ситуация.
“Казах на жена ми, че няма да се върна, докато бежанците не се приберат у дома”, казва Ромуалд.
През февруари той обяви, че окупацията ще приключи до края на 2024 година, но сега, малко преди края на годината, боевете все още продължават, въпреки че от август има официално прекратяване на огъня. Ромуалд признава, че е бил твърде голям оптимист. Той твърди, че апмията на Руанда ги превъзхожда в техническо отношение и с по-добрата си дисциплина. А дисциплина липсва дори и на най-високо ниво. Преди няколко месеца многобройни бойци от RALF напуснаха страната, тъй като конгоанското правителство не им изплатило заплатите навреме.
“Малко расистки”
Според полковника заплатата на чужденците варира от 5000 до 6000 щатски долара на месец в зависимост от ранга им.
“Това е в пъти повече от онези няколкостотин долара, които печелят конгоанските войници”, казва Онефор Сематумба. Конгоанецът е анализатор в мозъчния тръст “Кризисна група” в Найроби. Той смята, че неравностойното третиране на местните и чуждестранните войници е “малко расистко”.
Чуждестранните офицери отсядат в хотели или вили и се придвижват с нови военни автомобили, докато конгоанските войници ходят пеша, критикува той. Това подхранва завист. “Тези високоплатени хора всъщност не допринасят с нищо съществено”, отбелязва анализаторът, но признава, че и на тях им е трудно, защото в Източно Конго цари хаос, а всички, които са замесени в конфликта, искат да се изявят.
Война за забавление
Полковник Ромуалд твърди, че европейците не са в Конго заради парите. “Това ми е работата. А в нея има и приключение”, обяснява той. Ромуалд вижда себе си предимно като консултант. “Ние не сме наемници”, казва той. Служителите на “Аgemira” дори не носят оръжие. Военните от RALF може и да имат оръжия, но те биха се сражавали само в отбрана.
Наемничеството е престъпление в Европа. Тайните служби във Франция и Румъния понякога разпитват военните от "Agemira" и RALF, когато бойците са в отпуск, казва Ромуалд.
“Ако започнем да се държим като наемници, те ще ни арестуват”, казва той.
Индустрия със съмнителна репутация
Бизнес практиките на много частни охранителни фирми са непрозрачни. „Хюман Райтс Уоч“ обвинява Africa Corps (бившата частна военна компания “Вагнер”) от Русия и Academi (бившата “Blackwater”) от САЩ в извършване на престъпления.
“Те унищожават цели села”, казва полковник Ромуалд. Утопично е някога тази индустрия да бъде регулирана по прозрачен начин.
Правозащитниците в Гома досега не са представяли доказателства, че “Аgemira” или RALF извършват престъпления или търгуват със суровини. “Контекстът е различен от този с частната армия “Вагнер”, казва анализаторът Сематумба. Наемниците в Конго не са на фронтовата линия и не са в минните райони. Дори когато има пожар на фронтовата линия извън Гома, наемниците понякога едва успяват да напуснат града.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!