Р ифеа Станеску ражда първото си дете, когато е едва на 12. Дъщеря й Мария пък става майка на 11.
Така само 23-годишна Рифеа се превръща в най-младата баба в Европа, разказва "Райнише Пост".
"Радвам се, че съм негова баба. Но си пожелавах друго за Мария - и за мен самата", признава Рифеа в едно интервю, разказва "Дойче веле".
България и Румъния - първенци по млади майки
По данни на Евростат България и Румъния са държавите с най-висок процент на непълнолетни майки в Европейския съюз. 12,5% от всички раждания на първо дете през 2017 година в България са на жени под 20-годишна възраст. В Румъния стойността е малко по-ниска - 12,1%. Средно за ЕС тийнейджърките–майки са едва 4% от всички родилки. В Дания, Италия, Словения, Нидерландия, Люксембург и Швеция те са дори под два процента.
Всяка четвърта майка под 18-годишна възраст в ЕС е румънка. 83% от младите майки в Румъния преустановяват образованието си по време на бременността или след раждането. И в случая съвсем не става въпрос само за представителки на ромското малцинство.
Всеки четвърти румънски тийнейджър се е заразявал с болест, предавана по полов път, е цитиран да казва депутатът Стефан Паларие от Съюз за спасение на Румъния.
"Това не е уличен проблем или проблем на бедните, а засяга цялото младо поколение на Румъния", допълва той.
Против часовете по сексуална просвета
Липсата на сексуално образование в Румъния е познат проблем. Но идеята на президента Клаус Йоханис да бъдат въведени такива часове в училищата среща сериозна съпротива. Часовете по сексуална просвета са “атака срещу невинността на нашите деца“ и водят до преждевременно започване на полов живот, твърдят от румънската православна църква.
Децата трябва да бъдат пазени, смятат и от популистката партия "Алианс за обединението на румънците". Социалистите, консервативното крило в управляващата Национална либерална партия, както и Партията на унгарското малцинство също се обявиха срещу сексуалната просвета. Така инициативата беше саботирана.
Отговорната комисия в парламента подготви законопроект, в който се говори за здравна, вместо за сексуална просвета, която може да се провежда с разрешението на родителите. Президентът обаче подаде конституционната жалба срещу законопроекта, защото в него нито се споменава, че целта е предотвратяване на нежеланата бременност и предаването на болести по полов път, нито става ясно колко често тези занятия ще се провеждат.
Конституционният съд отхвърли жалбата на президента миналия септември. Оттогава в парламентарните комисии продължават да се водят остри, но безрезултатни полемики по темата.
Децата – жертва на политическия опортюнизъм
Румънският вицепремиер Дан Барна предупреди, че ако за провеждане на сексуална просвета се изисква разрешението на родителите, то надали ще стигне до децата, които действително се нуждаят от него. Вместо това той се застъпва за правото на родителите да се откажат от занятията.
"Тези, които все още искат да живеят в Средновековието, могат да го направят. Но не може да става така, че децата да нямат право на сексуална просвета и тя да е грижа единствено на родителите, които се грижат за децата си", смята той.
И докато от Съюза за спасение на Румъния се борят за повече просвета в училищата, техните коалиционните партньори от Националната либерална партия и Демократичния съюз на унгарците в Румъния имат резерви. Те се опасяват да не разочароват своите консервативни избиратели.
"Не знам в какъв свят живеят румънските парламентаристи, но всяка година 15 хиляди момичета биват изхвърляни към периферията на обществото заради невежество и липса на достатъчно знания", казва в тази връзка социологът Гелу Думиница.
(Във видеото-архив по-горе вижте информацията от NOVA по данни от 2017 г., които казват, че 12% от българките раждат първото си дете преди да навършат пълнолетие).
Забраненото училище: защо някои жени са лишени от образование
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!