Дй йсет години след падането на Берлинската стена група историци и свидетели на тези събития продължават борбата срещу комунизма - този път по интернет.
Организаторите на новия онлайн Световен музей на комунизма пуснаха уебсайта му (Global Museum On Communism) във Вашингтон тази нощ на прием в резиденцията на румънския посланик.
България е първата страна в списъка от държави, живели под комунистически строй, която е представена в него. В рубриката за нея са представени биографии на Тодор Живков, Георги Димитров и убития в Лондон писател Георги
Марков, а тя се открива от статия на проф.Венелин Ганев. Първата снимка на
деня за категорията е на
Сталин и Георги Димитров през
1936 г.
Ще излъчваме по интернет към Китай, Виетнам и Куба, разказва за ДПА Ли Едуардс, председател на фондацията "Жертвите на комунизма" (The Victims of Communism).
Сред спонсорите на проекта са източноевропейски правителства, частни фондации и близо 1000 индивидуални дарители.
"Жертвите на комунизма" обяснява, че цели да образова това поколение и бъдещите поколения за историята, философията и наследството на комунизма, вкл. за неговите около 100 млн., а може би и повече, цивилни жертви.
Според Едуардс нова технология ще позволи "да се преодолеят Великите китайски стени", визирайки интернет защитите на Китай.
Протоколи за разбиване на интернет филтри неотдавна помогнаха на друга група - "Инициативи за Китай", да осъществи 30-дневен онлайн форум, на който свободно се обсъждаше демократизацията в страната, разказва директорът на вашингтонския клон на групата Джим Гиърън.
"Инициативи за Китай" е основана от оцелелия при събитията на площад Тянанмън и възпитаник на Харвард Ян Цзянли. Тя има за цел да подкрепи мирен преход към демокрация в Китай.
В онлайн музея ще има разкази на хора, живели под комунистическо управление,
както и исторически есета.
Уебсайтът има за цел да пази живи спомените за престъпленията на комунистическите режими, особено с израстването на новото поколение в ерата на водената от САЩ война срещу тероризма.
Решени сме да образоваме младите хора за комунизма, а за да направим това, е необходимо да сме онлайн, обяснява Едуардс.
Раздел от музея, насочен специално към младите, е "Галерията на героите", където има снимки, придружени с видео или аудио биографии.
Сред героите са американските президенти Роналд Рейгън и Хари Труман, носителят на Нобелова награда за мир и бивш президент на Полша Лех Валенса, писателят и бивш чешки президент Вацлав Хавел.
Както Валенса, така и Хавел са членове на международния консултативен съвет на фондацията.
Ако търсите тъмната страна, ще я видите в "Залата на позора": Пол Пот, Мао, Ленин, Сталин.
Сред видео материалите, достъпни в подготвителната версия на сайта, е разказ на виетнамка за бягството й при падането на Сайгон и няколко исторически новинарски репортажи от комунистически страни.
Клиповете представят кадри от просталински митинги, затворнически лагери, падането на Берлинската стена и протестиращият китаец, спрял танк на площада Тянанмън.
Кадрите са в общ материал, понякога на червен фон и озвучени с мрачна и злокобна музика.
Според Едуардс емоционалното въздействие на сайта е част от целта му
"Ако отворите речника, ще видите, че комунизмът е социална система - суха, педантична дефиниция. Никакви лагери, никакви гонения, никакви убийства. Необходимо е да изпълним със съдържание дефиницията на комунизма", смята той.
Според организаторите онлайн музеят е втората фаза от тристепенния план на фондацията да увековечи, разкаже и документира тъмното наследство на световния комунизъм.
Първата фаза е откриването на паметника "Жертвите на комунизма" във Вашингтон през юни 2007 г. от бившия президент Джордж Буш и оцелели от комунистическото управление в Беларус и Виетнам. Статуята е копие на скулптурата, издигната от китайски студенти на площад Тянанамън през 1989 г.
Онлайн музеят представя образователната фаза, а третата фаза е създаването на реален Музей на комунизма във Вашингтон.
"Засега ще бъдем доста заети с онлайн музея. Уебсайтът първоначално ще се фокусира върху десет страни, които са или са били под комунистическо управление.
Ще качваме нова информация и се надяваме да вдъхновим някого да построи музей и библиотека във Вашингтон", казва Едуардс.
Сред евентуалните спонсори са членове на балтийско-американски и виетнамско-американски общности, а допълнителни средства се очакват от правителствата на Латвия, Литва, Естония, Тайван, Чехия и други страни.
Фондацията прие земя от американското правителство за статуята във Вашингтон, но не е приела никакви държавни средства за своите проекти.
Запитан дали е актуално да има музей на комунизма в ерата на "Ал Кайда", Едуардс отговаря, че е важно комунизмът да бъде разбран, за да не се появи отново.
"Освен това той всъщност не е изчезнал. САЩ имат специални отношения с Китай, Куба и Северна Корея, затова е необходимо да знаем с кого си имаме работа".
И България в онлайн Световен музей на комунизма
В рубриката за нея са представени биографии на Тодор Живков, Георги Димитров и Георги Марков, а тя се открива от статия на Венелин Ганев
17 юни 2009, 09:29
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!