Б ългария ще подпомогне възстановяването на две емблематични сгради след земетресението в Хърватия. Това съобщи министърът на външните работи Екатерина Захариева на брифинг в Министерство на външните работи /МВнР/.
Захариева припомни, че с решение на Министерски съвет по-рано днес, правителството е отпуснало 100 хиляди евро помощ за Хърватия.
"Взехме решение отпуснатите средства да отидат целево за две емблематични сгради, които са свързани с българската история. Първата е Горноградска гимназия. Там ще отпуснем 50 хиляди евро, за да подпомогнем нейното възстановяване", заяви Захариева и уточни, че втората сграда е на Хърватската академия на науките и изкуствата.
По думите й за нейното възстановяване са необходими общо пет милиона евро и нашата страна ще спомогне с 50 хиляди евро за това. Захариева допълни, че е активизиран и европейският механизъм за помощ.
Захариева заяви, че двама производители на минерална вода са изразили готовност да подпомогнат населението на Хърватия с питейна вода, тъй като все още има затруднения с водоснабдяването в най-засегнатите региони, посочва БТА.
Министърът уточни, че двамата производители ще осигурят по един тир с минерална вода. Едната фирма още утре ще достави в складовете на БЧК водата и още утре първият тир ще замине, другата ще достави водата на 4 януари. Дали сме инструкции на българските дипломати по пътя да окажат максимално съдействие за бързото преминаване на тези тирове, допълни министър Захариева.
До момента няма данни за пострадали българи. Страната ни заяви готовност да помогне на Хърватия.
Президентът Румен Радев проведе телефонен разговор с хърватския си колега Зоран Миланович.
Българският държавен глава изрази съпричастността на страната ни с народа и институциите на Хърватия по повод земетресението в страната, довело до човешки жертви и материални разрушения, предаде БГНЕС.
България има готовност при необходимост да изпрати екипи за търсене и спасяване и да предостави оборудване за преодоляване на последствията от земетресението, подчерта Румен Радев. Държавният глава отбеляза и потенциала на страната ни да съдейства при нужда с инженерни екипи за оценяване на щетите, каквито България изпрати в Албания след земетресението там през миналата година.
Румен Радев отправи покана към колегата си Зоран Миланович да посети страната ни в удобно за двете страни време.
Според първоначалните оценки над 5 млн. евро ще бъдат необходими за възстановяване на Хърватия след разрушителния трус, уточнява БНТ.
Ново земетресение с магнитуд 4,1 по Рихтер удари централна Хърватия в 9.22 часа днес /10.22 часа българско време/, предаде информационният сайт Индекс.
Трусът е усетен от Петриня и Сисак до Загреб.
Това е поредният от серията трусове в района. Земята не спира да се тресе, за 15 минути са усетени три сравнително силни труса, съобщи местен сеизмолог. Експерти предупредиха, че сградите са силно повредени и е възможно да рухнат и при по-слаби земетресения.
В района на Глина няма вода, а в Петриня - електричество.
Потвърдените досега жертви са седем, тежко ранени са шестима души и още 20 са пострадали по-леко.
"Вторичните трусове от вторник следобед продължават. До момента са регистрирани над 16. Те са с магнитуд над 3 по Рихтер. Само минути преди разговора ни беше усетен трус с магнитуд 4,9".
Това заяви тази сутрин в предаването "Здравей, България" по NOVA посланикът на страната ни в Хърватия Генка Георгиева.
По думите й нощта е преминала спокойно – електричеството и комуникациите вече са възстановени.
Тя заяви, че с български гражданин, живеещ в Сисак, е установен и е добре. Сънародникът ни е отказал да се евакуира и остава там.
"Домът му не е пострадал от труса", посочи българският посланик.
По време на земетресението във вторник посланикът ни е била на работа в кабинета си в българското посолство.
"Усещането да видиш как бюрото ти, заедно с компютъра се движи, е особено", сподели тя. В посолството по това време тъкмо е приключвал консулския прием – заради издаването на документи за граждани, пътуващи транзитно през Хърватия, а някои от тях са с изтекли документи.
Най-големият проблем след труса от понеделник е била връзката с българските граждани, живеещи в страната, тъй като комуникациите са се сринали. Посолството ни работи в режим на дежурства и няма проблем да се окаже помощ при нужда на наши съграждани.
Броят на загиналите от силното земетресение, което разтърси Хърватия във вторник, достигна седем души, съобщи ТАСС, позовавайки се на държавната агенция Хина.
Тялото на мъж, който е работил като органист в църква в селище близо до Сисак, е било открито под останките от сграда. В момента се извършват дейности по отстраняване на последиците от земетресението.
Правителството на Хърватия обяви 2 януари за ден на траур.
"Въпросът е бил съгласуван с президента на страната и с председателя на парламента, които подкрепят това решение", заяви премиерът Андрей Пленкович на днешното правителствено заседание. То започна с минута мълчание в памет на загиналите по време на земетресението.
Трус с магнитуд 6,3 бе регистриран във вторник в Хърватия.
Епицентърът бе на 46 км югоизточно от Загреб. Дълбочината на огнището е била 5 км.
#CroatiaEarthquake At least 7 dead as Croatia is hit with a 7.4 magnitude earthquake. The quake struck about 30 miles southeast of the capital Zagreb.
— Samvada World (@SamvadaWorld) December 30, 2020
Disaster management teams and the military are assisting people and searching for survivors. pic.twitter.com/xmHnbltkv8
По време на земетресението в Хърватия в болницата в Сисак е родено бебе, предаде Танюг.
Директорът на болницата Томислав Дуйменович каза, че майката и бебето са добре и всичко е минало нормално.
Във вторник Дуйменович съобщи за националната телевизия ХРТ, че материалните щети от земетресението в болницата са огромни. Разрушено е цялото отделение за вътрешни болести, интензивното отделение, хирургията, гинекологията. Останала е непокътната само новата сграда на болницата, където се пренасят болните от пострадалите отделения.
Дуйменович каза, че част от пациентите ще бъдат откарани в други болници, а някои от тях ще бъдат транспортирани с хеликоптери.
Бойко Борисов поднесе съболезнования на премиера на Хърватия
Министър-председателят Бойко Борисов изрази своите съболезнования към премиера на Хърватия и близките на загиналите при земетресението вчера. По този повод Борисов проведе телефонен разговор с Андрей Пленкович.
"Цяла България споделя трагедията на хърватския народ, изразяваме надежда за скорошно оздравяване на пострадалите и бързо възстановяване на материалните щети", посочи българският министър-председател.
По време на разговора Борисов изрази готовността на правителството, в случай на необходимост, да окаже помощ и съдействие при преодоляване на последствията от земетресението.
"Готови сме да подпомогнем приятелска Хърватия. Точно в такива моменти е нужно да бъдем солидарни и единни", подчерта премиерът на България.
Земетресение с магнитуд 6,3 беше регистрирано в Хърватия във вторник. Епицентърът е бил на 46 км югоизточно от столицата на страната Загреб.
Трусът е бил усетен в Белград и югоизточните райони на Австрия, Италия и Словения. Експлоатацията на словенската атомна електроцентрала "Кршко" беше временно преустановена.
Според Европейския средиземноморски сеизмологичен център земетресението е било почувствано от 6 милиона души, а по данни на Програмата за опасност от земетресения на Геологическия топографски институт на САЩ (USGS) освен в Хърватия то е било усетено в още 11 страни: Босна и Херцеговина, Чехия, Германия, Унгария, Италия, Черна гора, Румъния, Словакия, Словения, Сърбия, Австрия, предаде агенция Хина.
В понеделник централната част на Хърватия беше разлюляна от земетресение от 5-а степен, което причини материални щети. Епицентърът на труса днес е на около 15 км от епицентъра на вчерашното земетресение.
През март трус в района със сила 5,3 причини разрушения, имаше десетки ранени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!