Б ългария е на 43-то място в глобално класиране на училищните знания, съставено от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Според данните, изчислени на базата на тестове на 15-годишни деца по математика и науки, страната ни се нарежда във втората половина на класацията, която разглежда показатели от общо 76 страни.
Подробностите около училищно класиране, цитирано от Би Би Си, ще бъдат представени на Световния образователен форум в Южна Корея през следващата седмица.
Безпорен фаворит в него е Азия, като под номер едно по училищни знания се нарежда Сингапур, следван от Хонконг на второ място, Южна Корея на трето и Япония и Тайван, които делят четвъртото. Челната десетка се допълва от Финландия, Естония, Швейцария, Холандия и Канада.
Германия е на 13-о място след Виетнам. Австралия е 14-а, Великобритания - 20-а, Франция - 23, САЩ - 28. Преди България - от 40 до 42 място, са Гърция, Турция, Сърбия. След нея са Румъния, ОАЕ, Кипър.
На последно и предпоследно място в класирането се нареждат съответно Гана и Южна Африка (РЮА).
Според икономическия аналитичен център изследването е показало ясната връзка между образованието и икономическия растеж.
Това е първият път, в който имаме истинско глобално измерване на качеството на образованието, каза образователният директор на ОИСР Андреас Шлайхер.
Според него идеята е на повече страни да се даде възможността за сравнение с лидерите в образованието и да открият своите силни и слаби страни. Анализът, базиран на резултати по математика и науки, представя много по-мащабна картина на образователните стандарти по света от тестовете на ОИСР "Пиза", които се фокусират върху влиятелните индустриализирани страни.
Според Шлайхер една от причините за добрите резултати на азиатските ученици е и защото страните от континента разчитат на добри преподаватели. Тези страни са също така много добри в привличането на най-талантливите учители в най-предизвикателните класни стаи, така че всеки ученик да има достъп до отличен преподавател, казва още той.
Освен общото класиране от ОИСР представят и икономическия потенциал за растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) на държавите, ако всички 15-годишни получат поне основни знания. По този показател БВП на страната ни би могла да нарасне с 496%. Водещи по този показател са страни от Африка – на първо място е Гана, следвана от Южна Африка и Хондурас.
В челната десятка освен Мароко, Оман и Ботсвана се нарежда и Македония с възможен растеж на БВП от 1137%. Подобряването на образованието по света ще произведе "дългосрочни икономически ползи, които могат да бъдат феноменални", казва още Шлайхер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!