П етнадесет държави от ЕС, които са на фронтовата линия на миграцията, призоваха за укрепване на границите и за сключване на споразумения с трети страни за приемане на мигранти, информира АФП.
"Заслужава си да се проучи възможността за сключване на споразумения за безопасни трети страни със съответните държави по външните граници на ЕС и отвъд тях, а където е уместно, да се даде правна възможност за това", заявиха държавите след двудневна конференция в Атина, посветена на управлението на границите.
ВМРО иска доживотен затвор за каналджийство
В момента ЕС проучва начини, по които неговата гранична агенция Frontex да действа в трети страни, за да възпира миграцията.
"Ангажираме се да засилим дейностите с оглед намирането на решения за предоставяне на международна закрила в трети държави", заявиха петнадесетте държави от ЕС.
Общият тон по отношение на миграцията се втвърди в Европа от 2015-2016 г. насам, когато тя прие над един милион кандидати за убежище, повечето от които сирийци, бягащи от войната в страната си.
"За първи път в историята ЕС планира да сключи тези споразумения с неевропейски държави", написа през уикенда в Туитър Тинеке Стрик, депутат от Европейския парламент от групата на Зелените.
Споразуменията ще позволят на Frontex да разполага гранични служители и да изпълнява задачи по управление на границите, каза Стрик.
Мавритания и Сенегал са две държави, които водят съответните преговори с ЕС, каза тя.
Демерджиев поиска ясна и единна политика от Европа за външните граници
Участниците в конференцията - Австрия, България, Хърватия, Кипър, Чешката република, Дания, Естония, Гърция, Унгария, Латвия, Литва, Малта, Полша, Румъния и Словакия - днес също така призоваха Европейската комисия да отпусне "адекватна финансова подкрепа" на държавите-членки на предна линия "за всички видове инфраструктура за защита на границите, включително физически бариери и други свързани с приема разходи".
"Подкрепата на Frontex също трябва да бъде увеличена и напълно разгърната в най-засегнатите държави-членки", заявиха те.
Те поискаха и "повече възможности за ускорени процедури, последвани от отхвърляне в случай на неоснователни молби за убежище".
Няколко държави, между които Австрия и Гърция, призоваха за финансиране от ЕС за укрепване на оградите по външните граници на блока, за да се намали потокът от лица, търсещи убежище. Но Комисията досега не е склонна да се ангажира с това, като заяви, че "изграждането на стени и бодлива тел" не е правилното решение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!