Н араства натискът върху Унгария да одобри присъединяването на Швеция към НАТО.
Това съобщава старшият дипломатически кореспондент на Voice of America (VOA), Хенри Риджуел в своя репортаж от Лондон.
Швеция и Финландия кандидатстваха за присъединяване към НАТО през май 2022 г. – три месеца след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
Финландия се присъедини миналата година. Но Швеция все още чака - Унгария е последната страна членка на НАТО, която все още не е ратифицирала присъединяването си, след като Турция даде одобрението си по-рано този месец.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен призова Будапеща да задейства по-бързо.
“Швеция предоставя огромни способности на алианса във всяка област. Сега Унгария ще трябва да действа, за да завърши процеса на присъединяването на Швеция. Очаквам това да се случи през следващите седмици, когато парламентът на Унгария се завърне“, каза Блинкен.
Унгарските депутати от партията “Фидес” на премиера Виктор Орбан многократно спираха гласуването на кандидатурата на Швеция за НАТО.
Миналата седмица Орбан каза, че сега подкрепя присъединяването на Швеция - и че депутатите ще гласуват по въпроса, когато се съберат отново през февруари. Депутати от опозицията поискаха в понеделник извънредно заседание на парламента, предава VOA.
Но председателят на парламента – член-основател на “Фидес” – каза, че не вижда, защо трябва да се гласува “спешно”.
Високопоставени депутати от “Фидес” изразиха гнева си срещу Швеция заради критиките за отстъпването на демокрацията в Унгария.
„Начинът, по който шведският политически елит атакува Унгария през последните десет години по отношение на няколко мерки, създава основа за нас да поискаме допълнителни политически консултации от шведите, тъй като става дума за това да се ангажираме с общ военен съюз“, заяви Балаш Орбан, политически директор на унгарския министър-председател.
“Унгария се опитва да прояви “дипломатически мускули”, казва анализаторът Золтан Погаца.
„Мисля, че Виктор Орбан иска да напомня на западните страни от време на време: “Бъдете внимателни, когато се опитвате да ни критикувате за корупция, за проблеми с върховенството на закона или качеството на нашата демокрация”, казва политическият анализатор Золтан Погаца.
Миналата седмица министър-председателят на Швеция отказа поканата на Орбан да започне преговори в Будапеща по кандидатурата си за НАТО. Двамата лидери трябва да разговаря на срещата на върха на Европейския съюз в Брюксел.
Междувременно Русия заяви този месец, че ще предприеме „ответни мерки“, ако Швеция се присъедини към алианса, предава VOA.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!