П рез март 2024 г. руското правителство обявява Института за международно образование, който отпуска стипендии "Фулбрайт", за "нежелана" организация, забранявайки му да работи в страната и правейки връзките с него потенциално незаконни. Сега руските стипендианти на "Фулбрайт", които в момента се намират в чужбина, могат да се сблъскат с последици, когато се завърнат у дома.
Това съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Максим Адамс в своя репортаж.
Виолета Соболева е от руския град Ростов на Дон, но в момента е студентка в Градския университет на Ню Йорк, където работи по докторантурата си по педагогическа психология. Тя се е преместила в Америка преди три години благодарение на програмата за чуждестранни студенти "Фулбрайт" - стипендиантска програма, финансирана от САЩ.
Мечтае да се върне в Русия, след като завърши обучението си, за да създаде иновативен учебник за преподаване на английски език. Но сега този план не изглежда реалистичен - или безопасен.
"Начинът, по който изглежда Русия днес... Не искам да рискувам да попадна в затвора само защото обичам страната си. Предпочитам да остана в САЩ", казва Соболева.
Руските студенти са се възползвали от програмата "Фулбрайт" в продължение на десетилетия, дори по време на Студената война. Това обаче се промени след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна и подкрепата на Вашингтон за Киев във войната. Москва обяви Института за международно образование, който отпуска стипендиите "Фулбрайт", за "нежелана" организация.
Руските граждани могат да бъдат осъдени на до 5 години затвор за сътрудничество с такива организации.
Сега Евгений Михеев от Саратов се притеснява да се върне у дома след обучението си.
Държавния департамент на САЩ, който спонсорира програмата "Фулбрайт", заяви в изявление, че "никой от руските участници в програмата "Фулбрайт" не е длъжен да се връща в Русия, ако не желае".
Държавният департамент казва, че има няколко начина около 150-те руски участници в програмата "Фулбрийт" да избегнат завръщането си у дома, ако се притесняват, че ще бъдат изправени пред евентуално затворническо наказание в Русия.
Те могат да пътуват до трета страна; да работят с университет, за да продължат обучението и научните изследвания с работна виза; да кандидатстват за обучение след дипломирането си или за работа по академична програма; да работят с Държавния департамент на САЩ, за да си осигурят самолетен билет до безопасна дестинация, или да пътуват като частни лица.
Някои от тях казват, че тези възможности не са реалистични - твърде късно е да се кандидатства за академични програми, а много от тях не разполагат с ресурси и връзки, за да се преместят в трета страна.
Други казват, че САЩ не са направили достатъчно, за да помогнат на стипендиантите от Русия. Те казват, че САЩ трябва да последват примера на Обединеното кралство. Програмата "Чийвнинг" е британската версия на “Фулбрайт”, която отмени изискването руснаците да се връщат у дома след обучението си.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!