П равителството на Украйна се бори с нарастващата опозиция срещу многомилионна схема за закупуване на спрени ядрени реактори, като се сблъсква с обвиненията, че длъжностните лица отварят вратата за корупция точно в момент, когато се стремят да изчистят енергийния сектор на страната, пише Politico.
(Във видеото: НС отхвърли искането на БСП за спиране на продажбата на ядрените реактори от АЕЦ "Белене")
Правителството иска да пусне в експлоатация два нови блока в атомната електроцентрала „Хмелницки“ в Западна Украйна, като твърди, че те ще помогнат за укрепването на енергийната мрежа на страната, която е разрушена от руските бомби. Според тях най-бързият и ефикасен начин за това е да се закупят реактори руско производство, които в момента се намират на склад в България, на приблизителна стойност 600 млн. долара.
Но сделката се нуждае от подписа на законодателите, а няколко депутати - включително поне един от партията на президента Володимир Зеленски - твърдят, че сделката може да направи огромна дупка в оскъдния бюджет на страната за остарели технологии, които невинаги ще помогнат на украинците да предотвратят предстоящите прекъсвания на електрозахранването.
Въпросът е поставен на дневен ред във вторник сутринта, когато правителствени служители се срещат с членове на парламента, за да обсъдят въпроса. Според двама присъстващи депутати правителството е признало, че в момента не разполага с необходимата подкрепа на фона на витаещите съмнения.
„Изключително рядко се случва неща на такова високо ниво да не получат подкрепа“, заяви Андрий Жупанин, депутат от управляващата партия на Зеленски и член на парламентарната комисия по енергетика.
Той изброи няколко въпроса, които според него са останали без отговор:
„Можем ли да си позволим да купуваме руски ядрени реактори по време на пълномащабна инвазия? И какво е състоянието на тези реактори? Те са купени от България преди 10-12 години, така че ще работят ли, когато пристигнат в Украйна?“
Министърът на енергетиката на Украйна Герман Галушченко, който прокарва плана, обаче отхвърля опасенията, като твърди, че разширяването на ядрената енергетика е единственият начин да се поддържа работата на затруднената енергийна мрежа и че двата реактора ВВЕР-1000 са най-бързите и евтини налични варианти.
„Срещу руските атаки ядрената енергия [представлява] 60 % от нашия енергиен микс и е гръбнакът на нашата енергийна система“, каза той в коментар за Politico.
„Развитието и добавянето на още блокове към Хмелницката атомна електроцентрала е приоритет за правителството на Украйна“, допълва той.
Нужда от ядрена енергия
Спорът създаде още една гореща точка, докато Украйна се опитва да се справи с корупцията в енергийния си сектор. По-рано тази седмица заместник-министърът на Галушенко, Олександър Хейл, беше арестуван по обвинения, че е настоявал за подкуп от половин милион долара в замяна на прехвърляне на оборудване за добив на въглища, принадлежащо на държавно предприятие.
Жупанин и колегите му твърдят, че покупката на руски ядрен реактор ще се превърне в още едно място за подобни съмнителни сделки.
„През последните 10 години имаше много наказателни дела срещу хора, които използваха търгове за извличане на парични средства от държавната ядрена енергийна компания на Украйна“, каза той в интервю.
„Ако им позволите да харчат милиарди за това, можете да очаквате поредица от наказателни дела през следващите 10 години.“, казва още той.
Галушченко отхвърли обвиненията, че правителството укрива информация.
„Самият факт, че законът е в парламента и че обсъждаме разпоредбите му с депутатите и обществото, е ясен знак за нашата откритост“, добави той.
„Всички спекулации относно „прозрачността“ са манипулации на сили и кръгове, които не са заинтересовани от развитието на украинския държавен ядрен сектор.“, категоричен е Галушченко.
Въпреки това парламентаристите продължават да твърдят, че правителството не е успяло да отговори на ключови въпроси за това как схемата осигурява съотношението цена-качество или решава проблемите на затруднената енергийна мрежа. Ярослав Железняк, икономист и депутат от украинската либерална партия „Голос“, заяви, че не е сигурен, че правителството може да успокои тези опасения.
„Има много депутати от почти всички фракции, които не го подкрепят“, каза той пред Politico след срещата във вторник.
„Притеснени сме от корупцията в този процес на възлагане на обществени поръчки и не сме получили никакви обяснения.“, казва Железняк.
Енергийният сектор на България е изправен пред собствени предизвикателства - във вторник следователи нахлуха в офисите на държавния оператор на газопреносна мрежа в рамките на разследване за предполагаема злоупотреба с пари от ЕС.
През май поддръжници на партия "Възраждане" блокираха достъпа до атомната електроцентрала в "Белене" на делегация от Киев, която възнамеряваше да инспектира оборудването, което планира да закупи за собствения си сектор на атомната енергетика.
Украинската неправителствена организация за енергетика и околна среда „Екодия“ също изрази загриженост относно предложенията за Хмелницки, като заяви, че проектът ще разчита на „остаряло оборудване, произведено в Русия“ и че „използването на остарели технологии може да доведе до сериозни проблеми с безопасността и ефективността“.
Вместо това групата твърди, че по-добрата инвестиция би била в по-малки съоръжения за производство на електроенергия, включително възобновяеми енергийни източници, разпределени на по-голяма територия. Владимир Кудрицки, главен изпълнителен директор на държавната енергийна компания Ukrenergo, заяви пред Politico по-рано тази година, че изграждането на широка мрежа за зелена енергия ще направи мрежата по-малко уязвима към руски атаки.
През последните месеци Москва засили ракетните удари и ударите с дронове по ключова инфраструктура, като по този начин осакати електроенергийната система и постави Украйна в зависимост от вноса от ЕС. Анализаторите предупреждават, че без съгласувани усилия за въвеждане на допълнителен капацитет в експлоатация и осигуряване на защита на критичните обекти с противовъздушни ракети, страната може да се изправи пред енергийна криза тази зима.
Пожарът в Запорожската атомна електроцентрала в окупираната от Русия Южна Украйна през уикенда предизвика опасения за катастрофа на обекта, разположен близо до фронтовата линия. Международната агенция за атомна енергия неведнъж е предупреждавала, че електроцентралата, завзета от Москва в първите дни на пълномащабната война, се експлоатира в опасни условия.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!