Б орбата за власт в Судан кипи от вече две години насам и докара страната до огромна хуманитарна катастрофа. Общо 12 милиона души са прокудени от родните си места, цари масов глад, съобщи Deutsche Welle.
Ще се разцепи ли огромната страна?
Две години след избухването на гражданската война Судан тъне в хаос. Смята се, че това е най-голямата хуманитарна криза в целия свят. Близо 64% от над 50-милионното население междувременно зависят от хуманитарни помощи. Близо 25 милиона души са засегнати от хроничен глад. По преценки на ООН, около 12 милиона суданци са прокудени от родните им места, а 3,4 милиона от тях - към съседните страни Египет, Етиопия, Чад и Либия.
Заради несекващите боеве преценките за броя на жертвите са трудни. По последни данни на международните хуманитарни организации те са около 150 000. Особено засегнати от войната са жените и момичетата. Те са изложени на масови сексуални посегателства и групови изнасилвания.
Спор между двамата генерали
Войната се води вече трета година между двама генерали – властта си оспорват началникът на армията Абдел Фатах ал-Бурхан, който де факто е държавен глава, и Мохамед Хамдан Дагало, командир на паравоенните „Сили за бързо реагиране“. През октомври 2021 година те извършиха военен преврат и свалиха суданското преходно правителство. Превратът сложи край на реформаторския курс в страна, започнал през април 2019 година след падането на диктатора Омар ал-Башир. През април 2023 между двамата генерали се стигна до разрив във връзка с интеграцията на паравоенните сили в армията. Оттогава тече безмилостна битка за власт.
В момента националната армия на Судан отбелязва териториални успехи – тя успя да си възвърне Хартум. Лидерът на паравоенните милиции обаче не се смята победен. „Ще се върнем в Хартум по-силни, по-решителни и готови за победа. Войната още не е отминала – тъкмо е започнала.“ Дагало заяви, че преговори няма да има. „Ще говорим само с оръжие.“
Ужасяващи престъпления
Дагало и неговите „Сили за бързо реагиране“ държат под контрол западния регион Дарфур. Там те са окупирали много бежански лагери, където цивилното население измира от глада и постоянния обстрел, както става ясно от разтърсващите свидетелства на очевидци, от международните помощни организации и ООН.
Мохамед, чиято къща в Хартум е разрушена и ограбена, казва: „Те разрушиха всичко и взеха всичко. Тази война не е война срещу правителството, а срещу населението – това е чисто разрушение“.
Бойците от „Силите за бързо реагиране“ опустошават всичко. Обвиняват ги в жестоки нарушения на човешките права. Но и националната армия не щади населението – бомбардира пазари, има и сведения за екзекуции в Хартум след като е бил завзет отново.
Опасност от ново разединение
„Ужасени сме от данните за извънсъдебни разстрели на цивилни граждани“, каза говорителят на ООН по човешките права Сеиф Маганго. Имало зловещи видеа, на които се вижда как цивилни граждани биват убивани хладнокръвно – защото уж сътрудничели на паравоенните милиции.
Опозиционни милиции полагат усилия за създаването на контраправителство в контролираните от тях части на страната. Според политолози разцеплението между центъра на страната и периферията, етносите, религиите и племената е станало още по-дълбоко.
„Политическите сили също страдат от разцеплението на страната. Това е страшно – никоя друга държава на света няма толкова много партии“, посочва суданският военен експерт Амин Махджуб. В Судан има към 76 политически партии.
Оръжия от чужбина?
Суданската армия разчита на политическата и военна подкрепа на Египет и Катар. Смята се, че „Силите за бързо реагиране“ биват подкрепяни с оръжейни доставки от Обединените арабски емирства през съседен Чад. Емирствата отхвърлят тези твърдения, макар да съществуват доказателства за обратното.
Икономиката на страната е пред разпад. Създадената гражданска национална мрежа за спешна помощ оказва съдействие с информации за маршрутите за евакуация, медицинска помощ и може да удовлетворява само някои най-насъщни потребности.
Международната помощ намалява все повече
А международната помощ намалява. Както отбелязват от ООН – от нужните за тази година 4,2 милиарда долара хуманитарна помощ, са постъпили само 6,3 процента. Ситуацията се изостри и още повече покрай неотдавнашното решение на САЩ да съкрати разходите за чуждестранна помощ. През 2024 година американските средства са гарантирали половината от цялата хуманитарна помощ за Судан.
Судан има много подземни богатства като злато и нефт, има и плодородни земи, където може да се развива селско стопанство. Но „създадената от хората криза“ въобще не е отминала, казва Едем Восорну от Бюрото за координация на хуманитарните помощи към ООН. „Страната продължава да е в хуманитарна криза с разтърсващи мащаби.“