Британска анкетна комисия внимателно проучи близките отношения, които британският премиер Дейвид Камерън е поддържал с ключови фигури от медийната империя на Рупърт Мърдок, когато се е готвел да се кандидатира за поста, предаде ДПА.
Премиерът се яви днес пред комисията, която се занимава с етичните стандарти в медиите. Тя бе съставена, след като Великобритания бе разтърсена от разкритията, че журналисти са подслушвали телефони и са събирали лични данни за британски граждани. Скандалът разтърси британските институции и повдигна въпроси дали високопоставени политици не са помогнали или защитили Мърдок от проверки.
На Камерън му се наложи да признае,
че е поддържал тесни лични връзки със служители на скандалния таблоид "Нюз ъв дъ уърлд". Сред тях е и Ребека Брукс, бившият изпълнителен директор на "Нюз интернешънъл", която сега е съдена по обвинение във възпрепятстване на правосъдието.
При разследването на скандала с подслушването стана ясно, че Брукс е изпратила на Камерън есемес, който би могъл да го постави в неудобно положение, преди важна негова реч на партийната конференция на консерваторите през октомври 2009 г. Брукс му пише, че го подкрепя, защото се гордее с него като приятел, но и защото двамата са свързани професионално.
Помолен да обясни есемеса, Камерън каза, че с Брукс са били в приятелски отношения и че в професионално отношение са имали общи политически цели. Според Камерън есемесът на Брукс е пратен, тъй като седмица преди това вестникът на Мърдок, който дотогава подкрепял лейбъристите, започнал да "дава рамо" на консерваторите. Камерън уточни, че връзките му с Брукс станали по-близки, след като тя се омъжила за неговия съученик и приятел Чарлз Брукс.
Камерън бе разпитван и за назначаването през 2007 г. на Анди Коулсън,
бивш главен редактор на вестника на Мърдок, за говорител на Консервативната партия. Коулсън сега е разследван във връзка със скандала с подслушването на телефони. През януари миналата година той подаде оставка като говорител на правителството.
Камерън каза, че е взел на работа Коулсън заради професионалните му качества, тъй като търсел човек, който да се справи с "огромния натиск от страна на медиите".
Британският премиер заяви в свидетелските си показания пред комисията за етика в медиите и че регулирането на средствата за масово осведомяване във Великобритания трябва да бъде подобрено.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!