Британската делегация в Китай, оглавявана от министър-председателя Дейвид Камерън, е допуснала дипломатически гаф, закичвайки се с цвете, символ на войната за китайците, твърдят анализатори.
Става въпрос за червения мак, който в Китай се асоциира с Втората опиумна война, започната от Великобритания срещу китайската империя преди 150 години. След тази война Китай е принуден да отвори пристанищата си за чужда търговия и да отстъпи Хонконг на Великобритания.
Китайците смятат тези събития за свой "национален позор".
За англичаните обаче цветето е знак на почит към сънародниците, загинали в Първата световна война, затова членовете на делегацията по традиция сложили на реверите си хартиени червени макове.
Те останали с тях, въпреки че преди срещата с премиера Вън Цзябао били помолени от китайския протокол да махнат цветята.
Делегацията на Камерън беше най-представителната в историята на двустранните отношения. Премиерът беше придружен от четирима министри и петдесетина представители на най-големите британски компании и банки. Подписани бяха няколко споразумения. Най-голямото е между "Ролс Ройс" и авиокомпания "Чайна еър" за доставка и обслужване на двигатели "Трент-700" за 16 китайски самолета. Споразумението е на стойност 740 млн. паунда (около 1,2 млрд. долара).
В Индонезия пък първата дама на САЩ Мишел Обама се ръкува с министърът на информацията Тифаул Сембиринг, което също беше определено като голям протоколен гаф.
Стигнало се до там, че нещастният потърпевш публикува в "Туитър" обяснение, че е бил принуден да осъществи контакта.
Проблемът е в това, че мюсюлманите избягват да докосват жени, които не са свързани по някакъв начин с тях, а Индонезия е най-голямата мюсюлманска страна в света.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!