Британският опозиционен лидер Дейвид Камерън призова за основна ревизия на начина на управление на страната, предаде Ройтерс.
В стремежа си да изпревари министър-председателя Гордън Браун в разгара на скандала с депутатските разходи, лидерът на консерваторите настоява парламентът да стане по-прозрачен и да упражнява по-силен контрол върху правителството.
Според него би трябвало да се обмисли въвеждането на фиксиран мандат на парламента, да се ограничи властта на министър-председателя, а заседанията на парламента да се качват в сайта YouTube, за да бъдат по-достъпни за обществеността.
"Трябва да обърнем сериозно внимание на огромната власт, която министър-председателите имат благодарение на правото си да свикват предсрочни избори, когато пожелаят... Ако искаме парламентът да бъде истински двигател на отчетността, трябва да покажем, че той не е просто оръдие на изпълнителната власт", пише Камерън във вестник "Гардиън".
"Основната цел на новата политика, от която имаме нужда, е мащабно, широкообхватно и радикално преразпределение на властта: от държавата към гражданите; от правителството към парламента... от съдиите към народа; от бюрокрацията към демокрацията", твърди той.
Камерън настоява, че местните власти трябва да получат контрол върху училищата, полицията и жилищната политика и че трябва да се даде право на хората за иницииране на местни и национални референдуми.
Той предлага също така провеждането на открити първични избори за кандидат-депутатите, което напомня за изборната практика в САЩ. В момента кандидатите се излъчват от партийните структури.
Камерън, чиято Консервативна партия води в социологическите проучвания с около 20 пункта пред Лейбъристката партия на премиера Гордън Браун, се опитва чрез предложенията за реформи да спечели популярност в разгара на скандала с депутатските разходи.
Най-радикална е може би идеята му за фиксиран мандат на парламента. При сегашната система правителството решава кога да свика избори в рамките на петгодишен период.
Следващите парламентарни избори трябва да се проведат преди юни 2010 г.
Очаква се Браун да не бърза да определя дата за изборите с надеждата, че скандалът с разходите ще отшуми, икономиката ще се възстанови, а партията му ще си възвърне подкрепата на избирателите, посочва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!