Р екорден брой пожари са регистрирани в бразилската амазонска тропическа гора, сочат нови данни на агенцията за космически изследвания в страната, съобщава Би Би Си (BBC).
Националният институт за космически изследвания информира, че сателитните му данни показват
83% ръст на пожарите спрямо същия период на 2018 г.
Новината идва седмици, след като президентът на Бразилия Жаир Болсонаро уволни ръководителя на института на фона на спорове около данните за обезлесяването. Димът от пожарите причини задимяване над град Сао Пауло в понеделник.
Най-голямата тропическа гора в света – амазонската е жизненоважен „склад“ за въглерод, който забавя темпото на глобалното затопляне. Природозащитниците обвиняват Болсонаро, казвайки, че насърчава дърводобива и земеделците да разчистват терени в гората.
The Amazon Rainforest has been burning for 3 weeks straight and it’s only just being spoken about. Please, help raise awareness of the death and destruction of many types of wildlife. It’s only a matter of time before the whole rainforest is gone. #PrayforAmazonia pic.twitter.com/sk4aM5pt7o
— emma (@its_emmx) August 20, 2019
Защо има пожари в амазонската гора?
Националният институт за космически изследвания съобщава за повече от 72 000 пожара между януари и август тази година – най-големият брой откакто е започнато да се води статистика за тях през 2013 г. В четвъртък са били наблюдавани над 9500 горски пожари, предимно в района на Амазонка.
Горските пожари са често срещано явление по време на сухия сезон в Бразилия, но освен това са и умишлено предизвиквани в усилията за незаконно обезлесяване на земи за развъждане на добитък.
Болсонаро отхвърли последните данни, казвайки, че това е просто сезонът, в който фермерите използват огън за прочистване на земята. От Института за космически изследвания обаче отбелязаха, че броят на пожарите не съответства на този, който обикновено се регистрира по време на сухия сезон.
The Amazon Rainforest will be gone by 2029, with catastrophic consequences for all life on Earth.
— Face reality, take action.🕊️ (@ClimateBen) August 20, 2019
[Thread] pic.twitter.com/bTpJapW8vA
Болсонаро влошава обезлесяването
Съобщенията за нарастване на броя на горските пожари идват на фона на критики срещу политиките на Болсонаро за опазване на околната среда. Според учените амазонската тропическа гора е търпи загуби с ускорени темпове, откакто президентът встъпи в длъжност през януари, заради политики, които подкрепят развитието за сметка на опазването.
Като най-голямата тропическа гора в света амазонската е жизнено важно място за складиране на въглерод, което забавя темпото на глобалното затопляне. През последното десетилетие предишните правителства в Бразилия успяха да намалят обезлесяването там с решителни действия на различни федерални агенции и система от солени глоби. Но Болсонаро и министрите му разкритикуваха санкциите и се наблюдава
спад в конфискациите на дървен материал и в присъдите за екологични престъпления.
Миналия месец президентът обвини директора на Националният институт за космически изследвания, че лъже за данните за пожарите. По-късно директорът обяви, че е бил уволнен. Институтът настоява, че данните му са 95% сигурни. Надеждността им се подкрепя и от няколко научни институции, включително и от Бразилската академия на науките.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!