16

З а 20 години начело на Кремъл Владимир Путин е събрал множество съюзници и сътрудници.

След като стана ясно, че министърът на отбраната Сергей Шойгу ще бъде сменен, нека разгледаме кои са хората, които се намират в най-близкото обкръжение на руския президент.

(Във видеото може да научите повече за: Факти за Путин, които може би не знаете)

Силовиците

Нека започнем със силовиците - хората от охраната около президента Путин, повечето от които са се издигнали в редиците на КГБ като него и имат ястребско мислене от времето на Студената война.

Те вярват, че се намират в екзистенциална битка със Запада, в която крайната цел на САЩ по отношение на Русия е смяна на режима.

Ето защо тяхната позиция по отношение на Украйна е, че тази "специална военна операция" е оправдана в защита на Русия и руския народ.

Те смятат, че Украйна е марионетка на САЩ, и виждат нахлуването в Русия като необходима стъпка, за да попречат на САЩ да унищожат руската държава.

През последните няколко години влиянието им нарасна, тъй като президентът измести фокуса си от икономическите и социалните въпроси към възприеманите заплахи, свързани със сигурността, включително смазването на гражданското общество и вътрешното несъгласие.

Николай Патрушев

Може би най-влиятелният от всички е Николай Патрушев, ръководител на Съвета за сигурност на Русия.

През 2015 г. той заяви пред руския вестник "Комерсант", че "САЩ биха предпочели Русия изобщо да не съществува като държава".

Във връзка с покойния опозиционен лидер Алексей Навални, който почина през февруари в затвора, той заяви, че "Западът се нуждае от тази фигура, за да дестабилизира ситуацията в Русия, за социални сътресения, стачки и нови Майдани" (препратка към протестите от 2013 г. на централния площад в Киев).

Съобщава се, че той е бил и неформален делегат на Кремъл за Балканите и се смята, че е изиграл ключова роля в организирането на преврата в Черна гора през 2016 г. - опит да се попречи на страната да се присъедини към НАТО.

Александър Бортников

Александър Бортников е настоящият директор на Федералната служба за безопасност на Русия-ФСБ, вътрешната разузнавателна агенция на Русия и наследник на съветската шпионска агенция КГБ.

Като ръководител на може би най-важния орган на властта в страната Бортников поддържа желязна хватка върху живота в Русия и е отговорен за десетките хиляди задържания и драматичното затягане на ограниченията върху гражданското общество, които набраха скорост през последните години и особено след началото на войната.

Именно ФСБ е разкрита като отговорна за отравянето на Алексей Навални с "Новичок" и на други противници на режима като Владимир Кара-Мурза, който понастоящем излежава 25-годишна присъда по обвинение в държавна измяна.

Въпреки че отговаря предимно за вътрешните работи, Бортников може да подхрани антизападните настроения около президента.

"Можем да си представим, че той всекидневно предава на Путин доклади за враждебното американско или западно влияние в Русия и за това как западните тайни служби се опитват да подкопаят политическата стабилност", казва Татяна Станоева, експерт по сигурността и основател на политическия тинк-танк R.Politik.

"И той вярва в това", заключи Станоева.

Сергей Наришкин

Сергей Наришкин е ръководител на СВР, руската Агенция за външно разузнаване. До известна степен СВР свири втора цигулка на всемогъщата ФСБ, която също стъпва на чужда територия.

Наришкин се е запознал с Путин по време на обучението им за шпиони и е бил изпратен в Брюксел като дипломат по същото време, когато Путин е бил изпратен като млад шпионин в Дрезден.

Наришкин беше публично унижен от руския президент на заседание на Съвета за сигурност непосредствено преди началото на войната, тъй като се затрудни да намери подходящите думи, за да изрази подкрепата си за независимостта на сепаратистките републики в Източна Украйна.

Сергей Шойгу

Сергей Шойгу беше министър на отбраната на Русия и близък сътрудник на Путин.

Двамата ходят заедно на широко рекламирани ловни и стрелкови експедиции в Сибир.

Шойгу не е военен по образование, но след назначаването му в Министерството на отбраната през 2012 г. той ръководи анексирането на Крим от Русия през 2014 г. и намесата ѝ в Сирия.

"Той е силен защитник на националния интерес, но не изпитва същите вискозни антизападни чувства като останалите", казва Марк Галеоти от разузнаването "Маяк", експерт по руските служби за сигурност.

Валерий Герасимов

Армейски генерал Валерий Герасимов е началник на Генералния щаб. Той е съветски генерал от старата школа и опитен военен стратег.

Планът за нахлуване в Украйна е в компетенциите на генерал Герасимов и той е широко възприеман като отговорен за първоначалното отстъпление на Русия от Киев през първите няколко седмици на войната, а след това и за отстъплението от Херсон през ноември следващата година.

Президентът Путин е склонен да възнаграждава лоялността на старата си гвардия пред резултатите и генерал Герасимов се задържа на най-високия си военен пост, дори когато други, може би по-динамични генерали - например Сергей Суровикин - се оттеглиха.

Антон Вайньо

Антон Вайньо е началник на канцеларията на президента.

Той не се изявява в публичното пространство, но се предполага, че е изключително ефективен ръководител на администрацията на Кремъл, на когото Путин се доверява, за да държи делата му в ред, а бюрократите - в подчинение.

Сергей Кириенко

Сергей Кириенко е първият заместник-началник на администрацията на Кремъл и заема много по-значима роля като политически стратег с пръсти в много пайове.

Той е на сцената от дълго време, назначен е за най-младия министър-председател на Русия за краткия период от пет месеца по времето на Борис Елцин през 1998 г. и е наречен от пресата "Киндер Сюрприз" заради бебешкото си лице.

Той е известен като класически технократ, но има влияние както в управлението на руската администрация на окупираните територии в Украйна, така и в кампаниите за политическо влияние, особено по време на президентските избори у дома.

Ако президентът Путин реши да промени състава на правителството си, има вероятност Кириенко да се върне на този пост, който заемаше за кратко в края на 90-те години.

Сергей Лавров

Сергей Лавров е външен министър на Русия от 2004 г. насам. Той е известен като хитър и твърд човек, който е очарователен, когато иска, и е заклет хулиган, когато не иска.

Той е лицето на руската дипломация, когато страната преминава от по-западно ориентирана към агресивно антизападна.

Посланията за геополитическото многополюсно бъдеще и мястото на Русия в него са до голяма степен негова задача, докато пътува до страните, които все още са готови да поканят Русия на масата на преговорите.

Колкото и да е значим в международен план, той е по-скоро пратеник, отколкото ключов фактор за влияние върху руския президент.

Непрекъснато се разпространяват и слухове, които е трудно да бъдат потвърдени, че от години той иска да се пенсионира.

Юрий Ковалчук

Не са за пренебрегване и неофициалните близки довереници, които са приятели на президента Путин.

Юрий Ковалчук е руски олигарх, който има семейни и лични връзки с президента.

Двамата се запознават, когато президентът Путин е заместник-кмет на тогавашния Ленинград, днешен Санкт Петербург.

"Никога не е заемал държавна длъжност, но очевидно е една от най-влиятелните личности в Русия и е идеологически много близък до Путин", казва Михаил Зигар, автор на книгата "Всички хора на Кремъл".

"Той е един от тези, които му помогнаха да създаде тази вселена на въображаемата империя, срещу която Русия трябва да нанесе ответен удар", споделя Зигар.

Отговорността се поема от Путин

Няма да разберем чии съветници са изиграли ключова роля в инвазията в Украйна, но разбираме, че това е бил много ограничен кръг, като дори тези, които се смятат за близки до президента, са били зашеметени от решението му да нахлуе.

Като се има предвид взаимосвързаността на руския елит, обвързан с финансови и семейни връзки - бракове, любовници и пари - почти не е имало дезертьорства от елита.

Инстинктът, с който президентът Путин изглежда действа, идва от един по-широк манталитет, споделян от елитите и предаван на широки слоеве от руския народ чрез мощна пропаганда, наследена от времето на Студената война.

Русия е въвлечена в екзистенциална битка със Съединените щати и това оцеляване оправдава всяко действие, дори ако то включва дълга кампания в Украйна и привидно безкрайна конфронтация със Запада.

"Това не е светоглед на малка и изолирана група от хора. Това е светоглед, който се споделя от значителна част от руската бюрокрация и службите за сигурност", казва анализаторът по сигурността Валерий Кашин.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

 

Коментари 16
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

16 коментара
 
-Тате, защо жените не са ходили в казармата? - Сине, ти представяш ли си майка ти с калашник.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Свят Преди 2 часа

Русия нахлу в Украйна на 24 февруари 2022 г

Васил Терзиев: Действията на всички, които вандализираха сградата на ЕК, са срам

Васил Терзиев: Действията на всички, които вандализираха сградата на ЕК, са срам

България Преди 2 часа

Недопустимо е насаждането на страх и омраза, добави той

„Не искам да живея като Рапунцел“: Риана откровено за тъмната страна на славата

„Не искам да живея като Рапунцел“: Риана откровено за тъмната страна на славата

Любопитно Преди 4 часа

Певицата разкри как се бори с изолацията на славата, желанието си за нормален живот и безусловната си подкрепа към A$AP Rocky

Един убит и двама ранени при нападение с нож във Франция

Един убит и двама ранени при нападение с нож във Франция

Свят Преди 5 часа

Предполагаемият извършител е 37-годишен мъж, който фигурира в регистрите като потенциален терорист

Мицотакис проведе телефонен разговор със Зеленски

Мицотакис проведе телефонен разговор със Зеленски

Свят Преди 5 часа

Гръцкият премиер е информирал украинския президент, че в понеделник ще участва в лидерската видеоконференция

Сеизмичната активност в зоната на Санторини постепенно отслабва

Сеизмичната активност в зоната на Санторини постепенно отслабва

Свят Преди 6 часа

Експертите отбелязват, че от 15 февруари насам не е наблюдаван нов микросеизмичен пик

Пуснаха под гаранция директорката на 37-о училище в София

Пуснаха под гаранция директорката на 37-о училище в София

България Преди 7 часа

Тя беше задържана в петък в момент на получаване на подкуп

Тръмп към Мъск: Бъди "по-агресивен" в съкращенията на служителите си

Тръмп към Мъск: Бъди "по-агресивен" в съкращенията на служителите си

Свят Преди 8 часа

"Да направим Америка отново велика!", написа Тръмп изцяло с главни букви в своята социална платформа Truth Social

Почина майката на Notorious B.I.G.

Почина майката на Notorious B.I.G.

Свят Преди 9 часа

Волета Уолъс почина на 78-годишна възраст

Тяло на скиор беше открито във Френските Алпи

Тяло на скиор беше открито във Френските Алпи

Свят Преди 9 часа

Тялото на 23-годишния мъж все още не е официално идентифицирано

Част от ракетата Falcon 9 на SpaceX падна в двор на къща в Полша

Част от ракетата Falcon 9 на SpaceX падна в двор на къща в Полша

Свят Преди 10 часа

Отломки от Falcon 9 са паднали и на други места в страната

Официално: Разводът между Дженифър Лопес и Бен Афлек вече е факт

Официално: Разводът между Дженифър Лопес и Бен Афлек вече е факт

Любопитно Преди 11 часа

Съдия от Лос Анджелис одобри споразумението им за раздяла от 6 януари

„Поход на надеждата” в подкрепа на хора с редки болести

„Поход на надеждата” в подкрепа на хора с редки болести

България Преди 11 часа

В България близо 370 000 души живеят с редки заболявания

.

Почти не се разболяват: Дълголетниците на гръцкия остров Икария

Любопитно Преди 11 часа

На гръцкия остров Икария хората пият две питиета и почти нямат болести, включително деменция

Финансовото министерство с опровержение към Асен Василев за нов държавен самолет

Финансовото министерство с опровержение към Асен Василев за нов държавен самолет

България Преди 11 часа

Според ведомството твърдението му за покупката е манипулация

<p>Мицкоски: Не е честно една държава да се меси в РС Македония и да спира пътя ѝ към ЕС</p>

Мицкоски в САЩ: Не е честно една държава да се меси в РС Македония и да спира пътя ѝ към ЕС

Свят Преди 12 часа

Той коментира речта на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс на Мюнхенската конференция по сигурността