М ного се надявам Република Северна Македония да получи необходимите уверения от нас и да върви по пътя за присъединяване към Европейския съюз. Трябва да се направят необходимите компромиси, както много други направиха. Ние сме длъжни за сегашните и за бъдещите поколения да направим така, че по никакъв начин Република Северна Македония, Албания и страните от Западните Балкани да не бъдат спирани по пътя към Европейския съюз.
Борисов към Заев: Подкрепяме европейското бъдеще на Северна Македония
Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на срещата му с министъра на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи, съобщиха от пресслужбата на кабинета.
Борисов посочи, че е много разтревожен от вкарването на ОМО Илинден и "македонско малцинство" в България в една политическа резолюция в Европейския парламент.
Заев иска среща с Борисов, Каракачанов предупреди Македония
"Това в никакъв случай не е от полза в точно този момент, когато ние търсим компромиса – и на историците, и на нашите политически партньори в Република Северна Македония, да намерим решение на въпроса", добави министър-председателят.
Борисов отбеляза, че още от днешната среща трябва да стартират разговори на всички нива, за да може до 10 ноември, когато България и Република Северна Македония като съпредседатели на Берлинския процес ще ръководят Срещата на върха, да има компромисно решение, което да удовлетворява всички.
"Имате много работа, това е много сложен, много бърз и в същото време важен и необходим процес", категоричен бе премиерът.
Каракачанов: Да спрем да злепоставяме страната си навън
"Вашите граждани трябва да знаят, че в България имате и винаги сте имали най-голяма подкрепа и че просто трябва да направим така, че историята да е мост на приятелство и близост, а не скъсан мост, по който да не може Република Северна Македония да премине. Така че тук политически игрички не трябва да има", каза още министър-председателят по време на срещата.
По думите му перспективата и моментът са изключително важни и би било грях пред историята, ако сегашните политически ръководства в България и Република Северна Македония не успеят да намерят компромис.
"Няма да ни разбере и светът", добави в заключение министър-председателят Бойко Борисов.
"Общата ни история не трябва да ни разделя, а да бъде основен стимул за още по-близките и приятелски отношения", заяви вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева след срещата си с колегата си от Република Северна Македония Буяр Османи.
"Мисля, че бъдеще, изградено на взаимно доверие и спазване на поетите ангажименти, е от полза и за двете страни", посочи тя.
Захариева отбеляза, че България винаги е подкрепяла Република Северна Македония по европейския й път и припомни, че именно България е била държавата, която за първи път от 15 години, по време на първото си председателство на Съвета на ЕС, е поставила темата за европейската перспектива на страните от Западните Балкани като основна тема в европейската политика.
Мисля, че никой няма да оспори факта, че положените сериозни усилия дават резултат, коментира външният ни министър и допълни, че вече поредица председателства след нашето поставят като основен фокус еврпопейската перспектива на Западните Балкани.
Захариева подчерта, че пътят към членство в ЕС не е мигновен, а е свързан с много реформи и зависи от индивидуалните заслуги и стриктното изпълнение на установените критерии.
По никакъв начин не ми се иска създаването на настроения в публичното и медийното пространство да пречи на духа на истинско приятелство, коментира Захариева. Тя посочи, че двете исторически комисии, след близо година прекъсване, ще се съберат следващата седмица и изрази надежда да се навакса липсата на година работа колкото е възможно по-скоро.
"Имаше конструктивен диалог в работата им в началото, но се надявам да им създадем среда да се върнат към конструктивния дух", допълни външният ни министър.
Тя отбеляза, че има много работа за вършене и в другите сектори - в икономиката, в енергетиката, в образованието, културата, в транспорта и инфраструктурата.
Тема на днешната среща бе и съвместното председателство на Берлинския процес. Захариева изрази убеденост, че на срещата на върха следващия месец отново ЕС ще даде много силен знак за подкрепа на страните от Западните Балкани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!