К атегорично подкрепих колегите, които са за върховенство на закона. Трябва да се отчитат и страховете на някои от държавите. Това заяви премиерът Бойко Борисов при пристигането си за участие в третия ден от заседанието на Европейския съвет, посветено на бюджета на ЕС до 2027 година.
"Надявам се да се намери компромис", посочи той по повод предложението на Европейската комисия занапред отпускането на европейски средства да бъде обвързано със състоянието на върховенството на закона в европейските държави.
"Няма да има нито една доволна държава, тъй като парите, които се отпускат, са по-малко", отбеляза Борисов и допълни, че едните държави-членки искат изобщо да няма грантове, а само заеми.
Милен Керемедчиев: Разделението в ЕС достигна пика си
"Аз подкрепям пестеливата четворка, защото нашата политика винаги е била да харчим колкото изкарваме и да слагаме парите там, където има развитие – инфраструктура, чист въздух, високи технологии", каза още Борисов.
"Трябва да се намери баланс. Не знам дали ще имаме решение", каза премиерът.
Борисов пред ЕС: Погрешно е да считаме, че сме в края на пандемиятa
Той съобщи отново, че е настоял за единен протокол за правила в настоящата ковид-пандемия.
"Внушава се, че пандемия няма. Внушаваше се, че аз и Мутафчийски, и щабът сме някакви лоши хора. Австрия защо продължава да се държи толкова строго", попита Борисов.
Министър-председателят настоя да се направи публична кръгла маса на медици, които да обясняват на обществото ситуацията с коронавируса.
FT: Остри реплики между Борисов и Рюте на срещата на ЕС
Много ни упрекват за твърдите мерки в началото. Бяхме най-добрите в Европа, сега сме последни, само Швеция е пред нас. Една след една държавите ни слагат в червените зони, посочи още Борисов.
Върховенството на закона е в основата на всяка демокрация и България напълно подкрепя изискването европейските средства се обвържат със спазването на върховенството на закона, заяви министър-председателят Бойко Борисов в Брюксел. В рамките на провеждащия се там Европейски съвет премиерът проведе среща с лидерите на страните от т.нар. „пестелива четворка“ както и с премиера на Финландия Сана Марин и румънския президент Клаус Йоханис.
По време на срещата премиерът Борисов подчерта, че въпреки намаления като цяло европейски бюджет, настоява средствата за селскостопанската и за кохезионната политика за България да бъдат запазени на същите нива. Министър-председателят посочи и желанието на страната ни да участва в разпределението на подкрепата за по-слабо разбитите региони. Това съобщиха от Правителствената информационна служба.
Министър-председателят Бойко Борисов обсъди с „пестеливата четворка“ приемлив за всички изход, след като вече втори ден продължава заседанието на Европейския съвет, без да бъде постигнато споразумение за европейския бюджет за периода 2021-2027 г. Разговорите продължават в отделни срещи и формати, като се очаква по-късно тази вечер Съветът отново да се събере за дискусия.
Към момента лидерите на 27-те държави-членки не са стигнали до съгласие по огласеното на Съвета компромисно предложение от председателя Шарл Мишел. В него бяха засегнати два основни спорни въпроса – управлението на Фонда за възстановяване от коронавируса и баланса между грантовете и заемите в него.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел предложи вчера нов подход, наречен „свръхспешна спирачка“. Той позвалява на всяка страна от ЕС, която изпитва безпокойство относно начина на отпускане и разпределение на средствата от Фонда, да постави въпросите си пред Европейския съвет или Съвета на ЕС. Днес се очаква Шарл Мишел да представи ново, преразгледано предложение за бюджета.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!