П резидентът Румен Радев се срещна в петък на "Дондуков" 2 с президентите на КНСБ и на КТ "Подкрепа" Пламен Димитров и Димитър Манолов, и с представители на синдикатите от сектора на въгледобива. Радев заяви пред тях, че от Министерския съвет са му предложили изказване за форума в Катовице, но от президентството са разработили друго - с много по-категорична национална позиция.
Имаме координация с Министерския съвет по въпроса. Получил съм и позицията, и съответните документи на експертно ниво, каза Радев. Благодаря на Министерския съвет, че ми разработиха и ми предложиха изказване на английски език, което да прочета от трибуната на този висок форум. Аз имам малко по-различно мнение, смятам, че, да, това изказване е добро, но освен подкрепа за решенията от Парижкото споразумение и тяхната реализация, не виждам категорична позиция. Затова сме разработили друг вариант на моето изказване, с една много по-категорична национална позиция, каза Радев. Изпратил съм го за съгласуване в Министерския съвет, каза президентът пред синдикалните представители и добави, че ще им предостави и двата варианта и ще ги помоли и те да ги обсъдят. Направете консултация с Министерския съвет, който вариант прецените, съм готов да заявя него от трибуната на този висок форум, каза Радев.
Преди два дни служителите на „Мини Марица-изток" и ТЕЦ "Марица-изток 2" излязоха на протест заради неяснотата как ще продължат да работят - те трябва да отговарят на по-високи екоизисквания.
Радев добави, че е необходим ясен ангажимент за развитие на въгледобива, и на ТЕЦ-овете ни, и на начина на разпределяне и използване на студения резерв, и план, вече в по-далечно бъдеще, по какъв начин може да стане преструктуриране на сектора, по какъв начин и с помощта на ЕС, защото има такива програми, в които България не участва, да стане така, че в тези региони на въгледобива в стратегическа перспректива да има съответните възможности за трудова заетост, без нарушаване на интересите на миньорите ни и изобщо на трудещите се в региона.
Президентът Радев уточни също, че австрийският президент Александър Ван дер Белен е изпратил декларации до всички държавни глави от ЕС с призив да се прекрати добивът на твърди изкопаеми. Този призив ще бъде отправен и по време на форума в Катовице. Президентът Радев е отговорил на декларацията на австрийския президент, че не се присъединява към нея - като президент към президент, със съответните мотиви.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров каза, че са обнадеждени от казаното от президента и ще разгледат проекта на изказването му в редактирания му вариант. Двата синдиката имат общи позиции по темата, добави Димитров. За нас разговорите, които водим с властта, показват загриженост, каза синдикалният лидер и добави, че по темата президентът и премиерът трябва да намерят решение и очаква да има единна твърда позиция на България.
Ние искаме, президентът само го прие за сведение, налагане на тезата за национален въглероден неутралитет. България в момента не е нетен замърсител от тази гледна точка, независимо кой какво говори. На следващо място, този фонд за справедлив преход към нисковъглеродна енергия би трябвало не само на глобялно, но и на европейско ниво да придобие реални измерения. Вярно е, че има някакви 10 млрд. лева, но България до момента има право да получи само 460 млн. евро за 10 години, с които, сами разбирате, не може да става и дума за енергийни преструктурирания, коментира още Пламен Димитров.
Казахме на срещата, че не само енергийната сигурност, а енергийната незавиимост на България зависи от въглищните централи и това трябва да се има предвид - 45 процента от електрическата енергия идва от местни въглища, не от американски шистов газ, не от руски газ, не от руско ядрено гориво, а от български въглища, добави президентът на КНСБ.
Попитан какво изразява тази по-твърда позиция, подкрепена от синдикатите, президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов посочи, че тя има предистория и приветстват отказа на президента Радев да се присъедини към предложен от австрийска страна документ за ангажимент на европейските страни да се откажат от добива на въглища. Хубавото е, че тези две сгради, каза Манолов като посочи "Дондуков" 1 и "Дондуков" 2, говорят по темата едно и също. Това ни прави малко по-малко напрегнати, коментира Димитър Манолов.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!