"Подкрепата на САЩ за Украйна най-вероятно ще намалее, а ЕС трябва да има политическата готовност да продължи да изпраща помощ независимо от това", заяви първият дипломат на ЕС Жозеп Борел на конгреса на Партията на европейските социалисти в Малага, Испания, на 11 ноември, съобщи "Киев Индипендънт".
Блока разполага с необходимите средства, за да продължи да подкрепя Киев, твърди Борел, но трябва да бъде подготвен за вероятността САЩ да не продължат да предоставят помощта си на сегашните нива.
Освен това ръководителят на външната политика на ЕС заяви, че "перспективата за победа на Украйна над Русия не е непосредствена".
Украйна ще получи нова военна помощ от САЩ
От началото на пълномащабната инвазия САЩ са най-големият донор на помощ за Украйна по отношение на военната помощ, хуманитарната помощ и финансовата подкрепа.
Подкрепата за Киев обаче все повече се политизира в САЩ, превръщайки се в партиен въпрос, при който демократите са много по-склонни да подкрепят продължаването на помощта, в сравнение с по-висока степен на противопоставяне сред републиканците.
Това стана особено очевидно след началото на войната между Израел и "Хамас" на 7 октомври, тъй като финансирането на Израел и Украйна от страна на Вашингтон става все по-обвързано в Конгреса.
Байдън ще наложи вето на законопроект за помощ за Израел, ако в него не е включена и Украйна
На 20 октомври президентът на САЩ Джо Байдън предложи съвместен законопроект за финансиране на стойност 105 млрд. долара, който съдържаше помощ за отбрана както за Украйна, така и за Израел, но към момента на публикуването на тази статия той не беше приет от Конгреса.
На 7 ноември демократите в Сената блокираха законопроект, който съдържаше помощ за Израел, но не и за Украйна.
На 3 ноември САЩ обявиха последния финансов пакет от 425 млн. долара военна помощ за Украйна, който представлява комбинация от средства от Инициативата за подпомагане на сигурността в Украйна (ИПСУ) и намаляване на запасите на Министерството на отбраната (МО).
Пентагонът: САЩ са в състояние да доставят едновременно оръжия на Израел и Украйна
Изтеглянето на средства е свързано с доставка на военно оборудване, което е било разрешено преди това, и изисква само президентско разрешение, а не конкретен законопроект за финансиране от Конгреса. Запасите на Министерството на отбраната обаче не са неограничени.
За да продължи финансирането на ИПСУ и след този последен пакет, Конгресът ще трябва да приеме нов законопроект за финансиране, в който специално да се отделят допълнителни средства за инициативата.
Говорителят на Пентагона Сабрина Сингх заяви на 9 ноември, че пакетите от помощи за отбраната на САЩ стават все по-малки и цялото финансиране на ИПСУ е изразходвано.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!