Н ищо от думите на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън не предполага опасност от непосредствено предстоящо нападение на Русия в Украйна. Това съобщи върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел на пресконференция.

„Както казах, имах възможност да разговарям да държавния секретар Блинкен преди и след преговорите с Русия. Затова днес за мен нямаше нищо ново. Определено не смятам, че има нещо, което да засили страха от незабавна атака”, поясни Борел.

Великобритания и САЩ изтеглят персонала на посолствата им в Украйна

Той посочи, че няма необходимост от предприемане на мерки за сигурност за гражданите на ЕС в Украйна.

До този извод са стигнали министрите на външните работи на 27-те държави от ЕС след разговорите с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен.

По думите на Борел изводът от изказването на държавния секретар е, че руските сили в Беларус не създават непосредствена заплаха за Литва. Блинкен обяснил на своите европейски колеги, че САЩ не евакуират служителите си от Украйна, а дават свобода на повечето да напуснат страната, ако желаят.

Русия: Украйна се готви да ни нападне

„Не мисля, че е необходимо ЕС да взима подобни мерки за своите служители на място, посочи Борел”, заяви Борел.

Той съобщи, че на днешния Съвет на ЕС по външни работи е обсъден отговорът, който ще бъде даден по руските искания, свързани с европейската сигурност. Министрите са говорили за противодействието на дезинформацията и за продължаване на дипломатическите усилия за мирен отговор на напрежението около Украйна.

„Ако дипломацията се провали, напредваме с подготовката на отговор на възможна руска агресия. Отговорът ще бъде бърз и решителен, и не само от ЕС, а международен”, посочи Борел.

По неговите думи САЩ постоянно се съветват с ЕС в преговорите с Москва.

„Струпването на руска военна сила по границата с Украйна и заплахите за възстановяване на разделителните линии в Европа подкопават основите на сигурността на континента и будят мрачни спомени, за които няма място в днешния век. ЕС изразява безусловна подкрепа за Украйна, като всяка военна агресия ще има тежка цена за извършителите”, подчерта Борел.

- Скъпа, твоето "няма какво да облека!" вече няма къде да го прибираме.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Вашингтон засили санкциите срещу руската финансова система

Вашингтон засили санкциите срещу руската финансова система

Свят Преди 9 минути

Това означава, че руските банки няма да имат достъп до американската платежна система за големи трансакции, свързани с енергетиката

На кого отдава почит църквата днес

На кого отдава почит църквата днес

Любопитно Преди 30 минути

Основателят на общежителното монашество в Западна Европа се родил в около 480 г. в град Нурсия (сега Норча), Италия

Куриозен случай на летището - откриха жива костенурка в панталона на мъж

Куриозен случай на летището - откриха жива костенурка в панталона на мъж

Свят Преди 1 час

Костенурката била конфискувана и не е ясно дали е била домашен любимец на мъжа или защо я е носил в панталона си

Задушава ли Тръмп икономиката на САЩ?

Задушава ли Тръмп икономиката на САЩ?

Свят Преди 1 час

По време на предизборната кампания Доналд Тръмп обещаваше, че ще доведе до бум американската икономика

istock

На колко дни платен отпуск имаме право, ако работим на 4 часа?

България Преди 1 час

Как се изчислява трудовият стаж при непълно работно време

OpenAI поиска САЩ да забранят китайски конкурент

OpenAI поиска САЩ да забранят китайски конкурент

Технологии Преди 1 час

Компанията предлага и алгоритмите да имат достъп до платено съдържание

Ресорната комисия прие на второ четене бюджета

Ресорната комисия прие на второ четене бюджета

България Преди 8 часа

Близо 38 000 поправки в закона, подготвени от "Възраждане", отпаднаха

Зеленски: Путин се подготвя да откаже на Тръмп

Зеленски: Путин се подготвя да откаже на Тръмп

Свят Преди 9 часа

Зеленски: Поредната руска манипулация

Мицкоски с нов ултиматум към България

Мицкоски с нов ултиматум към България

Свят Преди 10 часа

Мицкоски: Нямам намерение да целувам химикалки, да се усмихвам, докато ме обиждат, унижават и омаловажават

Тръмп: Ако Путин не се съгласи, това ще бъде много разочароващ момент за света

Тръмп: Ако Путин не се съгласи, това ще бъде много разочароващ момент за света

Свят Преди 10 часа

Тръмп заяви пред Рюте, че САЩ ще анексират на Гренландия

Полицията издирва жена от Бургас

Полицията издирва жена от Бургас

България Преди 10 часа

Тя е изчезнала на 10 март

Русия въведе нови санкции срещу Европейския съюз

Русия въведе нови санкции срещу Европейския съюз

Свят Преди 11 часа

Списъкът включва и представители на европейски структури и държавни органи

ЦИК обяви имената на новите депутати

ЦИК обяви имената на новите депутати

България Преди 12 часа

Ето какво ще е разпределението на силите в парламента

Еврогрупата насърчава България да въведе еврото

Еврогрупата насърчава България да въведе еврото

България Преди 12 часа

Донахю: България напредва по плана си за въвеждане на еврото през 2026 г.

Ивелин Михайлов пред NOVA: „Величие” е 100% опозиция в парламента

Ивелин Михайлов пред NOVA: „Величие” е 100% опозиция в парламента

България Преди 13 часа

Той даде заявка, че ще бъде депутат

Почина езиковедът проф. Венче Попова

Почина езиковедът проф. Венче Попова

България Преди 14 часа

Проф. Попова е дългогодишен директор на Летния семинар по български език, литература и култура към Софийския университет