Е дно от първите понятия, които Лин Нгуен научава, докато учи японски е "uchi-soto." То се отнася до това да можеш да категоризираш хората в две групи – вътрешен и външен човек. Семейството, приятелите и близки познати са в групата на "вътрешния човек“, което се определя с "uchi“, а "soto“ е за хората, които стоят в периферията на социалните ти контакти.
За тази обсебена по Япония студентка от Виетнам, това звучи като предупреждение: престои й да влезе в едно много затворено общество, което винаги ще я вижда като външен човек.
Все пак 25-годишната Нгуен малко по малко започва да вижда, че Япония бавно върви към промяна.
Докато населението на Япония застарява и намалява, правителството се опитва да балансира своите дълбоко консервативни възгледи за имиграцията като осъзнава нуждата от нова и млада работна ръка.
Общественото мнение също стои на страната на промяната. Въпреки усещането за ксенофобия, проучване от 2018 разкрива, че 59% от японците смятат, че имигрантите ще направят страната по-силна.
Очаква се министър-председателят на страната Шиндзо Абе да поиска от депутатите да гласуват "за“ безпрецедентната промяна в политиката и да приветстват повече чужда работна ръка. Ако законопроектът бъде приет, очакванията са - в страната да се преместят неопределен брой висококвалифицирани работници и около половин милион нископлатени служители в следващите пет години, пише CNN. Мнозина обаче посочват липсата на подробности около законопроекта, което го прави ненадежден.
Япония вече е застаряваща нация – повече от 20% от населението е на възраст над 65 години. Само 946, 060 бебета са били родени през 2017 г. – най-голям отрицателен рекорд от 1899 г. досега.
Япония не е единствената страна със застаряващо население, такъв проблем има и Германия. А очакванията за 2030 г. са САЩ, Великобритания, Сингапур и Франция също да се сдобият със статуса "застаряваща страна".
Докато Япония се приближава все повече до приемането на чуждестранни работници, не всички новодошли биха успели да се слеят с японската култура на работа.
Някои от чужденците не успяват да привикнат с натовареното ежедневие и работно време.
По-рано тази година правителството намали извънредния труд до 100 часа в месеца, но някои чужденци казват, че се нуждаят от повече промени в работния процес.
А студентката Лин Нгуен все още не е загубила интереса си към страната, но ако не успее да доведе родителите си да живеят с нея, тогава тя би обмислила варианта да се премести в Канада или Австралия.
"Може би Япония трябва да осъзнае, че се нуждае от чужденците повече, отколкото чужденците се нуждаят от нея“, посочва Нгуен.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!