Г енералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова взе участие във втората церемония за 2014 г. на ЮНЕСКО – Екваториална Гвинея за връчване на награди за научни изследвания в областта на науките за живота.
Церемонията се състоя в присъствието на президента на Екваториална Гвинея, Теодоро Обианг Нгуема Мбасого, както и няколко държавни лидери, включително президента на Мавритания и председател на Африканския съюз, както и на президентите на Конго, Бенин, Сао Томе и Принсипе, Кения и министър-председателят на Габон, както и високопоставени представители на Кот д'Ивоар и Руанда.
"Присъствието на толкова много държавни глави е ясен знак за мобилизиране на международната общност и по-специално на Африка, за да се ускорят научните изследвания", заяви президентът на Екваториална Гвинея, като обяви дарение от 2 милиона долара на Световната здравна организация (СЗО) за борбата срещу ебола.
"Науката е наследство на човечеството и всеки трябва да има достъп до нея, без оглед на различията," продължи той.
"Не може да има развитие и устойчиво развитие без наука и научни изследвания", каза генералният директор в програмната си реч.
Лауреатите, професор Хосейн Бахарванд (Иран) – професор по стволови клетки и биология на развитието в Института "Ройян" за биология и технология на стволовите клетки, Андре Батионо (Буркина Фасо), президент на "Действие за интегрирано развитие" и Института за тропическа медицина фон Хумболт (Перу), представиха своите изследвания.
"Научните изследвания са стратегическо оръжие и Африка не може да позволи на други да вземат решения за тяхното финансиране и следователно тяхната ориентация", подчерта професор Батионо.
"Инвестициите в научни изследвания не са лукс, а канал, през който могат да бъдат решени основни проблеми, а също така участие в обогатяването на научното наследство на света. Създаването на тази награда допринася за духа на нова Африка, панафриканизма и африкански ренесанс", подчерта президентът на Бенин д-р Яи Бони, призовавайки за създаването на център за научни изследвания срещу епидемиите в Африка, който Африканският съюз обмисля.
"Африка разполага с необходимите средства, за да участва в глобалната научна революция. Африкански учени се намират в най-големите лаборатории в света и са получили най-високи отличия. Африка трябва да разчита на собствените си таланти, за да ускори растежа си", добави председателят на Африканския съюз и президент на Мавритания Мохамед Улд Абдел Азиз.
Генералният директор подчерта ангажимента на ЮНЕСКО "да се подкрепят научните изследвания, международно сътрудничество, да се създадат институции, лаборатории и университети, които да отговарят на изискванията на съвременната наука, да се разшири фондът от млади изследователи, които допринасят за подобряване на познанията ни и живота ни".
В края на церемонията бяха организирани кръгла маса на държавните глави и научна конференция за задълбочаване на научната и политическа мобилизация срещу пандемиите и разпространението на вируса ебола в Западна Африка.
Тези дискусии, организирани от ЮНЕСКО, сближиха редица експерти и учени, включително нобеловия лауреат професор Люк Монтание, координатора на СЗО за Централна Африка д-р Ки Зербо, професорите Ехоли от Нигерия и Опара от Южна Африка.
Люк Монтание е френски вирусолог. Той е автор на книгата "Вирусът и човекът" ("The Virus and The Man", 1994 г.). В нея професор Монтание обяснява как СПИН е променил не само неговия живот, но и сферата на научните му занимания. През 2008 година Люк Монтание, директор на Световната фондация за изследване и превенция от СПИН, и сънародничката му Франсоаз Бар-Синуси, която работи в института "Пастьор" в Париж, печелят Нобеловата награда за медицина. Смята се, че наградата слага край на дългогодишния спор кой е първият откривател на ХИВ-вируса – французинът Монтание или доктор Роберт Гало от американския Национален институт по раковите заболявания. Проф. Люк Монтание е носител на почетния знак на МВнР на България "Златна лаврова клонка" за особено големи заслуги за научното доказване на невинността на българските медици.
Бокова и президентът на Екваториална Гвинея Теодоро Обианг Нгема Мбасого също проведоха работна среща за обсъждане на въпроси от взаимен интерес във всички области на сътрудничеството с ЮНЕСКО, включително укрепването на човешкия и научен капацитет на страната чрез подкрепа за научната обсерватория в столицата на страната Малабо, създадена с решение на Африканския съюз.
Междувременно като признание за дългогодишното и многостранно сътрудничество между Камерун и ЮНЕСКО, Ирина Бокова получи титлата на Велик Офицер на Ордена на храбростта на Камерун, най-високото отличие на страната, връчено ѝ от президента Пол Бия.
"Приемам тази награда като знак за доверие към ЮНЕСКО и като призив да работя по-усилено и с по-голямо чувство за отговорност", каза генералният директор.
Президентът на Камерун прие Бокова в президентския дворец, за да обсъдят бъдещо сътрудничество с ЮНЕСКО.
Генералният директор похвали Камерун за неговата роля на медиатор в справянето с прояви на насилие в региона, като културен и политически център в Африка, както и като член на Международната организация на франкофонията, Британската общност и Организацията за ислямско сътрудничество. По този повод генералният директор подчерта готовността на ЮНЕСКО да даде пълната си подкрепа за развитието на човешките възможности за мир, особено в областта на висшето образование.
Друг основен акцент по думите на Бокова е да се намери "баланс между опазването на наследството и биоразнообразието, от една страна, и развитието, от друга". Като посочи за пример биосферния резерват "Джа", Бокова призова за нов модел на развитие, който поставя културата, образованието и професионалното обучение, в центъра на всяка устойчива стратегия за включване и просперитет.
"В този смисъл Камерун играе водеща роля в дневния ред за развитите след 2015 г. на ООН", добави тя.
"Посланието на ЮНЕСКО е по-значимо от всякога. Камерун, с неговото невероятно разнообразие, е страна на мир и толерантност. Днес тя е подложена на натиск от конфликти в Нигерия или в Централно-африканската република, които не са нейни. Изправена пред нарастващ екстремизъм, който използва религията, за да обслужва свой собствен стремеж за доминиране, духът на толерантност, диалогът и приемането на другите, са необходими повече от всякога. Оръжията не са достатъчни, за да се създадат условия за мир, и най-добрият отговор на екстремизма е борбата срещу невежеството с образование", каза президентът, като подчерта многостранната работа на ЮНЕСКО в Камерун.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!