С лой бяла боя върху пътищата срещу глобалното затопляне. Това е технология, която се възприема сериозно от експерти в областта на екологията и даже я изпитват в Лос Анджелис.
Там температурите могат да надхвърлят 40 градуса през лятото. Обичайният черен асфалт задържа от 80% до 95% от слънчевата светлина, докато светлите покрития го отразяват и понижават температурата драстично.
Човечеството задейства спусъка на необратима промяна на климата
Експерти прогнозират рекордни температури през 2016 г.
Какъв е бъдещият климат на България
Джордж Бан-Вайс, доцент по гражданско и екологично инженерство в университета USC смята, че тази настилка е реално обещание в борбата срещу глобалното затопляне в градовете, в които асфалтът и концентрацията на населението създават ефекта, известен като "топлинен остров".
В момента властите тестват реакциите на хората към необичайните бели пътища и проверяват колко бързо се замърсява настилката от преминаващите автомобили, петролните петна, изтекло гориво и др.
Според професора по екология Алан Барека тази сравнително евтина технология има потенциал да защити много хора в градските райони с висока плътност на населението.
Междувременно проучване показа, че повишаващите се температури, причинени от изменението на климата, водят до все по-интензивни бури, които наводняват градовете, но оставят сухи селските райони и земеделската земя.
Изследователи от университета в Нов Южен Уелс (UNSW) установиха, че докато по-горещата атмосфера предизвиква по-тежки бури, водещи до наводнения в застроените райони, тя намалява влагата в почвата, която след това бързо поглъща излишъка и намалява водния поток в реките.
Експертите твърдят, че изсушаването на водните басейни в земеделските райони заплашва селското стопанство и продоволствената сигурност. Това изисква внимание при прогнозираното покачване на глобалното население с 23% до 9 милиарда през следващите две десетилетия.
Междувременно те посочват, че градската инфраструктура се бори да се справи с по-силните проливни дъждове, като щетите от наводнения в света струват повече от 50 милиарда долара годишно.
Обширният анализ, публикуван в Nature Scientific Reports, се основава на данни от близо 50 000 центрове за мониторинг на околната среда в 160 страни.
Авторите на доклада твърдят, че са необходими инженерни решения, за да се адаптираме към промените в околната среда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!