Д ържавният департамент на САЩ е издал одобрение за продажбата на шест ракетни артилерийски системи HIMARS заедно с ракети на Латвия, както съобщава Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността (DSCA). Това е поредният неотдавнашен купувач на това оръжие, доказало своята ефективност по време на войната в Украйна.
Както се съобщава в изявлението на DSCA, Латвия е предложила да закупи шест пускови установки HIMARS заедно с ракети. Балтийската страна се е спряла на 30 комплекта ракети GMLRS с обсег на действие 50 мили и десет ракети ATACMS, насочвани към целта с GPS, които са значително по-мощни и позволяват поразяване на цели на разстояние до 186 мили. Цената на целия договор е 220 млн. долара.
Една опасна илюзия: Оръжие, което да преобърне хода на войната
Американски "бог на войната" за Латвия
HIMARS (англ. High Mobility Artillery Rocket System) е многоцелева ракетна система, която се произвежда от компанията Lockheed Martin. Разработена е, за да замени по-старата, по-тежка, по-малко мобилна и не толкова ефективна система M270 MLRS.
Пусковите установки на системата HIMARS са монтирани на военни камиони от фамилията FMTV в система за задвижване 6x6. Производителят използва и 6,6-литрови двигатели Caterpillar с мощност 290 к.с., които позволяват на водача да развива скорост до 59 км/ч. Цялата композиция е с размери приблизително 7 м, а теглото ѝ малко надхвърля 1596 тона. Той разполага с пробег от приблизително 480 км.
Освен с поръчаните от Латвия боеприпаси системата HIMARS може да борави и със стандартни ракети MLRS с калибър 8,9 инча или ракетни снаряди с касетъчен суббоеприпас.
Newsweek: Провалът на руския „Бог на войната“
Все повече кандидати за HIMARS
Съединените щати доставят това оръжие на Украйна, която в резултат на това може по-ефективно да ликвидира руските позиции. В интернет системно се появяват записи на успешни мисии от подразделения, оборудвани с тази американска артилерия. Заради много високата си ефективност HIMARS е наричан "богът на войната".
Латвия е поредната държава в редицата на купувачите на системи HIMARS, тъй като те доказаха своята полезност по време на войната в Украйна. Наред с Полша, която е поръчала почти 500 пускови установки, това са още Австралия, Естония, Литва, Нидерландия и Мароко.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!