П реди седем години Ел Салвадор влезе в заглавията на световните вестници като първата държава в света, която забрани добива на метали. Решението беше приветствано като победа за опазването на околната среда, отпразнувана от местните общности, природозащитниците и дори от Католическата църква.
(Във видеото може да научите повече за: Нова златна мина у нас - откриха рудника „Ада тепе”)
Това беше тогава.
Сега президентът Найиб Букеле призовава за отмяна на тази забрана, като твърди, че под плодородната почва на страната се крие неизползвано богатство. Според Букеле малката централноамериканска държава може да разкрие златни запаси на стойност около 3 трилиона долара - потенциален джакпот, който може радикално да промени финансовото бъдеще на Ел Салвадор.
„Потенциално разполагаме с най-големите златни залежи на квадратен километър в света“, заявява Букеле в социалната медия X. Той твърди, че извличането на само 4% от златните залежи в страната може да генерира приблизително 131 млрд. долара - сума, равняваща се на 380% от настоящия БВП на Ел Салвадор.
„Бог постави гигантско съкровище под краката ни“, пише Букеле, наричайки забраната за добив от 2017 г. „абсурдна“.
Не винаги е било така. Когато Букеле се кандидатира за президент през 2019 г., той подкрепи забраната за добив на полезни изкопаеми, която беше приета единодушно от Законодателното събрание на Ел Салвадор със 70:0 гласа. Забраната се ползваше с широка подкрепа и се разглеждаше като съществена за защита на уязвимите водни ресурси на страната от замърсяване, причинено от минните дейности.
President Nayib Bukele announced that El Salvador has uncovered up to $3 trillion worth of unmined gold. He is now pushing to repeal the mining ban to allow operations to begin. pic.twitter.com/G8MF39Oy4j
— Open Source Intel (@Osint613) December 9, 2024
Оттогава обаче възгледите му се промениха. От встъпването си в длъжност през 2019 г. Букеле се превърна в един от най-яростните критици на забраната, настоявайки за това, което той нарича „модерен и устойчив“ добив, който, според него, ще опази околната среда и същевременно ще разкрие скритото богатство на страната.
Букеле, който преди това направи фурор с приемането на биткойн като законно платежно средство и едновременно с това контролира една от най-големите репресии срещу организираната престъпност в света, сега вижда в добива потенциално икономическо чудо. Той твърди, че отговорната експлоатация на ресурсите може драматично да промени икономическите перспективи на страната.
Тази седмица Букеле удвои предложението си, а критиците му бързо реагираха. Те се опасяват, че възобновяването на минната дейност може да доведе до замърсяване на водните източници, особено като се има предвид количеството прясна вода, необходимо за минните дейности, и рисковете, породени от тежките метали, използвани в процеса.
„Президентът твърди, че „отговорният добив“ може да бъде осъществен, но няма доказателства в подкрепа на това твърдение“, казва пред Newsweek Педро Кабесас, член на Централноамериканския алианс срещу минното дело (ACAFREMIN). „Няма примери за „отговорен добив“, които да не са причинили сериозни последици. Последиците в Ел Салвадор биха били ужасни“, предупреждава той.
За Букеле обаче стремежът за възобновяване на минното дело е част от по-широк стремеж за преразглеждане на икономиката на Ел Салвадор. Неговата администрация вече е известна с това, което той нарича „чудо на сигурността“, в резултат на което от март 2022 г. насам масово са вкарани в затвора над 80 000 салвадорци, обвинени в принадлежност към банди. Сега той се стреми да повтори същия подход отгоре надолу към икономиката.
Като един от най-популярните лидери в света, Букеле беше преизбран по-рано тази година с огромна подкрепа. Партията му има огромно мнозинство в Конгреса на Ел Салвадор и с политически отслабените му опоненти малко неща стоят на пътя на програмата му за добив на полезни изкопаеми.
„Когато Букеле спечели свръхмнозинство в Конгреса, което му позволи да заобиколи много демократични механизми за контрол и балансиране, основното опасение беше, че в крайна сметка той ще започне да взема непопулярни решения, а тези, които им се противопоставят, ще имат малко или никакви средства за защита“, казва пред Newsweek Адам Исаксон, директор на програмата за надзор на отбраната на Вашингтонския офис за Латинска Америка (WOLA).
„Връщането към добива на злато за сметка на общностите, живеещи по върховете на златните находища, би било ярък пример за това“, добави той.
Признаци за възможно възобновяване на минната дейност се появяват за първи път през октомври 2022 г. със създаването на Генералната дирекция за енергетика, въглеводороди и мини в рамките на салвадорското правителство. Опасенията за околната среда се задълбочиха, когато Ел Салвадор се присъедини към Междуправителствения форум за минно дело, минерали, метали и устойчиво развитие (IGF) - глобално сдружение на държави, занимаващи се с проблемите на минното дело.
За страна, която първа забрани всички дейности по добив на метали, присъединяването към подобен форум се стори на мнозина необичайна стъпка, която предшества националния завой по въпроса.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!