Б оевете между Азербайджан и Армения за Нагорни Карабах продължават и днес. Двете страни в конфликта се обвиняват взаимно в обстрелване на райони с цивилно население, предаде Асошиейтед прес.
На 26 октомври в 8 ч. сутринта местно време ще влезе в сила хуманитарно спиране на огъня в Нагорни Карабах. Това бе съобщено в съвместно изявление на Държавния департамент на САЩ и правителствата на Армения и Азербайджан след преговори във Вашингтон, съобщиха Франс прес и Ройтерс.
Президентът на Азербайджан Илхам Алиев заяви днес, че от началото на бойните действия в Нагорни Карабах под контрола на азербайджанската страна са минали над 100 населени места.
"Повече от 100 населени пункта - гладове, села - бяха освободени от окупация", каза Алиев на съвещание с ръководството на министерство на отбраната. Той каза, че в тези населени места всичко е разрушени: жилищни и административни сгради, социални обекти, исторически и религиозни паметници. "Армения ще понесе отговорност за тези военни престъпления", заяви азербайджанският лидер.
Той посочи, че Армения редовно получава оръжие от чужбина и Баку има списък на това оръжие и данни за извършените полети, с които то се доставя. Армения е получавала и получава оръжие безплатно, подчерта Алиев.
Путин шокира: Хиляди са жертвите в Нагорни Карабах
Азербайджан загуби контрол над Нагорни Карабах - планинска област с около 145 хиляди жители, мнозинството от които арменци - в началото на 90-те години на миналия век след война с Армения, в която бяха убити около 30 хиляди души.
САЩ призовават Азербайджан да приеме прекратяване на огъня с Армения, която вече се съгласи, заяви съветникът на президента Доналд Тръмп за националната сигурност Робърт О'Брайън. Алиев изрази готовност за примирие, ако Армения се придържа "към базовите принципи за урегулиране на конфликта за Нагорни Карабах". Азербайджанският президент де факто имаше предвид арменските сили да се изтеглят от анклава, отбелязва Асошиейтед прес. Той каза, че тогава конфликтът ще може да бъде решен по мирен път, но "това зависи от волята на арменската страна".
Арменският премиер Никол Пашинян много пъти заяви, че Армения е готова за мирно решаване на спора, но Азербайджан не е съгласен да направи компромис, каза говорителка на Пашинян.
Пашинян: Всички арменци на оръжие, край с дипломацията
Френският държавен секретар по европейските въпроси Клеман Бон призова Турция да се въздържа от "политика, допринасяща за изострянето на конфликта".
Арменската генерална прокуратура съобщи днес, че е получила фактически доказателства за участие на турски спецчасти в боевете за Нагорни Карабах.
Азербайджан и Турция отричат твърденията на Армения за турска намеса в конфликта.
Иран е разположил войници по протежение на своите граници с Азербайджан и Армения, тъй като през последните седмици на негова територия падат ракети и снаряди, съобщи днес Корпусът на гвардейците на Ислямската революция, цитиран от Франс прес.
Част от фронтовата линия минава в непосредствена близост до иранската граница. Иранските военни ще имат за задача да "защитават националните интереси (на страната) и да поддържат мира и сигурността".
Хуманитарно примирие в Нагорни Карабах
Иран, който поддържа добри отношения както с Армения, така и с Азербайджан, призова на няколко пъти двете страни да прекратят сраженията и предложи да играе посредническа роля, отбелязва Франс прес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!