М оже да звучи несериозно да се твърди, че зимата е свършила - все още е средата на януари, а предстоят февруари и март. За европейския пазар на природен газ обаче сезонът е приключил, съобщава „Блумбърг”.
С колко процента е поскъпнал газът в България за година
Тази седмица Европа преминава средата на отоплителното си тримесечие. Следващите дни обикновено са най-студените за годината. Почти като по часовник зимното време се завърна и сняг покри годишната среща на Световния икономически форум в алпийския курорт Давос. Всъщност от Лондон до Берлин температурите вече са паднали до нулата. Но дори и останалата част от зимата да се окаже по-студена от обичайното, регионът ще разполага с достатъчно газ в хранилищата, за да предотврати най-лошия сценарий: изчерпване на количествата в резултат на намаляване на износа от Русия като част от стратегията ѝ да накаже съюзниците на Украйна.
За търговците на газ това е зелена светлина за продажба. Цената на едро на природния газ в Европа падна по-рано тази седмица до 17-месечно дъно от 55 евро за мегаватчас, което е с повече от 80% под пика от близо 350 евро за мегаватчас в края на август.
Германските едногодишни фючърсни договори за доставка на електроенергия на едро - регионалният бенчмарк, също се сринаха, като тази седмица се търгуваха за около 150 евро за мегаватчас, спрямо рекорд от почти 1000 евро преди шест месеца.
Със сигурност, ако по-студеното от нормалното време през следващите няколко дни се задържи през февруари и март, цените на газа и електроенергията ще се повишат отново. Но този ръст ще бъде ограничен. Тъй като половината от отоплителния сезон вече е в огледалото за обратно виждане, а запасите от газ са достатъчно високи, скок на цените на газа, подобен на този, на който станахме свидетели през август миналата година, е почти невъзможен.
Войната с Русия си има цена. Европейските правителства похарчиха близо 1 трилион евро за субсидиране на енергийните доставки. Въпреки това цените на едро и на дребно на природния газ и на електроенергията остават над нивата отпреди кризата. Поради забавянето на ефектите по веригата на доставки, сметките за енергия на дребно ще намалеят едва през втората половина на годината. И тъй като европейските държави изолираха домакинствата от основната тежест на скока на цените на пазара на едро, в бъдеще обикновените хора ще получат по-малко намаление на цените.
Природният газ в Европа поевтиня, ето с колко
Нищо не предполага връщане към цените отпреди 2022 г. Например консултантската компания „Корнуол инсайд” прогнозира, че годишната сметка за газ и електроенергия за средностатистическо семейство в Обединеното кралство ще се движи около 2800 паунда през втората половина на 2023 г. През четирите години до 2021 г. те са плащали по-малко от 1500 паунда. Все пак това е много по-добре от опасенията за сметки от над 5000 паунда.
"Булгаргаз" предлага 24,51% по-евтин газа за февруари
Как Европа премина от криза към относително спокойствие само за шест месеца?
На първо място, регионът имаше голям късмет с времето - фактор, който не може да се контролира и е свързан с изменението на климата. Пролетните температури в навечерието на Нова година станаха повод за празнуване за тези, които се притесняваха от цените на горивата. Но те би трябвало да предизвикат тревога у всеки, който се тревожи за околната среда.
От 19 декември до 16 януари ключовият за потреблението на газ регион на Северозападна Европа се радваше на 29 последователни дни с температури над нормата. Това се прибавя към 37-те последователни дни с топло време от средата на октомври до средата на ноември. Разгледана в градусодни за отопление (HDD) - мярка за търсенето на енергия, сравнено със средните местни температури - зимата досега е с около 12% по-топла от средната за последните 30 години. По отношение на потреблението на газ това е от огромно значение. До този момент Северозападна Европа би трябвало да е понесла поне 1250 HDD, но вместо това са само 1100 HDD.
Каква е причината за взрива на газопровода, свързващ Литва и Латвия
Уязвимостта на континента към температурните промени е очевидна, когато погледнем назад към студената вълна в началото на декември. Бяха необходими само няколко мразовити и безветрени дни, за да се повишат отново цените на газа. Краткосрочната цена на електроенергията стигна до рекордни нива. Но студеното време си тръгна толкова бързо, колкото и дойде.
На второ място, Европа значително е намалила промишленото си потребление на газ. Някои фабрики и заводи спряха производството си, а други преминаха на дизелово гориво. В Германия например, производството на химикали е намаляло драстично. Потреблението на въглища се е увеличило. По-специално германските електроцентрали изгарят въглища - най-мръсното изкопаемо гориво, за да пестят газ.
Шолц откри втория германски плаващ терминал за втечнен газ
Като цяло търсенето на газ в региона е с 20% под средната стойност за последните пет години. В началото на януари потреблението в Германия е било с 38% по-ниско от средното. И тъй като търсенето е намаляло драстично, Европа не изпразва капацитета си за съхранение на газ толкова бързо, колкото се очакваше.
Понастоящем хранилищата за газ са пълни на 82% в сравнение със средно 62% в средата на януари през последните пет години. Дори и да се повтори студената зима от 2013-2014 г., когато континентът изразходва голяма част от резервите си през втората половина на сезона, в началото на април количеството газ в европейските хранилища ще намалее само до 45% от максимума. Това е много над петгодишната средна стойност от 33%. Ето защо причина за паника няма.
Тъй като в хранилищата има повече газ от обичайното, европейските държави и енергийните компании ще трябва да купуват по-малко газ през пролетта и лятото, за да се подготвят за сезона 2023-2024 г. Колкото по-рано приключи тази зима, толкова по-късно ще започне следващата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!