16

Е вропейската енергийна криза далеч не е приключила. Ако всичко върви добре, страните от Стария свят ще разполагат с достатъчно запаси от газ. Но ако зимата е студена и доставките от Русия бъдат прекратени, Европа ще се изправи пред трудни времена.

Понякога дори „достатъчно“ не е достатъчно? Като гледат неотдавнашните ценови скокове, търговците на суровини - и много спекуланти - стигнаха до заключението, че става дума само за доставките на газ в Европа. И що се отнася до мен, те не грешат.

Европейските газохранилища са пълни, а регионалното търсене е спаднало до нива, невиждани от началото на 80-те години на миналия век. Въпреки това цените на газа остават високи и наскоро достигнаха осеммесечен връх. Причината? Дори и привидно достатъчното количество газ може да се окаже недостатъчно, ако се случи нещо непредвидено, като например застудяване или прекъсване на доставките от Русия. И малцина биха твърдели с увереност, че всичко ще мине гладко.

По-високо и по-дълго

Цените на природния газ в Европа се повишиха това лято, тъй като регионът не успя да попълни резервите си толкова бързо, колкото се очакваше в началото на годината.

Поглеждайки към количеството газ, което Европа е нагнетила в подземни хранилища за зимата на 2024-2025 г., нещата изглеждат обнадеждаващи. Нивото на запълване достигна желаните 90% още на 19 август - десет седмици преди крайния срок 1 ноември. На теория това би трябвало да е достатъчно, за да се смекчи сезонното увеличение на търсенето. Но има и причини да не се отпускаме.

На първо място, голяма част от запасите бяха натрупани в началото на пролетта - всъщност те бяха останали от топлото време през миналата зима. Оттогава излишъкът започна да намалява, тъй като темпото на доставките на втечнен природен газ се забави в сравнение с 2022 и 2023 г. Хубавото на втечнения природен газ е, че е готов да се натовари на танкери и да се транспортира по целия свят, също като петрола. Така че Европа може да купува втечнен природен газ от всяка точка на света и да компенсира отпадналите тръбопроводни доставки на руски газ.

През 2022 г. и 2023 г. Европа закупи големи количества втечнен природен газ, изпреварвайки азиатските вносители и възползвайки се от намаляващото търсене в Китай. Тази година обаче Европа е изправена пред по-силна конкуренция, не само от страна на Пекин, но и от по-малки азиатски купувачи. В резултат на това вносът на втечнен природен газ в Европа през това лято беше с 15-25% по-нисък от същия период на предходните две години.

Второ, през последните две зими Европа натрупа поне няколко дузини танкери за втечнен природен газ край бреговете си, които послужиха като допълнителни съоръжения за съхранение в случай на авария. Малко вероятно е регионът да успее да се възползва от този плаващ запас през предстоящата зима, тъй като разликата между азиатските и европейските цени на втечнения природен газ на този етап благоприятства потоците на изток, а не на запад.

Внос на втечнен природен газ за Европа

В сравнение с предходните две години Европа внася значително по-малко втечнен природен газ, отколкото през предходните две години, тъй като е изправена пред засилена конкуренция от страна на азиатските държави, включително Китай.

Като се събере всичко това, при благоприятни резултати Европа ще има достатъчно газ. Ако зимата е нормална или топла и нищо не се повреди, сегашните резерви ще бъдат достатъчни. При такъв сценарий европейските цени на газа могат да спаднат значително до Коледа или началото на януари, когато една трета от сезона вече е зад гърба ни. Понастоящем европейският бенчмарк за газ TTF се търгува около 40 евро (44 долара) за мегаватчас. Възможен е спад до 30-25 евро за мегаватчас.

И така, какво може да се обърка - и по този начин да се предотврати така желаното понижение на цените? На първо място, времето. През последните две години феноменът Ел Ниньо (на испански „момчето“) ускори глобалното затопляне и намали въздействието на енергийната криза върху континента. Въпреки това то бързо отслабва. Метеоролозите прогнозират, че от октомври или ноември то ще бъде заменено от противоположната метеорологична тенденция - Ла Ниня („момичето“). Ако това е така, Европа ще има нормална или дори студена зима.

Другата заплаха идва от Русия. Тези, които не следят енергийния сектор, вероятно ще бъдат шокирани да научат, че Европа все още купува руски природен газ, включително чрез тръбопровод през Украйна. Дори и днес, две години след началото на руската специална операция, Австрия, Словакия, Унгария и Италия все още получават значителни доставки от Москва. Не е ясно дали този поток ще продължи или ще престане в края на 2024 г., когато изтича ключов договор за транзит. Без руски газ настоящите европейски газови запаси вече не изглеждат толкова впечатляващи.

Откакто през 2021 г. избухна газовата криза, Европа значително намали потреблението си - както поради рязкото покачване на цените, което засегна енергоемката промишленост, така и поради политическите решения, които увеличиха производството на енергия от възобновяеми източници. Днес обаче потреблението е спаднало до изключително ниски нива и едва ли ще се промени особено, освен ако цените не скочат. Айра Джоузеф от Центъра за глобална енергийна политика към Колумбийския университет в Ню Йорк смята, че търсенето в Европа може да спадне тази година до антирекорд от 1984 г. насам.

Ето едно ярко напомняне, че Европа така и не е намерила изход от енергийната си криза: сегашните цени са много по-ниски, отколкото през 2022 г., но все още са два пъти по-високи от тези преди конфликта. Ако всичко върви добре, Европа ще разполага с много газ и при този сценарий цените ще се понижат до Коледа. Но ако нещата се объркат, дори „достатъчно“ ще бъде твърде малко.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 16
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

16 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

България Преди 8 минути

Отличията са от Върховната рада на Украйна

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 10 минути

Зрителите подкрепят фаворите си в приложението на NOVA PLAY

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

ГЕРБ-СДС в СОС поиска оставката на Цветомир Петров

България Преди 3 часа

Зам.-председателят на СОС Ваня Тагарева припомни, че Петров е бил избран с гласовете на ГЕРБ-СДС

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Евгений Иванов: Не трябва да мълчим, трябва да бъдем обединени

Любопитно Преди 3 часа

Българският и международен бизнес и гражданско общество заедно за по-добра среда

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Почина бившият министър от кабинета на Блеър Джон Прескот

Свят Преди 4 часа

Прескот бе един от най-колоритните министри в кабинета на Блеър

Църквата "Свети Петър" в Люцерн

Дигитален Исус изповядва богомолци в Швейцария

Любопитно Преди 5 часа

Поне две трети от хората, които са говорили с дигиталния Исус, излизайки от изповедалнята споделят, че са имали „духовно“ преживяване

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Морски съревнования решават съдбата на племената в “Игри на волята”

Любопитно Преди 5 часа

Ще успеят ли Храбрите да се спасят от сигурни елиминации?

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Унгария ще разположи система за ПВО край Украйна

Свят Преди 5 часа

Будапеща: Все още вярваме, че възможно най-скоро ще има мир чрез дипломация

<p>Шокиращо лечение на трансджендър със 7&nbsp;сеанса с електрошок</p>

Подложиха трансджендър на терапия с електрошок, за да “излекуват” хомосексуалността му в Китай

Свят Преди 5 часа

Почти един от всеки петима транссексуални младежи в Китай съобщава, че е бил принуждаван от родителите си да се подлага на подобни практики

,

София, 1973 г.: Загадъчният "инцидент" с Енрико Берлингуер

България Преди 5 часа

Каква е истината за загадъчния "инцидент" с Енрико Берлингуер в София през 1973 година четете в следващите редове

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Любопитно Преди 5 часа

Ще успеят ли Наско от Б.Т.Р. и Мариана Попова да помогнат на певеца?

Папа Франциск

Папата ще канонизира първи светец от поколение Y

Любопитно Преди 5 часа

Карло Акутис, който почина от левкемия през 2006 г., беше наречен „Божият инфлуенсър“

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

България Преди 6 часа

Евакуирани са хора, към момента няма данни за пострадали

Бенямин Нетаняху

Международният наказателен съд издаде заповеди за арест за Бенямин Нетаняху, Йоав Галант и командир на "Хамас"

Свят Преди 6 часа

Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху обвини Международния наказателен съд в антисемитизъм в отговор на заповедта

<p>Бурята &bdquo;Яри&ldquo; остави 80 хиляди без ток във Финалдния</p>

Бурята „Яри“ остави 80 хиляди без ток във Финалдния

Свят Преди 6 часа

Силните ветрове доведоха до проблеми с транспорта в страната

<p>Този делфин си говори сам - причината ще разтопи сърцето ви&nbsp;</p>

Този самотен делфин в Балтийско море си говори сам - причината ще разтопи сърцето ви

Любопитно Преди 6 часа

Екип от изследователи, ръководен от Олга Филатова, записва над 10 000 звука от Деле