16

Е вропейската енергийна криза далеч не е приключила. Ако всичко върви добре, страните от Стария свят ще разполагат с достатъчно запаси от газ. Но ако зимата е студена и доставките от Русия бъдат прекратени, Европа ще се изправи пред трудни времена.

Понякога дори „достатъчно“ не е достатъчно? Като гледат неотдавнашните ценови скокове, търговците на суровини - и много спекуланти - стигнаха до заключението, че става дума само за доставките на газ в Европа. И що се отнася до мен, те не грешат.

Европейските газохранилища са пълни, а регионалното търсене е спаднало до нива, невиждани от началото на 80-те години на миналия век. Въпреки това цените на газа остават високи и наскоро достигнаха осеммесечен връх. Причината? Дори и привидно достатъчното количество газ може да се окаже недостатъчно, ако се случи нещо непредвидено, като например застудяване или прекъсване на доставките от Русия. И малцина биха твърдели с увереност, че всичко ще мине гладко.

По-високо и по-дълго

Цените на природния газ в Европа се повишиха това лято, тъй като регионът не успя да попълни резервите си толкова бързо, колкото се очакваше в началото на годината.

Поглеждайки към количеството газ, което Европа е нагнетила в подземни хранилища за зимата на 2024-2025 г., нещата изглеждат обнадеждаващи. Нивото на запълване достигна желаните 90% още на 19 август - десет седмици преди крайния срок 1 ноември. На теория това би трябвало да е достатъчно, за да се смекчи сезонното увеличение на търсенето. Но има и причини да не се отпускаме.

На първо място, голяма част от запасите бяха натрупани в началото на пролетта - всъщност те бяха останали от топлото време през миналата зима. Оттогава излишъкът започна да намалява, тъй като темпото на доставките на втечнен природен газ се забави в сравнение с 2022 и 2023 г. Хубавото на втечнения природен газ е, че е готов да се натовари на танкери и да се транспортира по целия свят, също като петрола. Така че Европа може да купува втечнен природен газ от всяка точка на света и да компенсира отпадналите тръбопроводни доставки на руски газ.

През 2022 г. и 2023 г. Европа закупи големи количества втечнен природен газ, изпреварвайки азиатските вносители и възползвайки се от намаляващото търсене в Китай. Тази година обаче Европа е изправена пред по-силна конкуренция, не само от страна на Пекин, но и от по-малки азиатски купувачи. В резултат на това вносът на втечнен природен газ в Европа през това лято беше с 15-25% по-нисък от същия период на предходните две години.

Второ, през последните две зими Европа натрупа поне няколко дузини танкери за втечнен природен газ край бреговете си, които послужиха като допълнителни съоръжения за съхранение в случай на авария. Малко вероятно е регионът да успее да се възползва от този плаващ запас през предстоящата зима, тъй като разликата между азиатските и европейските цени на втечнения природен газ на този етап благоприятства потоците на изток, а не на запад.

Внос на втечнен природен газ за Европа

В сравнение с предходните две години Европа внася значително по-малко втечнен природен газ, отколкото през предходните две години, тъй като е изправена пред засилена конкуренция от страна на азиатските държави, включително Китай.

Като се събере всичко това, при благоприятни резултати Европа ще има достатъчно газ. Ако зимата е нормална или топла и нищо не се повреди, сегашните резерви ще бъдат достатъчни. При такъв сценарий европейските цени на газа могат да спаднат значително до Коледа или началото на януари, когато една трета от сезона вече е зад гърба ни. Понастоящем европейският бенчмарк за газ TTF се търгува около 40 евро (44 долара) за мегаватчас. Възможен е спад до 30-25 евро за мегаватчас.

И така, какво може да се обърка - и по този начин да се предотврати така желаното понижение на цените? На първо място, времето. През последните две години феноменът Ел Ниньо (на испански „момчето“) ускори глобалното затопляне и намали въздействието на енергийната криза върху континента. Въпреки това то бързо отслабва. Метеоролозите прогнозират, че от октомври или ноември то ще бъде заменено от противоположната метеорологична тенденция - Ла Ниня („момичето“). Ако това е така, Европа ще има нормална или дори студена зима.

Другата заплаха идва от Русия. Тези, които не следят енергийния сектор, вероятно ще бъдат шокирани да научат, че Европа все още купува руски природен газ, включително чрез тръбопровод през Украйна. Дори и днес, две години след началото на руската специална операция, Австрия, Словакия, Унгария и Италия все още получават значителни доставки от Москва. Не е ясно дали този поток ще продължи или ще престане в края на 2024 г., когато изтича ключов договор за транзит. Без руски газ настоящите европейски газови запаси вече не изглеждат толкова впечатляващи.

Откакто през 2021 г. избухна газовата криза, Европа значително намали потреблението си - както поради рязкото покачване на цените, което засегна енергоемката промишленост, така и поради политическите решения, които увеличиха производството на енергия от възобновяеми източници. Днес обаче потреблението е спаднало до изключително ниски нива и едва ли ще се промени особено, освен ако цените не скочат. Айра Джоузеф от Центъра за глобална енергийна политика към Колумбийския университет в Ню Йорк смята, че търсенето в Европа може да спадне тази година до антирекорд от 1984 г. насам.

Ето едно ярко напомняне, че Европа така и не е намерила изход от енергийната си криза: сегашните цени са много по-ниски, отколкото през 2022 г., но все още са два пъти по-високи от тези преди конфликта. Ако всичко върви добре, Европа ще разполага с много газ и при този сценарий цените ще се понижат до Коледа. Но ако нещата се объркат, дори „достатъчно“ ще бъде твърде малко.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 16
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

16 коментара
 
Блондинки се срещат: – Как си? – Добре. Купих си самозалепващи се тапети. – И какво? – Сега седя и чакам.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Несигурност сред сирийците в Австрия с процедурата за отнемане правото на убежище

Свят Преди 27 минути

„Статутът на убежище естествено остава валиден, докато трае процедурата.“

.

Полет само за жени кацна за първи път в ирански свещен град

Свят Преди 42 минути

През последните години в иранската авиационна индустрия някои жени станаха пилоти, въпреки че това все още е рядкост

,

САЩ одобриха продажбата на оръжия за над пет милиарда долара на Египет

Свят Преди 2 часа

През септември т.г. САЩ отпуснаха за първи път пълния размер на ежегодната военна помощ за Египет

<p>Интензивен трафик&nbsp;на границата с Турция (СНИМКИ)</p>

Интензивен трафик на границата с Турция

България Преди 3 часа

Това съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция“

Зов за помощ! Нека сбъднем коледното чудо за 3-годишната Божидара

Зов за помощ! Нека сбъднем коледното чудо за 3-годишната Божидара

България Преди 5 часа

Момиченцето е с тежка ортопедична диагноза и трябва да премине през серия операции в чужбина, на стойност над 300 000 долара

Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай от Конаре

Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай от Конаре

България Преди 6 часа

До момента няма открити обаче никакви следи от момчето

Регулацията изостава, иновациите напредват: Дебатът за бъдещето на ИИ

Регулацията изостава, иновациите напредват: Дебатът за бъдещето на ИИ

Свят Преди 7 часа

Иновациите в областта на ИИ се развиват с бързи темпове, подхранвани отчасти от популярността на "големи езикови модели" като ChatGPT

Ваня Григорова: Липсата на бюджет е изключителен проблем

Ваня Григорова: Липсата на бюджет е изключителен проблем

България Преди 7 часа

Българската данъчно-осигурителна система е изкривена и има много дефекти в нея, посочи тя

<p>Добра новина за любителите на зимните спортове</p>

Какви са условията за туризъм в планините

България Преди 8 часа

Съоръженията в зимните курорти работят

Какво послание изпращат коледните картички на британското кралско семейство?

Какво послание изпращат коледните картички на британското кралско семейство?

Любопитно Преди 8 часа

Ако картичките можеха да имат акцент, това е "Честит празничен сезон"

Почитаме паметта на света великомъченица

Почитаме паметта на света великомъченица

Любопитно Преди 8 часа

Баща й, езичник, имал сан патриций, а майка й била християнка

<p>Китай разкритикува САЩ</p>

Китай разкритикува новата военна помощ на САЩ за Тайван

Свят Преди 8 часа

Пекин смята демократично управлявания остров Тайван за свой територия

Множество сигнали за кражби от автомобили във Варна

Множество сигнали за кражби от автомобили във Варна

България Преди 9 часа

Квартал „Владиславово“ е един от районите, в които през последните месеци десетки шофьори са осъмвали с разбити прозорци на своите автомобили

<p>&quot;Той ни познава добре, Путин знае как да ни прониже&quot;</p>

Германия: Той ни познава добре, Путин знае как да ни прониже

Свят Преди 9 часа

Писториус предупреждава за хибридна заплаха от Русия

<p>&quot;Случаят разтресе всички&quot;: Българският лекар, съдействал&nbsp;на пострадалите след атаката в&nbsp;Магдебург&nbsp;(ВИДЕО)</p>

Пред NOVA: Българският лекар, съдействал на пострадалите след атаката в Магдебург

Свят Преди 9 часа

Обмисля се случаят да бъде поет от Федералната прокуратура