Е тническите сърби в Северно Косово продължават да блокират главните пътища в областта в знак на протест срещу ареста на бившия полицай Деян Пантич, предаде Танюг.
Северно Косово е блокирано и от косовската полиция, като на пунктовете Бърняк и Ярине не може да се премине дори пеша, съобщи сръбската национална телевизия РТС. Училищата в областта няма да работят днес.
Kosovo* authorities continue to show force and violently discriminate the already shaken Kosovo* Serb community almost on a daily basis now, much to the detriment of EU/US-led efforts to preserve stability and create an atmosphere conducive to normalization.
— Марко Ђурић (@markodjuric) December 8, 2022
Tonight, we are..
1/6 pic.twitter.com/s6fFvAPudB
Деян Пантич, който подаде оставка от поста си заедно с много други косовски сръбски полицаи в знак на протест, беше арестуван в събота на пункта Ярине в северната част на Косово по обвинение, че е участвал в организирането и нападението срещу полицията преди няколко дни. Вчера беше съобщено, че съдът е постановил Пантич да бъде задържан под стража за един месец.
Косовската полиция засили миналата седмица присъствието си в четирите общини на Северно Косово, където живеят предимно етнически сърби, заради изострянето на напрежението там във връзка с насрочените за 18 декември предсрочни местни избори в тези общини. На фона на тази ситуация обаче президентката на Косово Вьоса Османи отложи вота за 23 април.
Избори трябва да бъдат произведени, тъй като през ноември представителите на етническите сърби напуснаха постовете си в косовските институции в знак на протест срещу решението на правителството в Прищина да смени сръбските регистрационни номера на автомобилите с косовски. Сръбски депутати, прокурори и полицейски служители се отказаха от постовете си в местната власт.
Right now in Belgrade 🇷🇸 Rally in support of Serbs in Kosovo and Metohia. pic.twitter.com/4PJBXGTvhu
— Based Serbia (@SerbiaBased) December 12, 2022
Напрежението между Белград и Прищина е постоянно, откакто Косово обяви независимост през 2008 г., която Сърбия отказва да признае. Европейският съюз и САЩ опитват да помогнат на двете страни да нормализират отношенията си, но засега без успех.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!